הרב פנחסי הורשע בעבירות בנייה; "דמו אינו סמוק מאחרים"

פנחסי ביקש שלא להרשיע אותו וטען כי ההרשעה תכתים את שמו ותפגע בסיכוייו לקבל תפקידים ציבוריים; השופט: "דמו של הנאשם שבפניי אינו סמוק יותר מדמם של נאשמים אחרים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שופט בית המשפט לעניינים מקומיים בבני ברק, יעקב שקד, הרשיע בסוף השבוע שעבר את השר לשעבר, הרב רפאל פנחסי, בעבירה של שימוש ללא היתר על פי חוק התכנון והבנייה.

פנחסי, המכהן כמזכיר מועצת חכמי התורה של ש"ס, ביקש מהשופט שלא להרשיע אותו וטען כי ההרשעה תכתים את שמו ותפגע בסיכוייו לקבל תפקידים ציבוריים. השופט לא קיבל את הטענה וקבע כי "דמו של הנאשם שבפניי אינו סמוק יותר מדמם של נאשמים אחרים".

הרב רפאל פנחסיצילום: ליאור מזרחי

לפנחסי יוחסו עבירות של ביצוע עבודת בנייה ושימוש ללא היתר בניגוד לסעיפים שונים בחוק התכנון והבנייה. במסגרת הסדר טיעון, שאליו הגיעו הצדדים, הודה פנחסי כי עשה שימוש בדירה למרות שנבנתה בצורה לא חוקית. בהסדר הטיעון הוסכם כי יינתן צו הפסקת שימוש במבנה באופן מיידי, קנס בסך 5,000 שקל בעשרה תשלומים וחתימה על התחייבות בסך של 20 אלף שקל להימנע מעבירות של חוק התכנון והבנייה לתקופה של שנתיים.

פנחסי ביקש מבית המשפט להסתפק בעונש הזה ולא להרשיע אותו בעבירה בשל החשש כי ההרשעה תפגע בסיכוייו לקבל תפקידים בכירים בעתיד. סניגורו, עו"ד יצחק אוסדיטשר, טען כי "מעמדו החברתי והציבורי של פנחסי ידוע. פנחסי מזכיר מועצת חכמי התורה. כתוצאה מהרשעה, ייפגע סיכוי שיקבל תפקידים ציבוריים ויוכתם שמו". הוא הוסיף כי "מדובר באדם נורמטיבי" וביקש שבית המשפט "ישמור על הרזומה שלו".

אולם, השופט שקד לא קיבל את טענותיו של פנחסי. "אמנם, הרשעה בעבירה מכתימה את שמו של כל נאשם, אך דמו של הנאשם שבפניי אינו סמוק יותר מדמם של נאשמים אחרים בעבירות על פי חוק התכנון והבניה הנידונים בפניי באופן תדיר". כתב השופט בפסק הדין.

השופט ציין כי "עבירות על חוקי התכנון והבנייה הוכרו פעמים רבות בבית המשפט העליון כמכת מדינה שיש להילחם בה ובמיוחד נכון הדבר כאשר מדובר בעבירה כלכלית באופייה, שנועדה להשיא רווחים לנאשם כתוצאה מהשכרת יחידת הדיור".

לדבריו, פנחסי נמנע מלפרט האם הוא מועמד לתפקיד ציבורי מסוים או שבכוונתו להיות מועמד. "אמירה כללית וסתמית כי שמו של הנאשם יוכתם, לא די בה". ציין השופט שהוסיף כי "אין כל ראיה אשר יש ביכולתה לשכנע כי פנחסי עלול להינזק באופן ממשי כתוצאה מהרשעה, ובוודאי אין ראיה שעלול להיווצר יחס בלתי סביר בין הנזק הצפוי מאותה הרשעה לבין חומרת העבירה".

לפיכך, פסק השופט כי במקרה זה "גובר השיקול הציבורי והכלל ולפיו יש להרשיע נאשם אשר הוברר שביצע את העבירה ובוודאי שלא מתקיימות אותן נסיבות מיוחדות וחריגות אשר מובילות לעיתים להימנעות מהרשעה".

זו אינה ההרשעה הראשונה של פנחסי, בשנת 1997 הוא הורשע בגין העברת כספים שלא כדין ונגזרו עליו 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"