"הפיצוי ללקוח שחלה בסרטן יעודד תביעות דומות נגד חברות הסלולר"

פרטנר תפצה לקוח שחלה בסרטן באוזנו ב-400 אלף שקל, במסגרת פשרה שהושגה מחוץ לביהמ"ש וכמחווה של רצון טוב לטענתה ■ מומחה לדיני נזיקין: "גל של תביעות נגד חברות הסלולר עלול להוביל לירידה בשוויין, כמו במקרה של חברות הטבק בארה"ב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חברת פרטנר תפצה לקוח שחלה בסרטן באוזנו ב–400 אלף שקל, במסגרת הסכם פשרה מחוץ לכתלי בית המשפט. הלקוח, בשנות ה–50 לחייו, הגיש במאי 2010 תביעה נגד פרטנר שבה טען כי השימוש המוגבר שעשה במכשיר הסלולר גרם לו ללקות בסרטן אגרסיווי מסוג לימפומה בסמוך לאוזן השמאלית.

הלקוח הוא עו"ד במקצועו ונהג לעבוד מחדר הממ"ד שבביתו ומשם לשוחח. כידוע, במקומות ללא קליטה כגון מעליות וחדרים ממוגנים, הקרינה האלקטרו־מגנטית הנפלטת ממכשיר הסלולר גבוהה מהרגיל.

איך נזהרים

את התביעה הגיש בשמו עורך דין גדעון פנר מבאר שבע, את פרטנר ייצג משרד דב וייסגלס וכצדדים שלישיים נתבעו גם סאני, יבואנית מוצרי סמסונג, ומוטורולה, יצרניות המכשירים שבהם השתמש התובע.

על פי מסמכי בית המשפט התביעה נדחתה, וזאת "בשים לב לעובדה שבתיק זה התקיימו שתי ישיבות קדם משפט בלבד". הרקע לדחיית התביעה הוא הסכם פשרה שהשיגו הצדדים מחוץ לבית המשפט והודעה משותפת שבה הם מבקשים מהשופטת לדחות את התביעה. שופטת בית המשפט המחוזי בלוד, אסתר שטמר, קיבלה את בקשת הצדדים. מהות ההסכם: פרטנר תפצה את הלקוח כאמור ב-400 אלף שקל.

מדובר בצעד חריג מצד פרטנר שנתון לפרשנות. על פי החברה, מדובר בצעד הומניטרי מצדה. כך מסרה פרטנר בתגובה: "החברה מקפידה הקפדה יתרה על עמידה בהוראות וההנחיות של ארגון הבריאות הבינלאומי, משרד הבריאות, משרד התקשורת וכל הגורמים הרלוונטיים. לתביעה לא נמצא כל בסיס מדעי או רפואי והיא נדחתה על ידי בית המשפט. לפנים משורת הדין בהתחשב בסיפורו האישי, החליטה החברה על מחווה אנושית יוצאת דופן. אנו מאחלים לו רפואה".

אלא שאי אפשר שלא לתהות על מניעיה האנושיים של חברת הסלולר השנייה בגודלה במדינה. לכתב התביעה היתה מצורפת חוות דעת רפואית שקשרה בין השימוש בטלפון הנייד למחלה. האם פרטנר חששה שחוות דעת זו תקבל תוקף משפטי? האם חששה מתקדים? האם העדיפה לחתום על הסכם פשרה מסיבות תקשורתיות?

רמת הקרינה

בחברות הסלולר האחרות מכירים את המקרה של פרטנר והוא הגיע גם לידי המחלקות המשפטיות שלהן. מנגד, קשה לומר שחברות הסלולר חוששות מגל של תביעות מכיוון שהן פועלות על פי נהלים מחמירים יחסית בהשוואה בינלאומית, שאותן קבע הממונה על הקרינה במשרד להגנת הסביבה. על כל מכשיר טלפון מופיעים ערכי הקרינה שלו ולכל מכשיר מצורפת חוברת עם כללי הזהירות הנדרשים. כללי הזהירות העיקריים מדברים על שימוש באוזנייה חוטית וכן הפחתה בדיבור כאשר למכשיר יש קליטה נמוכה.

"פיצויים גבוהים"

הצרכן הישראלי הוא אחד המשתמשים הכבדים בעולם בסלולר. לפי דו"ח של פרטנר שפורסם בשבוע שעבר, לקוחותיה מדברים בממוצע 450 דקות בחודש. ממוצע זה נמשך מעט מטה במקרה של לקוחות קלים, ואילו לקוחות ממוצעים בחבילות ללא הגבלה ‏(Unlimited‏) מדברים כ–700 דקות בחודש.

הויכוח על נזקי הקרינה מלווה את חברות הסלולר מיום היווסדן. עד כה, מרבית המאבק היה דווקא בחזית התקנת אנטנות שבה מעורבים גם משרד הפנים ומשרד המשפטים, בהיבט התכנוני, משרד הבריאות ומשרד להגנת הסביבה בהיבט הבריאותי, וכן משרדי האוצר והתקשורת, בהיבט התחרותי־משקי. הפשרה הנוכחית של פרטנר חריגה מכיוון שהיא ממוקדת דווקא בקרינה הנפלטת ממכשיר הסלולר.

באחרונה חתמו חברות הסלולר על הסכם פשרה אחר בנושא קרינה, עקב תביעה ייצוגית שהוגשה במאי 2010. בתביעה נטען כי ערכי הקרינה של מכשיר הסלולר משתנים אחרי תיקון שלו. בפשרה סוכם כי חברות הסלולר יציעו לאזרחים לרכוש אוזנייה חוטית במחיר של 10 שקלים בלבד וכן יציעו בדיקות קרינה למכשירים במחיר עלות של כ–70 שקל.
הסכם הפשרה עליו חתמה פרטנר עלול לעלות לחברות הסלולר בשווי השוק שלהן ובמטר תביעות פרטניות שיוגשו נגד החברה על ידי חולי סרטן ובקשות לתביעות ייצוגיות על ידי לקוחות החברה. הפשרה עתידה לספק פרנסה רבה לעורכי דין שמתמחים בתביעות נזיקין ולעורכי הדין שמייצגים את חברות הסלולר בתביעות האלה.

עו"ד אסף פוזנר, מומחה לדיני נזיקין, מעריך כי התביעות הייצוגיות שיוגשו בעניין יבקשו לטעון בשם כלל ציבור משתמשי הטלפונים הסלולריים של חברה מסוימת. לדעתו, התובעים יטענו כי אף שלא נגרם כל נזק בריאותי ממשי, נפגעה האוטונומיה שלהם כלקוחות מאחר שדיברו באופן חופשי בטלפונים, אך כעת העניין גורם להם לחרדה מחשש שהשימוש עלול לגרום לסרטן.

תביעות מסוג אחר שעשויות להציף את החברות הסלולריות הן תביעות של אנשים שחלו בסרטן ויטענו כי השימוש במכשיר סלולרי גרם או תרם להתפתחות המחלה אצלם. התובעים יצרפו חוות דעת רפואית תומכת לטענתם. פוזנר מעריך כי סיכויי ההצלחה של תביעות אלה אינם גבוהים, אלא אם התובעים יוכלו להוכיח שהסרטן התפתח ליד האוזן או במיקום שמצדיק את ההשערה שמדובר בסרטן שנגרם כתוצאה מהשימוש בטלפון הסלולרי.

לדבריו, "התביעות האלה ישליכו על כל חברות הסלולר ועל שוויין. כשניתן פסק דין בארה"ב שחייב חברות טבק לשלם לתובעים חולי סרטן פיצויים בשל נזקים שנגרמו להם כתוצאה מעישון - השווי של כל חברות הטבק צנח. האנליסטים ידעו שצפויות לא מעט תביעות נוספות, שיחייבו את חברת הטבק בפיצויים גבוהים".
פוזנר מתריע כי עניין זה צפוי לחזור על עצמו בישראל ביחס לחברות הסלולר. "הרבה תביעות נגד חברות הסלולר עלולות להביא לירידה בשווי החברות", אומר פוזנר ומוסיף כי "ההסכם בפרטנר מעודד אנשים במצב דומה לפנות לעורכי דין ולהגיש תביעות".

בנוגע למשתמשי טלפונים ניידים שהחליפו את מכשיר הטלפון שלהם במשך השנים או את החברה שסיפקה להם אותו, אומר פוזנר כי שאלות דומות עלו בחו"ל ביחס לתובעים שנפגעו מתרופות מסוכנות שיוצרו על ידי כמה יצרנים. התובע שנפגע לא ידע בדיוק מי היה היצרן של התרופה שנטל ולא יכול היה להוכיח באילו תרופות השתמש למשך זמן. לדבריו "בארה"ב קבעו שהאחריות בין היצרנים של התרופות המסוכנות תתחלק לפי החלק היחסי של כל חברה בשוק הספציפי שבו מדובר.

עו"ד ענת קאופמן, מומחית לדיני נזיקין, מוסיפה כי לפני כחודשיים פורסם סקר שבדק 1,800 מחקרים בנושא הקשר בין שימוש טלפונים ניידים לבין מחלות, ומצא הוכחות גוברות לקשר בין שימוש בטלפונים סלולריים לגידולים במוח. גם קאופמן מסכימה כי הפשרה עתידה ליצור תביעות רבות נגד חברות הסלולר בעניין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש