בעל המאה ובעלת הדעה

נוחי דנקנר ודפני ליף (כמעט) נפגשים בבית המשפט

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

בעל המאה, או לפחות מי שהיה פעם בעל המאה, נוחי דנקנר, ובעלת הדעה, דפני ליף, כמעט נפגשו אתמול בבית המשפט בתל אביב. הם החמיצו אחד את השנייה ממש בדקות. חצי שעה חלפה מתום הדיון בעניין חובות הענק של אי.די.בי ועד לתחילת המשפט הפלילי של ליף, שמואשמת בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

אצל דנקנר ההליך הוא אזרחי ועל הכף מוטלים מיליארדי שקלים ושליטה בקונצרן הגדול במשק. אצל ליף ההליך הוא פלילי ועל הכף מוטל שיקול הדעת הבעייתי של המשטרה. אבל יש גם דמיון בין המקרים: בשניהם כלל לא בטוח שבית המשפט הוא הגורם המיטבי לפתרון המחלקות. בשני המקרים שלחו השופטים את הצדדים להמשיך להידיין ביניהם לפני שיחזרו לאולם הדיונים. בשני המקרים נכונות הצדדים להגיע להסדר מוטלת בספק. דנקנר וליף, שניהם צריכים להודיע לשופטים עד תחילת יולי איפה עומדים המגעים שלהם להסדרים.

דנקנר, בעל השליטה בשופרסל, סלקום וכלל ביטוח הוא בין מחוללי יוקר המחיה שכנגדו מחו ליף וחבריה. אבל לא רק זאת. דנקנר הוא סמל לחלק ממה שהמחאה סימנה כרע בישראל. לפני יותר מ-15 שנה קיבלה משפחתו מהמדינה הטבות על הקרקעות שהיו בידי חברת המלח מה שאפשר לה ליטול הלוואת ענק מבנק לאומי כדי להשתלט על בנק הפועלים. בהמשך, דנקנר, המחובר למרכזי הכוח במשק, עשה הכל כדי להגדיל את הונו תוך שהוא נוטל הלוואות ענק מהציבור, עושה עסקות מפוקפקות ומגלגל לציבור ערבויות אישיות שלו בעשרות מיליוני שקלים.

דנקנר, שמסתובב חודשים שעל ראשו סכנת חדלות פירעון ממשיך לקבל שכר גבוה, לשלוט בקבוצת ענק, לשבת במשרדיו המפוארים ולמנות מנהלים. אתמול הוא הגיע לבית המשפט מלווה בעשרות יועציו, התיישב מול השופט איתן אורנשטיין והאזין להכרעת השופט שהקציב לו חודשיים למכור את חברת כלל ביטוח ולהזרים עוד כסף לצורך החזר החובות. האולם היה מלא בעורכי דין, עיתונאים יועצי תקשורת ופעילים בשוק ההון. בתום דיון קצר דנקנר קיבל דחייה שאמורה לאפשר לו להגיע להסדר עם הנושים, ואולם, לוחות הזמנים הצפופים ממשיכים להעמיד בספק את האפשרות שהוא ימשיך לשלוט בקונצרן.

נוחי דנקנר בבית המשפט

מחוץ לאולם המתין לדנקנר גדוד צלמים ועיתונאים מכל כלי התקשורת שחיכה בצמא לדבריו. דנקנר עזב את הבניין עם תום הדיון וההצהרה שנתן לתקשורת.

15 אנשים באו לחזק

זמן קצר אחדי שדנקנר עזב, התיישבה ליף על ספסל הנאשמים בבית משפט השלום. לפני כשנה היא נעצרה באלימות על ידי שוטר במסגרת הפגנה, נלקחה לחקירה חבולה, הופשטה והושפלה בחקירה. כעבור זמן קצר הוגש נגדה כתב אישום בעבירה של תקיפת שוטר. המשטרה מצאה את הסמל שחיפשה, והעמידה אותו לדין כי הוא מפריע לסדר הציבורי ולשוטרים בביצוע תפקידם. עם ליף עומד לדין מפגין נוסף לאחר שצילם שוטר בטלפון נייד. משפטו יעורר את השאלה המשפטית המרתקת: עד כמה היה הטלפון קרוב לפרצופו של השוטר והאם הפריע לו במהלך מילוי תפקידו. אכן, הכרעה משפטית קשה שמחייבת התדיינות ארוכה ורצינית.

ליף הגיעה אתמול לבית משפט השלום אחרי שמרבית העיתונאים שסיקרו את הדיון של דנקנר כבר עזבו. היא התחבקה עם כל מי שבא לחזק את ידה, אבל הם לא היו הרבה. 15 אולי, ובהם עורכת דינה, גבי לסקי, שהתנדבה לייצגה. ברגע האחרון נכנס לאולם עו"ד אסף אבן חן, שמייצג גם הוא מפגינים שהוגש נגדם כתב אישום. מולם ניצבו שני תובעים משטרתיים.

דפני ליף בבית המשפט, אתמול

בדיון המקדמי ניסה השופט צחי עוזיאל להביא את הצדדים להסדר לפיו המשטרה תסכים למחוק את ההרשעה הפלילית למפגינים שהוגש נגדם כתב אישום, והם יבצעו עבודות לתועלת הציבור. התובעת המשטרתית הצעירה, שלא הוסמכה לקבל החלטות בתיק, נעלבה כאשר עו"ד לסקי ביקשה שהמשטרה תשלח לדיון עמם עו"ד בעל סמכות לקבל החלטות. לאחר שהשופט הפציר בתובעת להתקשר לממונים עליה היא חזרה עם תשובה שבכירה במחלקת התביעות הסכימה להיפגש עם עורכי הדין של ליף ויתר המפגינים.

ליף אמרה בדיון כי אלמלא לסקי התנדבה לייצג אותה ייתכן ומשפחתה היתה פושטת רגל. לדבריה: "למשטרה יש מקורות מימון וזמן למשוך את ההליך ולי אין. אות קין הושם עלי עם תחילת ההליך הזה לפני כשנה ואני חווה פגיעה וקריאת תיגר על חופש הביטוי שלי". השופט הפציר בה לשקול הגעה להסדר עם התביעה המשטרתית כך שהיא לא תורשע בפלילים ותבצע עבודות לתועלת הציבור.

דנקנר שכשל בעסקיו ומחק מיליארדים מהפנסיונרים מחפש לשרוד. ליף, סמל המחאה ששינתה את כללי המשחק שבהם דנקנר וחבריו פועלים, נדרשת לבצע עבודות לתועלת הציבור ואגב כך להודות כי נפל פגם במעשיה. הצמידות המקרית אצל שני גיבורי מחאת 2011 - זה שנישא על גבי השלטים כטייקון הגדול מכולם וזאת שהוציאה את ההמונים לרחובות - אולי מחדדת את העובדה שלא הרבה השתנה בשנתיים האחרונות בכל מה שקשור לפערים החברתיים בישראל. דנקנר נשאר החזק והמחובר שיודע להשתמש בכללים שעושים עמו חסד. ליף היא עדיין נרדפת כמעט חסרת הגנה ומשאבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר