לבני מקדמת חקיקה למיגור הדרת נשים לפי המלצות היועמ"ש לממשלה

כך אמרה לבני בתגובה להחלטת וינשטיין למגר את הדרת הנשים: "בשורה גדולה לחברה הישראלית" ■ הרצוג: "זה מבחן אמיתי למעמד האשה בישראל ומאבק על דמותה של מדינת ישראל"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

הוראת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לשרי הממשלה לפעול במהירות למיגור תופעת הדרת הנשים במרחב הציבורי והמלצתו על תיקון חוק שיהפוך הדרת נשים במרחב הציבורי לעבירה פלילית, עוררה גל של תגובות, עד עתה בעיקר של מצדדים.

שרת המשפטים, ציפי לבני, הנחתה את משרדה לנסח הצעת חוק ממשלתית ברוח המלצת היועץ המשפטי לממשלה שתגדיר כעבירה פלילית כל מעשה של הדרת נשים והשפלתן במרחב הציבורי - במגזר הפרטי והציבורי.

לבני מסרה כי ״הדרת נשים מהמרחב הציבורי היא מעשה נפשע שאין להשלים עמו. נשים בישראל לא ישבו בירכתי אוטובוס, ישתתפו בטקסים ממלכתיים וישמע קולן בתחנות רדיו ואפילו בצבא. סילוק נשים מהמרחב הציבורי הוא פגיעה לא רק בכבודן אלא גם באינטרס שלנו כחברה ואין לה שום הצדקה הלכתית או מוסרית. זו תופעה שיש לשים לה סוף. החוק החדש יסייע במאבק בתופעות מבישות ואלימות של קללות ויריקות על נשים, ויקדם בצעד נוסף את השוויון הראוי בין גברים ונשים בישראל 2013".

ציפי לבני צילום: מוטי מילרוד

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), בירכה על ההחלטה. היא מציינת כי "לצערי ניסיון העבר מלמד שהחלטות מסוג אלה לא תמיד נאכפות בשטח, ועל כן הוועדה לקידום מעמד האישה תעקוב אחר יישום הנושאים השונים בפועל".

"בהחלט יש ליזום תיקוני חקיקה שימגרו את תופעת הדרת הנשים, וכבר התחלנו לעשות זאת עם החוקים המחייבים לשלב נשים בוועדה למינוי דיינים ובגוף הבוחר רבנים ראשיים, והצעות נוספות וכך נמשיך בעתיד", אמר.

שרת התרבות, לימור לבנת, שעמדה בראש הצוות הבין משרדי למניעת הדרת נשים מסרה: "אני מאמינה שיישום ההמלצות ואכיפה נחושה יסייעו בבלימת התפשטות הדרת הנשים במרחב הציבורי. יש להפסיק מצב זה לאלתר. אי אפשר עוד להפקיר את זכויות הנשים בישראל, ואין להשלים יותר עם כל פגיעה במעמדן השווה ובזכויותיהן המלאות".

ח״כ יצחק הרצוג אמר "זה מה שאני דורש כבר כמה שנים. ההחלטה הגיעה רק בעקבות תביעתי מהיועץ המשפטי לממשלה, שיקבל החלטה אחרי יותר משנתיים, אחרת אביא את החוק שלי להצבעה בשבוע הבא.

הפגנה נגד הדרת נשים, הערב בבית שמש

"בעקבות ההחלטה, אני מצפה שהצעת החוק שלי הקובעת שהדרת נשים הינה עבירה פלילית, תובא בהקדם למליאת הכנסת ותזכה לתמיכה רחבה של הממשלה. זה מבחן אמיתי למעמד האשה בישראל ומאבק על דמותה של מדינת ישראל".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון שחר אילן סבור כי "זוהי בשורה גדולה לחברה הישראלית וליהדות שמסולפת ונרמסת על ידי קנאי ההדרה. חקיקה היא הדרך היחידה לעצור את הכרסום ההולך וגובר בשוויון האישה במרחב הציבורי, ואת האלימות ההולכת וגוברת נגד נשים במטרה להדירן מאוטובסים, מהרחובות ומאירועים. הוראת היועץ מוכיחה שמאבק ציבורי נמרץ מהסוג שניהלו ארגוני הקואליציה נגד הדרת נשים יכול להביא להישגים משמעותיים. עם זאת, חשוב לזכור שארוכה הדרך עד ליישום ההחלטות ויהיה צורך לוודא שהחוק אכן עובר ומשרדי הממשלה אכן מקיימים פיקוח יעיל נגד הדרה."

עינת הורביץ, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה מציינת כי "כבר בשנת 2007, עם הגשת הבג"ץ הראשון בנושא קווי ההפרדה על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה, התרענו על כך שהתופעה נרחבת, קיימת בכל רחבי הארץ ומשפיעה על כל אחד ואחת. המלצותינו בנושא הוגשו למשרד המשפטים ולכנסת כבר לפני כמה שנים ואנו שמחים על כך שרבות מהן התקבלו. מנסיוננו במרכז הרפורמי, בלא מעקב צמוד אחר יישום הכללים והאיסורים בנושא הדרת נשים לא יחול שינוי של ממש בשטח. אנו דורשים כי להמלצות אלה יתלוו תקציבים שיבטיחו את יישומן. אנו קוראים לנשים וגברים שחוו הפרדה במרחב הציבורי להמשיך ולהתלונן כדי שהרשויות יצטרכו להיאבק בתופעה."

התנועה למשילות ודמוקרטיה סבורה כי "היועץ המשפטי לממשלה ממשיך להתנהג כמחוקק. עליו למשוך את ידו מקידום חקיקה והתערבות פוליטית. אנו קוראים לנבחרי הציבור להסביר לפקידים מהו מקומם ובראשם ליועץ ויינשטיין. חשוב לציין כי איננו מתייחסים לסוגיית הדרת הנשים עצמה שצריכה להתברר על ידי נבחרי הציבור בדיון מעמיק וכולל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?