משנה מקום משנה מזל? |

שלטונות המס הבריטיים מחכים לעידן עופר

לונדון כן מחכה: שלטונות המס הבריטיים מנהלים בשנים האחרונות חקירה נגד מולטי־מיליונר יהודי שחי בבריטניה ובישראל ונפטר ב–2009, במאמץ להשית על עיזבונו מסי ירושה של יותר מ–100 מיליון שקל

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

עידן עופר הוא לא בעל ההון הישראלי הראשון שהחליט, כנראה, להעתיק את מקום מגוריו ללונדון הקרירה. קדם לו בשנים האחרונות לב לבייב, שנטע שם את יתד אוהלו, וישנם לא מעט ישראלים ויהודים נוספים שנהנים שם מטלוויזיה טובה, כדורגל איכותי ומסים נמוכים.

עופר אמנם תירץ את המעבר בשיקולים משפחתיים, אבל התקשה לנער מעליו את הטענה שהועלתה בתקשורת, שלפיה מקלט המס שמעניקה בריטניה לבעלי הון זרים, שעל פי הערכות עשוי לחסוך לו בנסיבות מסוימות עד 300 מיליון דולר במסים - הוא ובעיקר הוא הסיבה למעבר. תהא אשר תהא הסיבה, הפיתוי הבריטי עלול להתגלות כמלכודת דבש.

עידן עופרצילום: מוטי קמחי

בריטניה ידועה כמקלט המס של מיליארדרים עתירי הון בעבר ובהווה, בהם רומן אברמוביץ', בוריס ברזובסקי ‏(שמת באחרונה‏) ואולג דריפסקה. עיון במאגרי הפסיקה הבריטית מגלה כי שלטונות המס של הוד מלכותה עוקבים אחריהם בשבע עיניים.

לא אחת מנהלים הבריטים קרבות משפטיים מול בעלי ההון הזרים, כדי להניח את ידיהם על תשלומי מס שמנים. מלת המפתח המשפטית כאן היא "דומיסיל". אפשר לומר שדומיסיל הוא הסטטוס המשפטי של תושבות קבע במדינה. החוק הבריטי מבחין בין שלושה סוגים של מצבים משפטיים בנושא. הרצוי מכל לבעלי ההון הוא להיחשב כמי שמתגוררים בבריטניה אך אין להם תושבות קבע, כלומר הדומיסיל שלהם אינו בריטי. החמור מכל הוא מי שנחשב לבעל דומיסיל בריטי, כי תושב כזה חייב לשלם מס בבריטניה.

מצב ביניים בעייתי שעל בעלי ההון להיזהר מלהיקלע אליו הוא של "תושב הנחשב לבעל דומיסיל". חוקי המס הבריטיים מגדירים בדיוק מי נופל לקטגוריה האחרונה, ובעלי ההון משתדלים שזה לא יקרה להם - אך לא תמיד זה מצליח. בשנים האחרונות מנהלת רשות המסים של הוד מלכותה חקירה נגד עיזבונו של איש עסקים יהודי שחי שנים רבות בלונדון ובישראל - מולטי־מיליונר ונדבן ידוע. הוא נפטר ב–2009, והותיר ירושה שנאמדת בהרבה יותר ממיליארד שקל. אף שלכאורה לא אמור היה האיש לשלם מסים בבריטניה, פטירתו והמאבקים המשפטיים המתחוללים סביב הירושה עוררו גם את השלטונות הבריטים לבחון את חייו.

מבחינת יורשיו של המנוח, זו חדשה מדאיגה. הוד מלכותה אמנם מיטיבה עם בעלי ההון המגיעים להתגורר בממלכתה מבחינת המס בעודם בחיים, אבל לאחר מותם הם עלולים להילכד ברשת המס הבריטית - ולשלם ביוקר.

לא עוקפים 
באמצעות מתנות

בעלי הון המקווים כי השתקעות בבריטניה תביא לכך שההון המשפחתי יועבר בירושה ויבטיח את עתיד הצאצאים לדורי דורות, עלולים לגלות שבבריטניה חל מס עיזבון בשיעור שיכול להגיע לעתים עד 40% משווי הנכסים. יותר מכך, הבריטים משלימים את מס העיזבון באמצעות מס מתנות, שנועד למנוע מבעלי ההון להעביר את רכושם בעודם בחיים לידי היורשים העתידיים, וכך לעקוף את מס העיזבון. מס המתנות חל על כל מתנה שנתן בעל ההון המנוח בשבע השנים האחרונות לחייו.

לכל מי ששוקל לעקור ללונדון כדאי לשמוע כיצד הסתבכו ענייני המס של איש העסקים היהודי המנוח. סביב עיזבונו של איש העסקים התנהלו ועדיין מתנהלים הליכים משפטיים רבים בבית המשפט למשפחה בתל אביב. הליכים אלה מתנהלים בדלתיים סגורות, ועל כן לא ניתן לפרסם את תוכנם. עם זאת, ידוע כי בין היתר תבעה אלמנתו של איש העסקים - אזרחית בריטית בעבר שהתגיירה וחיה כיום בישראל - חלק ניכר מנכסיו, וזכתה בפסק דין המצהיר על זכותה לאיזון משאבים, המבטיח לה מחצית מנכסי המנוח בחייו.

חלק ניכר מרכושו של איש העסקים המנוח נרכש בפעילות עסקית באיראן, טרם עלייתו של חומייני לשלטון וטרם הכיר את אשתו לעתיד, ילידת בריטניה. זו הסיבה שבעטיה נאלצה האלמנה לנהל הליך משפטי כדי להוכיח שהיא זכאית למחצית מהרכוש.

סיפור חייו של איש העסקים כרוך בישראל, ושזורות בו עזיבות של ישראל מפעם לפעם, בעיקר מטעמי עסקים או משיקולי מס. האיש אמנם נולד במדינה ערבית, אך היגר בצעירותו לישראל - ואף שירת בצה"ל. הוא עשה חלק ניכר מהונו באיראן, אך גם הגדיל אותו בעסקים אחרים חובקי עולם, בעיקר בתחום הנדל"ן, שהתרחבו לאחר מכן גם לעסקי תשתיות ואחזקות בחברות מתחומים מגוונים.

בישראל הוא בלט כאחד מבעלי המניות הגדולים בטבע, לפני שמכר את מניותיו ברווח ניכר. בתקופה זו של חייו הוא התגורר בלונדון, אך ככל הנראה התייחס אליה כאל מקלט מס, וניהל את עיקר הונו באמצעות ישויות שמוקמו במקלטי מס כמו גיברלטר ושווייץ. ככל הידוע, רשויות המס של בריטניה לא הצליחו להצביע על רכוש מהותי שהיה רשום ישירות על שמו של איש העסקים המנוח.

האיש עבר מלונדון לישראל בשנות ה–90. הוא היה נדבן ידוע בישראל, ודמות בולטת. בתחילת שנות האלפיים נמאס לו. בראיונות לתקשורת הוא הכריז שהוא עוזב - ומשתקע בבריטניה. לא מן הנמנע כי גם במקרה הזה שיקולי מס עמדו מאחורי ההחלטה. גם אם לא היו אלה השיקולים העיקריים, איש העסקים הממולח פעל להבטיח כי עסקיו ימשיכו להיות מוסדרים על פי מבני מס שיאפשרו לו לחמוק מרשת המס הבריטית והישראלית גם יחד.

מי ששוהה חצי שנה 
- נלכד ברשת המס

כיום חוקרים שלטונות המס הבריטיים אפשרות שעל אף מאמצי ההתחמקות, ניתן יהיה ללכוד את עיזבונו של איש העסקים - ולהטיל עליו מס. אם אמנם יצליחו הבריטים בחקירה שהם מנהלים, עשוי המס שהם מסוגלים להשית על עיזבונו ועל יורשיו של איש העסקים להגיע, במצטבר, למאות מיליוני שקלים.

מנהל העיזבון, שמתמודד עם החקירה והשלכותיה האפשריות, הוא השופט לשעבר גל גוטזגן, המיוצג על ידי עו"ד יוסי בנקל ממשרד עורכי הדין ראב"ד מגריזו בנקל. אלמנתו של איש העסקים מיוצגת על ידי עורכי הדין שי רייכר ואייל יעקובי ממשרד ארנון. קרובי משפחה אחרים מיוצגים על ידי עו"ד צבי בר נתן ממשרד גולדפרב זליגמן, וקיימת עוד שורה של יורשים, המיוצגים על ידי משרדי עורכי דין נוספים.

חוקי המס הבריטיים כוללים הסתעפויות שיכולות להועיל אך גם להזיק ליורשים. לדוגמה, אלמנתו של איש העסקים אמורה להיות פטורה ממס העיזבון. במלים אחרות, מחצית הירושה שקיבלה מבית המשפט ישראלי עשויה להיות פטורה ממס.

חדשות טובות? לא בטוח. אם יצליחו הבריטים להוכיח בחקירתם כי איש העסקים היה חייב במסים בבריטניה, הם עשויים לדרוש ממנהל העיזבון לשלם מסים גם על הון שהחזיק בידיו לפני מותו, וכאן הם עלולים לדרוש כספים גם מהאלמנה ומיורשים אחרים.

חוקי המס הבריטיים חלים גם על מי שאינו אזרח בריטי, אם הוא שוהה בבריטניה יותר מ–183 יום בשנה ואם שלטונות בריטניה מצליחים להוכיח כי החזיק נכסים משמעותיים במדינה. אלה חלק מהמבחנים שעלולים להכניס את בעל ההון למעמד הלא רצוי מבחינתו של "תושב הנחשב לבעל דומיסיל".

יש להניח כי איש העסקים המנוח, כמו רוב אנשי העסקים ובעלי ההון הזרים המתגוררים בבריטניה, החזיק את נכסיו באמצעות מקלטי מס. חוקרי המס יצטרכו לגלות את הקשר הסמוי בין הנכסים, לחברות וקרנות נאמנות במקלטי המס - ובין אלה לאיש העסקים המנוח עצמו. ככל הידוע, החקירה נמצאת רק בתחילתה.

מקלטי המס נחשפים

בשנים האחרונות הופכת האפשרות של רשויות מס בבריטניה בפרט ובעולם בכלל להגיע למידע הזה לקלה יותר: מקלטי המס נחשפים והולכים, רשויות המס משתפות ביניהן פעולה ‏(גם אלה של ישראל ובריטניה‏) - ולאחר מותם של אנשי העסקים מתגלה לא מעט מידע עליהם, בזכות הליכים משפטיים שמתנהלים בין היורשים.

כדי להבטיח כי שלטונות המס הבריטיים לא ילכדו ברשתם את בעל ההון, עליו לחיות חיים ארעיים. למשל, בעלות על בית ובמיוחד השקעה ברכישת בית ושיפוצו עלולים להעיד על מושב קבע במדינה. עדיף לגור בבית מלון או לשכור בית באופן ארעי. עדיף שהילדים לא ילמדו באופן קבוע במוסד לימודים בריטי. עדיף גם שלא יהיו למשפחה קשרי חברות ממושכים והדוקים עם תושבים בריטיים. כמובן שעסקיו ורווחיו של בעל ההון צריכים לבוא מעסקים מחוץ לבריטניה. כל אלה יכולים להעיד על חיים בבריטניה - ומי שחי בבריטניה גם משלם מס בבריטניה בחייו ובמותו.

המקרה של איש העסקים המנוח מלמד כי גם בעל הון ישראלי שמחליט לעקור לבריטניה צריך לתכנן היטב מתי עליו לעזוב אותה. ביום מן הימים יהיה עליו לעבור חזרה לישראל, או למקום אחר. גם המהלך הזה מחייב תכנון מראש.

אם ירצה עופר להבטיח שיורשיו ולא רק הוא יחמקו מרשת המס הבריטית יהיה עליו בבוא העת לחתוך לחלוטין את קשריו עם בריטניה. חוקי המס הבריטיים ישחררו אותו רק אם יוכיח להם כי ניתק את יחסיו "נתק מוחלט". החוק מחייב כי יוכיח נתק כזה על ידי הוכחה שניתק את קשרי המגורים, המשפחה, החברות והעסקים עם בריטניה. כדי לחמוק מחוקי המס, אסור שהנתק הזה יקרה מאוחר מדי. מי שמבחני התושבות הבריטית חלים עליו במשך 17 שנה לפחות, נלכד ברשת המס של הוד מלכותה גם אם הוא עוזב למדינה אחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט