וינשטיין מטיל פצצה: ממליץ להפוך הדרת נשים לעבירה פלילית

היועץ המשפטי לממשלה ביקש משרים לפעול בהקדם למיגור התופעה ■ וינשטיין ציין כי הוא מבקש לסיים את ההפרדה בין גברים לנשים בטקסים ממלכתיים, בבתי עלמין, בתחבורה הציבורית, בשילוט ובקופות החולים

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מטיל הבוקר פצצה בתחום יחסי חרדים-חילוניים ובחוות דעת חריפה מורה לשרי הממשלה לפעול בהקדם למיגור הדרת נשים בתחומי סמכותם.

וינשטיין הורה לשר התקשורת גלעד ארדן, לשר הפנים גדעון סער, לשר הדתות נפתלי בנט, לשרת הבריאות יעל גרמן ולשר התחבורה ישראל כץ לפעול בהקדם למיגור תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. בתום מספר דיונים בלשכתו החליט היועץ המשפטי לממשלה לאמץ את הדו"ח של צוות בראשות עו"ד שרית דנה, המשנה של היועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים היוצאת.

יהודה וינשטיין

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

ביחס להפרדה והבחנה בבתי עלמין קובע דו"ח של משרד המשפטים כי גילויי ההפרדה השונים שהתגלו בבתי עלמין מסוימים ברחבי הארץ, וכן האיסור על נשיאת הספד בידי אישה, עולים כדי הפליה פסולה ועל המשרד לשירותי דת לפעול להפסקתם המיידית.

בנוגע להפרדה בין נשים לגברים בטקסים ממלכתיים או בטקסים ואירועים הזוכים לחסות המדינה, נקבע כי משרד ממשלתי או רשות ציבורית אינם רשאים לארגן אירוע ממשלתי, ממלכתי או ציבורי במהלכו ינקטו צעדים שמטרתם להביא להפרדה בין גברים לנשים. הדברים אמורים גם באירועים הזוכים לחסותו של משרד ממשלתי.

בסניפי קופות החולים נאסר על הפרדה בין נשים לגברים. היועץ המשפטי לממשלה קובע כי "על משרד הבריאות לפעול במהרה להפסקתם של כל גילויי ההפרדה השונים בסניפי קופות החולים". לגבי הפרדה בין נשים לגברים בקווים מסוימים של התחבורה הציבורית, הוטל על משרד התחבורה להבטיח כי הסדרי הפרדה אינם ננקטים, במישרין או בעקיפין, על ידי כל אחד מהזכיינים המפעילים קווי תחבורה ציבורית מכוח רישיון ולצורך זה, על המשרד להוציא הנחיות ביצוע ברורות, ולהגביר את הפיקוח על החברות. היועץ המשפטי הוסיף כי "העלייה לאוטובוס תתאפשר רק מהדלת הקדמית, ועל התשלום להתבצע ישירות לנהג".

היועץ המשפטי ממשיך לשלטי החוצות שנפוצים ברחובות שבהם עיקר העוברים ושבים הם חרדים. הדו"ח קובע כי רשות מקומית חייבת להימנע מלאפשר תלייתו של שילוט ברחוב הקורא לנשים לפנות למסלולים נפרדים או להתלבש באופן צנוע בתחומה, בוודאי כזה המוצב במרחב הציבורי עצמו.

לגבי מדיניות אי השמעת נשים בתחנת הרדיו האיזורית "קול ברמה" ואי העסקתן של נשים בתפקיד שדרניות נקבע שעל הרשות השנייה לסיים בתוך שישה חודשים את מהלך ההידברות שהיא מקיימת עם תחנת הרדיו "קול ברמה" ולגרום לכך שעד מועד זה הסדרי השידור המפלים הנוהגים בתחנה יפסקו לגמרי. מרדיו קול ברמה נמסר כי "על פי חוקי וכללי הרשות השנייה, קול ברמה מעלה מדי יום נשים לשידור".

היועץ המשפטי לממשלה קרא גם לכנסת לקדם חקיקה שתקבע כי הפליה של מגזרים שונים בקבלת שירותים ציבוריים באופן שוויוני היא עבירה פלילית. הדו"ח מציע כי "תקודם חקיקה שביסודה הטלת איסור פלילי על מעשה של הטרדה של אדם בדרך של ביזוי או השפלה על רקע גזע, דת, או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות, כל זאת במטרה למנוע ממנו את הגישה והשימוש בשירות ציבורי או במטרה לפגוע בתנאים בהם יקבל את השירות הציבורי.

היועץ המשפטי לממשלה קובע כי על כל אחת מהרשויות הציבוריות הנוגעות בדבר לפעול באופן מהיר, יעיל ונחרץ להפסקתם של ביטויי ההפרדה וההבחנה בתחום אחריותה או השפעתה.

היועץ המשפטי לממשלה ביקש את התייחסות השרים הרלבנטים לסוגיות הללו, בטרם יפיץ הנחיות אופרטיביות מטעמו. הוא הביע במכתבו לשרים את תקוותו שבהמלצות הדו"ח ויישומן יהיה כדי לתרום באופן משמעותי למיגור התופעה הפסולה של הדרת הנשים מהמרחב הציבורי והפלייתן.

מחברי הדו"ח הם בכירי משרד המשפטים ובהם עוה"ד אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקלי), רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (פלילי), יהושע למברגר, המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים), אלי אברבנל, המשנה לפרקליט המדינה (עניינים מיוחדים), אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה ואיל זנברג, ראש תחום משפט ציבורי במחלקת ייעוץ וחקיקה.

מחברי הדו"ח מציינים כי בחנו בכובד ראש כל אחד מגילויי ההפרדה השונים, והסיקו כי מדובר בהפליה פסולה שפוגעת בזכויות היסוד לכבוד האדם ולשוויון, כשההבחנה לא היתה מושתת על קיומו של שוני רלוונטי בין נשים וגברים.

משרד המשפטים מרחיב את תחולת האיסור על הדרת נשים גם על פעולת גופים פרטיים, שפועלים מכוח זיכיון או רישיון מהמדינה, או רשות ציבורית. בדו"ח מובהר כי "על הרשות הציבורית להפעיל את מלוא האמצעים החוקיים העומדים לרשותה כגורם מפקח ורגולטורי כדי להביא להפסקתה של כל צורת הפרדה והבחנה המהוות, כאמור, הפליה".

בהתייחס להצעה לקבוע את ההדרה כעבירה פלילית, התגלעו בקרב חברי הוועדה חילוקי דעות. מצד אחד, מוסבר בחוק כי חומרתה של התופעה מחייבת כי יהיו בידי הרשויות כלים אפקטיביים להתמודדות עם התופעה, כמו העמדה לדין בגין ביצוע עבירה פלילית. מצד שני, חלק מחברי הוועדה סברו שיש קושי להשתמש בכלי הפלילי, מהכלים העוצמתיים והפוגעניים ביותר, ביחס להתנהגות שאף שהיא פסולה ובלתי רצויה, היסוד הפלילי בה אינו חד משמעי. בכירי משרד המשפטים הותירו את ההחלטה בעניין בידי היועץ המשפטי לממשלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית