בעיה משפטית |

קדנציה שלישית של יעקב פרנקל עלולה לפגוע בעצמאות בנק ישראל

חוק בנק ישראל מ-2010 הגביל את כהונת הנגיד לשתי קדנציות ■ דברי ההסבר לחוק: "במדינות רבות נערכו רפורמות חשובות ומקיפות בחקיקה הנוגעת לבנקים המרכזיים, בדגש על עצמאותם, ובעיקר אי תלותם במערכת הפוליטית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרופ' יעקב פרנקל צפוי להתמנות לקדנציה שלישית כנגיד בנק ישראל אף שחוק בנק ישראל מ-2010 קובע כי נגיד ימונה לתקופה של חמש שנים, וניתן לשוב ולמנותו לתקופת כהונה נוספת אחת בלבד. היום (ב') הודיע היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, כי לדעתו אין בכהונתו הקודמת של פרנקל כדי למנוע את מינויו לנגיד בנק ישראל.

פרנקל כיהן כנגיד ב-1991-2000 והחוק החדש נחקק לאחר שהוא סיים את כהונותיו. חוק בנק ישראל הקודם שנחקק ב-1954 והיה בתוקף בתקופות כהונותיו הקודמות של הנגיד לא קבע הגבלה על מספר הקדנציות שבהן יוכל נגיד לכהן.

בדברי ההסבר לחוק החדש שהועבר כהצעת חוק ממשלתית נכתב כי "חוק בנק ישראל מ-1954 שיקף את התפישות שרווחו לפני למעלה מיובל שנים לגבי תפקידיו של בנק מרכזי ונשען במידה רבה על החשיבה הכלכלית של אותה תקופה. בשני העשורים האחרונים נערכו במדינות רבות רפורמות חשובות ומקיפות בחקיקה הנוגעת לבנקים המרכזיים, בדגש על עצמאותם, ובעיקר אי תלותם במערכת הפוליטית, ועל יעדיהם הרצויים".

ב-1997 מונתה ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס דב לוין המנוח כדי לבחון את השינויים הנדרשים בחוק בנק ישראל. לפי דברי ההסבר של הצעת החוק שהתקבלה, "לאחר בחינה מעמיקה של הנושא, לרבות לימוד השוואתי של הנהוג בעולם, המליצה הוועדה על שינויים התואמים את הנורמות הבינלאומיות". מדברי ההסבר עולה כי "נמצא קשר חיובי וברור בין מידת עצמאותם של בנקים מרכזיים בעולם לבין מידת ההצלחה של מדינות רבות בהורדת האינפלציה ובשמירתה ברמה נמוכה ויציבה".

המשבר הפיננסי העולמי שפרץ ב-2007 וההתמודדות עם השלכותיו המחישו לדעת מנסחי החוק "את תפקידם החיוני של הבנקים המרכזיים בחתירה ליציבות פיננסית ובהבטחתה. הניסיון שנצבר מאז פרוץ המשבר מוכיח כי לבנק מרכזי עצמאי, המצויד בכלי מדיניות נאותים, שאותם הוא מוסמך להפעיל לפי שיקול דעתו הבלעדי, יש יתרון ברור גם בתחום היציבות הפיננסית".

אחת הבעיות המשפטיות שעלולה לנבוע מכהונה שלישית של נגיד הבנק על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו היא החלשה של עצמאות בנק ישראל. הנגיד המנוסה, אולי מנוסה מדי, עלול להכפיף את שיקול דעתו, שאמור להיות בלעדי, לשיקולו של ראש הממשלה שחזר ומינה אותו לכהונה שלישית ולכאורה יכול למנותו גם לכהונה רביעית.

יעקב פרנקלצילום: קובי קנטור

על פי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, "ניתן לפרש את הוראת החוק החדש כהוראה שתכליתה הסדרה צופה פני עתיד של משך הכהונה הרצוי בתפקיד הנגיד. כלומר, החוק מגביל את כהונתו של נגיד בנק ישראל לשתי תקופות כהונה בנות חמש שנים מיום חקיקתו 2010, ולכן היא רלוונטית רק לתקופות הכהונה שמולאו לאחר חקיקתו ולא תקופות הכהונה שקדמו לחקיקתו. הוראת הסעיף לא מחילה עצמה אחורנית לתקופה שקדמה לה". היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי הוא מסר עמדה זו לראש הממשלה.

החלטת המינוי של פרנקל תלויה באישור הממשלה ואישור הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה. אם המינוי יאושר, ובהנחה שבית המשפט לא ידון בעניין, יושבע פרנקל לתפקיד על ידי נשיא המדינה, שמעון פרס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה