הדחה סלחנית |

מי השופט הכי בעייתי בישראל ומתי הוא יפרוש?

שני נציבי תלונות הציבור על שופטים מצאו תלונות מוצדקות רבות נגד שופט בית המשפט לענייני משפחה אריאל בן ארי ■ לפני יותר משנה החל שר המשפטים בהליך להדחתו - אבל הוסכם אתו על הסדר מרוכך

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

השופט שמחזיק בשיא התלונות המוצדקות נגדו, שופט בית המשפט לענייני משפחה אריאל בן ארי, עדיין מועסק על ידי מערכת המשפט, אף שהליך ההדחה שלו נמשך יותר משנה - כך עולה מבדיקת TheMarker.

בדו"ח נציבות תלונות הציבור על השופטים ל–2012, שפורסם השבוע, צוין כי נמצאו יותר מארבע תלונות מוצדקות שעסקו בשופט אחד מבית המשפט לענייני משפחה. נציב התלונות על השופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר גולדברג, לא ציין בדו"ח את שם השופט, מאחר שלפי חוק הנציבות שמות השופטים חסויים. הנציב גם סירב לנקוב במספר התלונות המוצדקות המדויק נגד בן ארי כדי לא לחשוף את זהותו, אך נודע כי מדובר ביותר מארבע תלונות.

אריאל בן אריצילום: אתר בתי המשפט

עם הגשת הדו"ח התייחס גולדברג לשופטים בעייתיים מבלי לנקוב בשמות: "המערכת צריכה לעשות יותר ממה שהיא עושה ומה ככל האפשר כדי ששופט שאינו ראוי לא יהיה במערכת. צריכה להיות אפס סלחנות למציאות כזאת".

כשופט בית משפט שלום, משתכר בן ארי 25 אלף שקל ברוטו בחודש לפחות. הנציב גולדברג קבע כי יש 16 תלונות מוצדקות נגד בתי המשפט לענייני משפחה. מדובר בגידול ניכר במספר התלונות המוצדקות שעסקו בבתי המשפט לענייני משפחה לעומת השנה שעברה, שבה נמצאו תשע תלונות מוצדקות. מבין 16 התלונות המוצדקות 11 נמצאו בבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, שבו מכהן השופט בן ארי.

לפני כשנה ביקש שר המשפטים היוצא, יעקב נאמן, לפתוח בהליכי הדחה נגד השופט בן ארי באמצעות הוועדה לבחירת שופטים. מדובר בהליך נדיר, שנועד לסלק ממערכת המשפט שופטים שבהתנהלותם נמצאו ליקויים חמורים אך הם מסרבים לפרוש. בן ארי נערך להליך ההדחה בפני הוועדה לבחירת שופטים, ושכר את שירותיו של עו"ד אביגדור פלדמן, אך ההליך לא יצא בסופו של דבר לפועל לאחר שהושגה הסכמה עם השופט על פרישתו.

נאמן החליט לנקוט הליך לאחר חודשים ארוכים של התייעצויות עם הנהלת בתי המשפט, והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התבקש לחוות את דעתו בעניין. לאחר פגישות בין מנהל בתי המשפט, השופט מיכה שפיצר, לבין בן ארי, הגיעו הצדדים להבנות כי בן ארי יפרוש מיוזמתו כדי למנוע את הדחתו בוועדה. בן ארי צפוי לפרוש בשנה הנוכחית, אך הוא ממשיך להיות מועסק כשופט ולקבל שכר בהתאם.

הנציב גולדברג, שמכהן בתפקיד זה כארבע שנים וחצי, וקודמתו בתפקיד, שופטת בית המשפט העליון בדימוס, טובה שטרסברג כהן, פנו בעבר לראשי מערכת המשפט לאור הצטברות התלונות המוצדקות נגד בן ארי. עיקר התלונות נוגעות לעיכובים ולסחבת בהחלטות ובפסקי דין, ולהתנהלותו השיפוטית בבית המשפט לענייני משפחה הגדול בישראל.

בעבר אמר בן ארי ל"הארץ" כי אין לו כל הסבר מדוע יש כוונה להדיחו. "אני באמת לא יודע", אמר, "אולי בגלל ריגול? שיגידו 'מדובר בגניבת סוסים מאורוות המלך', אבל אני לא יודע לרכוב. אני בהלם. לא שיתפו אותי בזה".

על בן ארי נמתחה ביקורת מצד ארגונים הנאבקים לזכויות אבות ומצד עורכי דין בתחום דיני המשפחה. באחד המקרים, אף שאחד הצדדים הבהיר לבן ארי כי עיכוב בהחלטה פשוטה גרם לו לנזק כבד, בן ארי נמנע מלקבל החלטה במשך כשנתיים ללא סיבה עניינית.

תלונה נוספת שנמצאה מוצדקת נגעה לכך שהשופט שוחח עם עדים לפני מתן עדותם בבית המשפט. בעבר ביקרה שטרסרבג כהן את בן ארי בחריפות על התנהלותו. תחילה הכחיש בן ארי כי שוחח עם העדים, אך לאחר מכן הודה בפני שטרסברג כהן ששוחח עם מומחה שאמור היה להעיד בפניו, וכן עם פקידת סעד לפני שהתייצבה למתן עדות.

בתלונה נוספת שגולדברג בדק ומצא שהיא מוצדקת, טען המתלונן שהרגיש כי בית המשפט נהפך לבית דין שדה. לדבריו, השופט נזף בו, צעק עליו ונהג בו משוא פנים. פרקליטו של המתלונן אמר לבן ארי: "אדוני, בוא תהרוג אותו ונגמור את המשפט". בן ארי השיב: "אני עדיין לא יכול להרוג אותו, אך לתשומת לבך, אני בוודאי יכול לכתוב פסק דין".

בן ארי מסר בתגובה, באמצעות דוברות מערכת בתי המשפט, כי לפני כמה חודשים הודיע על רצונו לפרוש בתום שנת המשפט, ובקשתו נענתה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"