הוצאת הגזענות משוק הנדל"ן

מינהל מקרקעי ישראל יתבע פיצוי מקבלנים שיפלו ערבים

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

התופעה של אפליה גזענית בדיור לא נולדה אתמול. המדינה נשבעת להיאבק בה בכל הכלים העומדים לרשותה. מינהל מקרקעי ישראל, למשל, התחייב בבג"ץ ב–2010 למנוע אפליה בשיווק דירות לערבים על ידי הוספת סעיף בחוזים הנחתמים עם קבלנים שזוכים במכרזי בנייה, ולפיו אם יתברר שקבלן נקט אפליה פסולה, ניתן יהיה לבטל את המכרז וליטול את הקרקע שהוקצתה לפרויקט. זה אמור להרתיע.

הסוציולוג רוברט מרטון טבע את הכלל במדעי החברה המכונה "חוק התוצאות הבלתי צפויות". לפי מרטון, החלטות משיגות לא פעם תוצאות שלא היו צפויות על ידי קובעי המדיניות. מינהל מקרקעי ישראל הצליח כנראה להפריך את הכלל. הסעיף שהוסיפו משפטני המינהל כדי למנוע אפליה לא השיג תוצאות לא צפויות - הוא לא השיג תוצאות כלל. בתגובה לפניית TheMarker השיב המינהל כי יוסיף סעיף נוסף לחוזים עם קבלנים, ולפיו ניתן יהיה לדרוש פיצויים מוסכמים מקבלן שיפלה בשיווק דירות.

ההחלטה על המהלך נבעה מתביעה שהגיש תושב עכו, סמי הווארי, שניסה לרכוש ב–2012 בית בפרויקט הנדל"ן גרין פאלאס בעכו, הנבנה על ידי חברת משה חדיף על קרקע של המינהל. אנשי המכירות של החברה הכניסו את הווארי לרשימת המתנה, וטענו בפניו כי סוג יחידת הדיור שביקש לקנות אזל. הווארי חשד שמדובר באפליה ופנה לעיתונאי ערוץ 10 דב גילהר. הערוץ שלח עיתונאית שהתחזתה לרוכשת, והקליטה נציג מכירות שהבטיח לה כי "לא יהיו פה ערבים, אל תדאגי".

סמי הווארי

הווארי הגיש תביעת פיצויים לפי חוק איסור אפליה במוצרים ושירותים בגובה כ–65 אלף שקל לבית משפט השלום, באמצעות משרד עורכי הדין רחל בן ארי־אדם פיש מחיפה. לתביעה הצטרפו האגודה לזכויות האזרח ועמותת אליאטר, הפועלת לשינוי חברתי בעכו. התביעה ייחודית כי היא מופנית גם כנגד מינהל מקרקעי ישראל, בטענה כי הוא שותף לאפליה בכך שלא פיקח על השיווק ולא ביטל את הקצאת הקרקע לנוכח העדויות לאפליה שהציג הווארי.

בכתב ההגנה של חברת משה חדיף נדחית הטענה על אפליה. החברה טוענת כי היא מוכרת כבר 30 שנה דירות ליהודים ולערבים, חלק ממנהליה הם ערבים ולבעל השליטה שותפות עסקית עם ערבי.

המינהל מכחיש בכתב הגנה שהגיש, באמצעות עו"ד יעקב טורס מפרקליטות מחוז חיפה ‏(אזרחי‏), את אחריותו לאפליה, אבל מודה כי אינו יכול לאכוף את הסעיף בדבר ביטול הזכייה בקרקע במקרה של אפליה פסולה. "צעד זה אינו מעשי, ולו גם בשל הסתמכותם של צדדי ג' תמי לב שהתקשרו זה מכבר בחוזה עם חדיף", כותב הפרקליט. גישה זו הופכת את הסעיף בחוזה לאות מתה. אין כמעט סיכוי שאפליה תתגלה בשלב מוקדם של הפרויקט, לפני שהקבלן התקשר עם צדדים שלישיים.

במינהל ובפרקליטות הבינו את הבעייתיות, וציינו בכתב ההגנה כי "בימים אלו נבחנות אפשרויות הכיצד ניתן להיאבק באפליה ולהגביר את האכיפה על הפרה, ובמקביל לשפר את ההתמודדות עם הפרות שכאלה".

הפרקליטות והמינהל מסרו בתגובה לפנייתנו כי "הרשות החליטה להוסיף לחוזי ההתקשרות עם היזמים סנקציה של חיוב בפיצויים מוסכמים ככל שהרשות תמצא כי היזם הפר את התחייבותו שלא לנקוט אפליה פסולה בשיווק יחידות דיור. צעד זה בא בנוסף לאפשרות הקיימת של ביטול החוזה, אשר ייעשה בה שימוש בנסיבות המתאימות שבהן היזם לא החל בבניית המגרשים, לאור הקושי של המינהל לקבל בחזרה מגרשים בנויים בחלקם, ובנסיבות שבהן לא קיים חשש מפגיעה בצדדים שלישיים, כמו רוכשי יחידות דיור או בנקים, אשר הסתמכו על החוזה עם היזם".

התחייבות המינהל מקדמת את היכולת להרתיע יזמים שיפלו רוכשים, אך מותירה שאלות יישומיות רבות פתוחות. למשל, מה יהיה שיעור הפיצויים המוסכמים בגין אפליה פסולה? כיצד תאכוף המדינה את הפיצויים המוסכמים? יהיה עליה לתבוע את היזמים, ויהיה עליה להוכיח בעצמה את קיומה של אפליה פסולה כדי להשית עליהם את הפיצויים. המינהל כנראה מתקשה לשלוח פקחים לשטח כדי לבדוק אם מתקיימת אפליה בכל הפרויקטים שיזם, ולכן ייאלץ להסתמך על תלונות. מי יטפל בהן? ועוד שאלה: מי יקבל את כספי הפיצויים?

מצד אחד, אפשר לפעול בדרך נחרצת יותר. למשל, ניתן היה לחייב יזמים להפקיד פיקדון או ערבות שיחולטו במקרה של אפליה פסולה. דרך זו היתה מפחיתה את עלויות ההתדיינות למינהל, שכן זה לא היה נדרש להגיש תביעה בעצמו. מהצד האחר, לפחות הפעם פעלה המדינה לשפר מדיניות שלא עבדה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר