על מה חתמו ורמוס והפרקליטות?

שני הצדדים שיקללו את המידע והגיעו להסכם קצר ביותר שימנע מתן פרשנויות

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

לפני כשנתיים, סמוך למועד שבו נערך השימוע הראשון לרועי ורמוס, תוקן סעיף בחוק ניירות ערך שאיפשר לוורמוס ולפרקליטיו לחתום על הסכם שכותרתו: "הסדר להפסקת הליכים מותנית בתנאים בהתאם לסימן ב’ לפרק ט’1 לחוק ניירות ערך".

הכותרת הארוכה עומדת ביחס הפוך לתוכנו של ההסדר המתמצה בעמוד אחד. שני העמודים הנוספים מכילים פרטים טכניים, כמו שמות הצדדים, פרטי התקשרות פורמליים וחתימות.בעניינו של ורמוס עמדו על הפרק הסיכונים והסיכויים של כל צד, אם היה מוגש נגדו כתב אישום. שני הצדדים שיקללו את המידע שבידיהם והגיעו להסכם קצר ביותר שימנע מתן פרשנויות.

תיקון החוק מאפשר לפרקליט מחוז לחתום על הסדר מותנה עם חשוד בביצוע עבירת ניירות ערך, כך שלא יוגש נגדו כתב אישום, אם יסכים לאמצעי אכיפה אחרים, כגון תשלום קנס; זהו סעיף חדש יחסית שיישומו נעשה עד כה במשורה. הסעיף מונה את הפרטים שההסדר צריך לכלול, וההסדר שנחתם עם ורמוס מיישם את החוק.

רועי ורמוס

סעיפי ההסדר

בסעיף 1 להסדר נקבע: “ורמוס היה צד לשיחות בהן תוארה על ידי מנהל מחלקת הברוקראז’ של פסגות ניירות ערך, האחראי על ניהול חשבון הנוסטרו של פסגות, פעילות ניירות ערך בחשבון הנוסטרו. לפי עמדת הפרקליטות, מאמירות מנהל הנוסטרו עלה חשד לפעילות לא תקינה בחשבון הנוסטרו”.

בסעיף 2 להסכם נקבע: “התובעת ‏(פרקליטות מיסוי וכלכלה‏) מוצאת כי בהתחשב בתכנים שעלו בשיחות הללו, ומתוקף תפקידו, היה על ורמוס לוודא כי אמירות אלו אינן משקפות פעילות בלתי־תקינה של מנהלי הנוסטרו, ומשלא עשה כן, פגע בניהול התקין של התאגיד שבראשו עמד, לפי סעיף 424 ‏(2‏) לחוק העונשין”.

סעיף 3 להסדר מונה את התנאים שבהם תישא הפרקליטות: הפרקליטות לא תגיש נגד ורמוס כתב אישום ולא תדרוש ממנו “להודות במשמעות התנהלותו בפרשה זו”. בסעיף 4 להסכם ורמוס מסכים לתנאים ומתחייב לשלם 500 אלף שקל בתוך 60 יום. עם ביצוע התשלום, ורמוס יוכל לכהן כנושא משרה בכיר בגוף מפוקח, ולא יהיו לו טענות כלשהן לגבי התקופה שבה הוגבל עיסוקו. בדצמבר 2010 אולץ ורמוס לעזוב את תפקידו עם פתיחת החקירה נגדו.

בתחתית ההסכם, בדומה להסכמים משפטיים אחרים, מופיעה חתימה בראשי תיבות של הצדדים להסכם: עו”ד אורלי דורון, מנהלת המחלקה לנושאי ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, ורועי ורמוס ופרקליטו ז’ק חן. ההסדר שעליו חתם ורמוס, המיוצג גם על ידי עוה”ד ניר כהן, אמיר בן ארצי ועינת בן משה, מאפשר לו להתמודד על תפקיד בכיר בשוק ההון.

שי ירון, מנכ”ל חבר הבורסה פסגות ניירות ערך, יכול לחייך אחרי תקופה ארוכה. אתמול הודיעה לו הפרקליטות על החלטתה לסגור נגדו את תיק החקירה. עו”ד רותי ליטבק, המייצגת את ירון, אמרה: “אנחנו מעריכים את הדיון המעמיק בשימוע שקיימה הפרקליטות, את הפתיחות ודרך הפעלת שיקול הדעת, וכמובן, את העובדה שהטענות הצודקות של ירון מצאו אוזן קשבת”.

חשודים נוספים בפרשה, דוד אדרי ושי בן דוד, מנהלי הנוסטרו של פסגות ניירות ערך, אשר, לפי החשד, פעלו יחדיו בדרכי תרמית בחשבון הנוסטרו של פסגות, ממתינים להחלטה בעניינם. אדרי, המיוצג על ידי עו”ד נוית נגב ועו"ד איריס ניב-סבאג, ויתר על זכות השימוע. לשני מעורבים נוספים, אהרון נבון, המיוצג על ידי עו”ד יעל גרוסמן, וסער ויינטראוב, המיוצג על ידי עו”ד איתן מעוז, נערך שימוע לפני יותר משנתיים, והם ממתינים להחלטה בעניינם.

מדוברות משרד המשפטים נמסר בתגובה: “עניינם של אדרי ובן דוד נמצא בטיפול מתקדם. תיק החקירה נגד שי ירון נסגר בעילה של חוסר ראיות”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"