"גדולתו של יגאל בריטמן היתה בכך שהוא הכין אותנו כדי שנמשיך בלעדיו"

בסוף השבוע התכנסו העובדים בפירמת רואי החשבון כדי לנחם זה את זה ולהשיב למאות הפניות בעקבות מותו של היו"ר ומנהל העסקים הראשי, שנספה בתאונת מטוס ליד אילת ■ "אין דמות מפתח בכלכלה שלא היתה קשורה אליו. הוא הלך לעולמו בזמן שעשה את מה שהכי אהב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בסוף השבוע החלו העובדים בפירמת ראיית החשבון והייעוץ דלויט בריטמן אלמגור זהר לעכל את מותו הפתאומי של מייסד המשרד ומי שעמד בראשו, רו"ח יגאל בריטמן, 68, שנהרג ביום חמישי בהתרסקות של מטוס קל שאותו הטיס, ליד אילת.

רואי החשבון ועובדי המשרד התכנסו ביום שישי במשרד לנחם, להתנחם, להיות ביחד ברגעים הקשים ולענות למאות טלפונים ומיילים של לקוחות ושותפים עסקיים בישראל ובחו"ל, שהתקשרו עם היוודע האסון. העובדים הוותיקים במשרד יצאו ביום שישי, בעיתוי שעורר אצל כולם תחושת גורל בלתי מוסבר, לאזכרה של רו"ח מוטי בר־לבב, סגנו של בריטמן בפירמה, שנפטר לפני כעשור - גם הוא בפתאומיות, במהלך ריצה.

עמוד הבית באתר של דלויט ישראל יוחד למודעת אבל על מותו של בריטמן, יו"ר ומנהל העסקים הראשי בפירמה. הלווייתו של בריטמן תתקיים היום ב-16:45, בבית העלמין בקרית שאול שבתל אביב.

דלויט ישראל נמנית על ארבע פירמות רואי החשבון הגדולות בישראל. לפירמה כ-70 שותפים ומועסקים בה יותר מאלף עובדים. עם הלקוחות הבולטים של הפירמה בישראל נמנים החברה המרכזית למשקאות, בנק מזרחי־טפחות, קבוצת אלוני חץ וקבוצת עזריאלי.

יגאל בריטמן נולד וגדל בתל אביב, והמשיך לגור בעיר כל חייו. במהלך השבוע הוא התגורר בביתו בשכונת צהלה בתל אביב, שבו תתקיים השבעה, ואת סופי השבוע בילה בביתו בקיסריה. הוא אב לשני ילדים - רון, 40, וניב, 36, מנישואיו הראשונים - וראה באלכס, בנה של רעייתו השנייה קלוד, את בנו השלישי.

אביו של בריטמן היה פקיד בעיריית תל אביב ואמו עקרת בית. הוא שירת בצנחנים והתגאה בכך שלקח חלק בשחרור הכותל המערבי במלחמת ששת הימים. ב-1972, בהיותו בן 27, הקים את משרד ראיית החשבון, שנשא את שמו, ובהמשך גדל באמצעות מיזוגים עם משרדים אחרים. לאורך השנים הוא פתח סניפים של המשרד בירושלים, בחיפה ובאילת.

רו"ח יגאל בריטמןצילום: עופר וקנין

התנופה המשמעותית ביותר של המשרד התרחשה ב-1994, כשפירמת רואי החשבון הבינלאומית דלויט החליטה לפעול בישראל באמצעות המשרד שבראשו עמד בריטמן. בריטמן כיהן כישראלי היחיד בתפקידי מפתח ברשת דלויט העולמית, כחבר בדירקטוריון העולמי במשך שמונה שנים וכשותף מנהל ויו"ר מגזר הטכנולוגיה, המדיה והתקשורת בפירמה העולמית במשך תשע שנים.

היה אמור לפרוש מתפקידו בסוף השנה

לפני כשבועיים, השתתף בריטמן בכנס בנושא השלכות כלכליות ומיסויות של התוכנית הכלכלית החדשה, שקיימה הפירמה בשיתוף פורום מנהלי הכספים בהתאחדות התעשיינים, והתריע כי "העלאת שיעורי המס תבריח את החברות הרב־לאומיות אל מחוץ לישראל, למדינות שבהן השקעות עבור תעשיות עתירות ידע כדאיות יותר, כמו שווייץ, אירלנד ולוקסמבורג. כל מי שסבור כי ניתן להשאיר כאן את החברות הרב־לאומיות מבלי לתת להן הטבות מס משמעותיות - טועה".

בריטמן הרבה להופיע בכנסים מקצועיים כל העת, אך מאחורי הקלעים בפירמה כבר תוכננה פרישתו, שאמורה היתה להיכנס לתוקף בסוף השנה. בשנים האחרונות הכשיר בריטמן את השותף המנהל, רו"ח אילן בירנפלד, לתפקיד ניהול הפירמה, כדי שלא תיוותר בוואקום ניהולי. שותפי הפירמה ומנהליה נערכו מבעוד מועד לפרישה הצפויה של בריטמן, ובסוף השבוע הביעו שם ציפייה כי מותו לא יזעזע את שדרת הניהול והעשייה של הפירמה.

"מעורב מאוד בעסקי הלקוחות"

רו"ח בירנפלד החל לעבוד עם בריטמן ב-1992 כמתמחה במשרד, והשניים עבדו יחדיו במשך 22 שנה. לדברי בירנפלד, "יגאל הבין שכדי להבטיח את שגשוגה ויציבותה של הפירמה יש להקים דור של שותפים, שיוכלו להצעיד את הפירמה קדימה ולממש את האסטרטגיה שלו. הוא היה אסטרטג מהמעלה הראשונה - איש שמבין ויודע עסקים, חד אבחנה, חריף במחשבה, יצירתי מאוד במציאת פתרונות פשוטים לבעיות סבוכות - דבר שהביא אותו להיקרא לשולחנם של מקבלי החלטות במישור העסקי ובמגזר הציבורי והממשלתי. כשהיתה בעיה, ידעו שאפשר להתקשר ליגאל ולצפות לפתרון".

שרידי המטוס הקל שהטיס בריטמןצילום: ג'קי פומס

ביום שישי בצהריים ניסה בירנפלד לשמור על רוגע וחשיבה קרה, תוך שהוא מתמודד עם אובדן אישי של חבר קרוב ביותר. "אפשר היה לדבר עם יגאל על כל דבר", הוא אומר. "אני זוכר משפט שהוא תמיד אמר לי, 'דבר אלי כמו אל איכר שחורש בתלמים'. כלומר, דבר פשוט, לא מסובך. הפשטות שלו היתה גדולתו. הוא יכול היה להיות גם בן העם וגם המלך, כל דבר בעתו. ההתאמה הזו היתה הייחודיות שלו".

בירנפלד מסביר כי הוא עדיין בהלם ממותו הפתאומי של בריטמן, ומוסיף כי "גם עכשיו, הכל עדיין מכני. אני לא מכיר קריירה מקצועית בלי שיגאל אתנו. יחד עם זאת, גדולתו של יגאל היתה בכך שהוא הכין אותי, ואותנו כארגון, לכך שנמשיך את דרכו. הוא תמיד אמר לי שמבחינתו, הוא תמיד יהיה שם לצדי, כי ההישג הכי גדול שלו היה לראות איך האנשים שהוא גידל וטיפח, מתחזקים והולכים".

אלי יונס, מנכ"ל מזרחי־טפחות, הכיר את בריטמן כשהוא מונה להיות רואה החשבון של מזרחי־טפחות, והקשר ביניהם התפתח לחברות. לדברי יונס, "הדבר החשוב לו ביותר היה הרחבה וטיפוח של מעגל חברויות בין רבדים שונים וסוגים שונים של אנשים. הוא היה חבר טוב מאוד, שמעורב בחיי החברים שלו, נמצא שם בשביל לסייע, מתעניין ואינטנסיבי. הוא היה מאוד טוטאלי במידת המחויבות שלו גם בתחום המקצועי, והעמיד משאבים מעבר למה שנדרש על־פי הדרך הרגילה של ניהול העסקים. הוא היה מאוד מעורב בעסקי הלקוחות. הוא הגיע לדיוני דירקטוריונים, השתתף בהם ותמך באנשים שלו".

נשיא לשכת רואי חשבון, רו"ח דודי גולדברג, מגדיר את בריטמן כ"אחת מאושיות המקצוע. איש שתמיד עזר, איש חכם ודומיננטי, שהשפיע על מקצוע ראיית החשבון". רו"ח טל חן, ראש מגזר טכנולוגיה, מדיה ותקשורת בפירמה, היה העוזר האישי של בריטמן, וכיום הוא שותף בפירמה. לדבריו, "אין דמות מפתח בכלכלה הישראלית שלא היתה קשורה אליו. הוא היה מקושר גם ברחבי העולם עם מנהלים בחברות גדולות ומובילות. היתה לו היכולת לראות את המאקרו, להבדיל בין עיקר לטפל. הוא הכיר את כל הפרטים הקטנים בכל דבר, והיה מעורב בהכל".

"תמיד פתח את הלב ואת הארנק"

רו"ח חיים שורצברד, אחד השותפים הראשונים במשרד שהקים בריטמן, החל את דרכו במשרד כשהיה סטודנט שנה שנייה באוניברסיטה, והכיר את בריטמן במשך 35 שנה. "גדולתו היתה לתת לך תמיכה בדיוק במועד שבו היית צריך אותה, ללא שום ציפייה לקבלת תמורה. הכל היה טוטאלי: להיות שם כשאתה צריך אותו. לא הפסקתי ללמוד ממנו. למדתי ממנו לקבל כל אדם באשר הוא, לתת לכל אדם סיכוי. היו פעמים רבות של אנשים שבאו אליו וסיפרו על מצב כלכלי קשה. הוא מעולם לא עירער על הצורך שלהם, תמיד פתח את הלב והארנק, גם לאנשים שאפילו לא הכיר. הוא היה אדם טוב לב, עם אהבת אדם ורגש".

בריטמן, מתארים עובדיו וחבריו, היה ציוני מושבע, שעשה את הונו בעשר אצבעות והקפיד על תרומה לקהילה ועל חיבור עמוק למדינה. הוא שימש חבר בוועדה המייעצת לענייני בנקאות, חבר בחבר הנאמנים של מוזיאון תל אביב לאמנות, ויו"ר ועדת הביקורת של המוזיאון. ב-2002 קיבל תואר עמית כבוד של המוזיאון בגין פעילותו ותרומתו הרבה. בנוסף, הוא כיהן כחבר בחבר הנאמנים של אוניברסיטת בן גוריון, היה חבר בוועדה המייעצת של בית הספר למינהל עסקים על שם ליאון רקנאטי באוניברסיטת תל אביב, ושימש יו"ר הוועד המנהל והמועצה הציבורית של יד יצחק בן־צבי.

בירנפלד מציין כי "גם כשעבד בחו"ל, יגאל הקפיד לחזור בסופי שבוע להיות בבית בקיסריה, שהוא כל כך אהב, ולאכול את החומוס והטחינה שהוא אהב. הוא התגאה בזה שהוא השתתף בשחרור ירושלים. הוא גם עסק במתן בסתר למען נזקקים, ודאג שכל הארגון יעשה את זה".

ואכן, בעלי אולמות אירועים ומסעדות, ונזקקים רבים, בעיקר באזור המרכז, מכירים את הרכב המסחרי של הפירמה שהיה עובר בלילות בין המטבחים של המוסדות לאסוף מזון לנזקקים. עובדי המשרד, שמתנדבים בפרויקט, אוספים את המזון ונותנים אותו לנזקקים באישון לילה.

שורצברד מספר כי "ערבי חג, מבחינתנו במשרד, היו מהולים בהרבה עצב, כי ראינו לכמה משפחות אין אוכל לחגוג. בכל ערב חג, אנחנו עסוקים באיסוף מזון לנזקקים. כל היוזמות האלה היו של יגאל, ואנחנו הטמענו את זה בעקבותיו. בכל קומה במשרד יש בערבי חג ארגזים רבים של חבילות מזון ומשאיות שמחלקות אותן. יש לו הרבה חברים באור עקיבא, והוא סידר מלגות לסטודנטים מהעיר.

"ביולי ערכנו בקיסריה אירוע חברתי, שאליו הוא הזמין את השותפים ואת החברים מאור עקיבא. הגאווה הגדולה שלו היתה סטודנטית מאור עקיבא שהגיעה לאירוע. הוא סידר לה מקורות מימון, וכיום היא תלמידה מצטיינת. בהנהגתו ובתמיכתו, המשרד תומך בסטודנטים מעוטי יכולת, וחלקם מתקבלים אחר כך לעבודה במשרד".

נחיתת אונס לפני 20 שנה

רו"ח זאב פלדמן, סגן נציב מס הכנסה לשעבר, הצטרף למשרד כשותף לאחר פרישתו מרשות המסים, ועבד בו כארבע שנים. "מהרגע שנכנסתי כשותף, נהפכתי לבן משפחה", הוא אומר. "יגאל היה חבר קרוב. הוא אדם מדהים, אחד שלא נרתע מכלום, שם מטרות שנראות בלתי ניתנות להשגה ומשיג אותן. זה אובדן גדול. הוא הצליח להיכנס למסגרות נוקשות, שקשה להיכנס אליהן, ולהוביל אותן".

פלדמן, שמחזיק ברישיון טיס, הצטרף בעבר לבריטמן לטיסות פרטיות. "יגאל היה טייס מעולה, הוא טס הרבה והיה מאוד זהיר", הוא אומר. "הוא לא לקח סיכונים. הוא היה מקצועי ולא עשה שטויות, הוא היה מחושב ומיומן מאוד. כשטסתי אתו, תמיד היתה לי תחושה בטוחה. הוא היה רציני ולא מחפף. אין לי מושג מה קרה שם. בטיסות קורים לפעמים דברים שהם לא בשליטה. מהיכרות אתו, זה בטוח לא רשלנות".

פלדמן נזכר כי לפני 20 שנה, היתה לבריטמן נחיתת אונס באולטרה־לייט והוא נחת בגבול הגדה המערבית ללא פגע. לדבריו, "יגאל התקשר אלי כדי שאגיע לחלץ אותו".

עו"ד דוד אפרתי, חבר קרוב של בריטמן זה כ-30 שנה, מספר גם הוא כי "התחביב העיקרי של יגאל מאז ומתמיד היה טיס. הוא היה איש שתמיד אהב אתגרים. בכל רגע פנוי הוא היה נוהג לטוס בשמי הארץ, להרגיש את החופש באויר, כמו ציפור. להיות בלי לחץ. זה יגאל. הדבר המדהים הוא שהוא הלך לעולמו בזמן שעשה את הדבר שהוא הכי אהב".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים