לשכת עוה"ד: פיצוי לנפגעי תקיפה מינית, גם ללא הוכחת נזק

"נקודת המוצא כיום היא שנטל ההוכחה על קיום נזק מאונס מוטל על הנפגעת. הגיעה העת להפוך נטל ראיות זה, כך שהנחת היסוד תהיה שכל תקיפה מינית שהוכחה גרמה לנזק"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה של לשכת עורכי הדין, עו"ד רוני אלוני-סדובניק פנתה ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בהצעה לתיקון החוק למניעת הטרדה מינית כך שנפגעת תקיפה מינית תוכל לקבל פיצויים בגיל תקיפה מינית, גם ללא הוכחת נזק.

אלוני סדובניק הציעה לעגן בפקודת הנזיקין חזקה חדשה שתיקרא "חזקת הנזק מתקיפה מינית", ולפיה נפגעי אונס או תקיפה מינית, שהוכיחו בהליך פלילי שהם אכן נפגעי עבירה, לא יצטרכו כלל להוכיח את נזקיהם, ונזקיהם ישולמו ללא הוכחת נזק.

על פי ההצעה, סכומי הפיצוי יחושבו בהתאם למדרג עבירות התקיפה המינית שיקבע בפקודת הנזיקין, כאשר סכום הפיצוי הסטטוטורי המרבי יעמוד על 5 מיליון שקל לנפגעי עבירת אונס. לדברי עו"ד אלוני-סדובניק, סכום הפיצוי ישקף אריתמטית את כל הצרכים הטיפוליים והשיקומיים של נפגעי תקיפת מינית, כאשר בראש סולם הנפגעים יהיו נפגעי עבירות המין שהם קטינים וחסרי ישע.

צילום: דרימסטיים

ההצעה עלתה גם בדיון שנערך בכנסת בנוכחות שרת המשפטים ציפי לבני, מנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר, יועצת ראש הממשלה למעמד האישה, ח"כ מרב מיכאלי, ח"כ מיכל רוזין וח"כ אורלי לוי-אבוקסיס.

אלוני-סדובניק, ייצגה באחרונה את הנאנסת שספגה מהשופט בדימוס נסים ישעיה הערה לפיה יש נשים שנהנות מאונס. היא מסבירה כי "נקודת המוצא כיום היא שנטל ההוכחה על קיום נזק מאונס מוטל על הנפגעת. הגיעה העת להפוך נטל ראיות זה, כך שהנחת היסוד תהיה שכל תקיפה מינית שהוכחה גרמה לנזק ואם מדובר באונס או בעבירה כלפי קטין וחסר ישע הפיצוי יהיה סטטוטורי ולא פחות מחמישה מיליון שקל, אומדן אקטוארי הנדרש כיום לשיקום אופטימאלי של נפגעים כאלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר