ישראבלוף שמתחיל בעירייה ומגיע לעליון

השופטת נאור השאירה פתח צר לעירייה להמשיך במדיניות הטלת קנסות בלבד

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

"ישראבלוף", כינה שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין את האופן שבו אוכפת עיריית תל אביב את חוק העזר שאמור למנוע פתיחת סופרמרקטים בשבת. אלא מה? פסיקת בתי המשפט בכל הקשור לפעילות עסקים בשבת היא בעצמה סוג של ישראבלוף.

פסק הדין העיקרי שכתבה שלשום המשנה לנשיא העליון, מרים נאור, מתמקד ביעילות האכיפה של חוקי העזר המוניציפליים - ולא בקדושת השבת. נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, חתם בהסכמה. אחרי כן נזכר רובינשטיין כי בשבת עסקינן. כאילו זו אינה סוגיה ציבורית נפיצה, כאילו שכחנו את ההפגנות בכביש בר אילן בירושלים, כאילו זו לא הבועה התל-אביבית החילונית פה, כאילו בית המשפט העליון יושב בשווייץ.

חוק העזר של תל אביב מטיל קנס על מי שמפעיל עסק בשבת בניגוד לחוק. החוק מאפשר לעירייה גם לפעול לסגירת העסק, דבר שמחייב פנייה לבית המשפט. עיריית תל אביב, במודע, מסתפקת בקנס. העותרים בבית המשפט הם בעלי עסקים קטנים, שטוענים כי אכיפת החוק אינה מרתיעה רשתות גדולות כמו טיב טעם, שסופגות את הקנס וממשיכות לפעול. העותרים דורשים מהעירייה לפעול גם בכלים האחרים הקיימים בחוק.

לחוק העזר העירוני שתי תכליות. התכלית הסוציאלית היא לאפשר לכל אדם יום מנוחה. התכלית הדתית היא שמירת השבת. עו"ד ערן גלברד, בעבודת תזה לתואר שני שנכתבה בהנחיית פרופ' אמנון רובינשטיין, מצביע על פער משמעותי בין לשון חוקי העזר העירוניים לבין אכיפתם הלכה למעשה. גלברד טוען כי הרשויות המקומיות מסתפקות ב"ענישה ואכיפה מינימליים, שלא מרתיעים עסקים מלפתוח עסקיהם בשבת, בוודאי שלא את הרשתות הגדולות". במשפט העברי קוראים לכך "הלכה ואין מורין כן".

לבתי המשפט יש אחריות למסר הכפול. הם עצמם שידרו חוסר אחידות. במקרים רבים פסקו בתי המשפט, ובכלל זה בית המשפט העליון, בדרך שאיפשרה להפעיל עסקים בשבת. במקרה אחד קבע העליון שתחנת דלק ברמת גן אינה "חנות", ולכן מותר לה לפעול בשבת. במקרה אחר פסק בית משפט כי לאגודה שיתופית אין דת, ולכן לא ניתן לומר מהו יום המנוחה שלה, ומותר לה להפעיל עסקים בשבת.

כמו בשאר המקרים, גם הפעם נמנע בית המשפט מלעסוק בעניין הנפיץ. אופיו הייחודי של התיק הנוכחי הקל על בית המשפט. העותרים טענו במקרה הנוכחי שפרנסתם נפגעת בגלל חוסר האפקטיביות של האכיפה העירונית בתל אביב. הם אינם מתמקדים כלל בחילול שבת. לכן, גם השופטת נאור אינה מתמקדת בשבת.

בעבודת התזה של גלברד הוא מצביע על כך שבעיר תל אביב קיים סטטוס־קוו, שלפיו חוק העזר אמנם אוסר הפעלת עסקים בשבת, אך אכיפתו מוגבלת לשביעות רצון כולם. העיר פועלת ללא הפסקה, בעלי העסקים מרוויחים, והדתיים אינם מוחים כל עוד קיימת רמה מינימלית של אכיפה. אם כך, הבעיה היא עסקית ולא דתית.

הקנס שמטילה עיריית תל אביב מרתיע עסקים קטנים, אך אינו יעיל כלפי עתירי יכולת. מה חדש פה? מדי יום אנו עדים למצבים שבהם בעלי יכולת כלכלית עוברים על החוק במקום שבו מי שאינו יכול להרשות לעצמו נרתע. מי שיכול להרשות לעצמו, מחנה את הג'יפ על המדרכה. מי שאינו חושש מתשלום הקנס, משוחח בטלפון הסלולרי גם בנהיגה. מדוע לא מחייב בית המשפט העליון את המשטרה לכלוא את מי שנתפס נוהג ובידו מכשיר סלולרי? האין אכיפה בכביש חשובה לפחות כמו כיבוד השבת? אגב, הגיון דומה עובד גם בחוקי חדלות פירעון: מי שלא פורע משכנתא, לוקחים לו את הבית. מה קורה למי שלא מחזיר הלוואות בהיקף של 7 מיליארד שקל? אתם כבר יודעים.

לדעת השופטת נאור, חובה לאכוף את החוק באופן אפקטיבי, ככל שהדבר אפשרי. המשמעות היא שעל העירייה לנקוט בצעדי אכיפה של סגירת בתי עסק הפועלים בניגוד לחוק. בית המשפט הורה לעירייה לשקול מה היא יכולה לעשות.

עם זאת, בפסק הדין נשאר פתח: לדעת השופטת נאור, העירייה צריכה לשקול הפעלת אמצעי אכיפה נוספים מלבד הקנסות, אך בית המשפט אינו קובע שהעירייה חייבת לפעול. אפשר לחשוב על סיבות להימנע מפעולות אכיפה קיצוניות כמו סגירת עסק. למשל, אם הבעיה נעוצה בתחרות העסקית מול עסקים קטנים שסגורים בשבת, יכולה העירייה לאכוף את החוק רק במקום שבו קיים מתחרה עסקי שסוגר את שעריו בשבת. לעומת זאת, נגד סופרמרקט באזור שאינו סמוך למתחרים קטנים, ניתן להסתפק בקנסות - וכך גם לגבי סופרמרקט בתחנת דלק, שלקוחותיו יכולים לנסוע לקניות במקום אחר.

איך שלא נסתכל על זה, בית המשפט הזמין לעצמו הרבה עבודה. מצד אחד, השופטת נאור הניחה תשתית לעתור כנגד כל גוף שמגלה רפיסות באכיפת החוק. יש הרבה גופים כאלה בישראל. יש הרבה תחומים שהאכיפה בהם רופסת. מצד שני, גם אם עיריית תל אביב תפעל לסגירת סופרמרקטים, יהיה עליה לפנות לבתי המשפט לשם כך, והרשתות הגדולות יערערו ללא ספק. פסק הדין, לפיכך, אינו סוף פסוק - אלא רק התחלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר