שחיתות מקומית: אחרי צבי בר - ממתינים כל השאר

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מתחילים להסיר את האבק מהתיקים

עידו באום
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
הילה רז

>> אתרים ארכיאולוגיים אטרקטיביים רבים מצויים בירושלים. לצד מנהרת הכותל וגיא בן הינום יש מוצגים היסטוריים מרתקים במשרד המשפטים המחכים לארכיאולוג שיחשוף אותם. כעת, לאחר סיום החפירה בתיק של אביגדור ליברמן, מתחילים הארכיאולוגים הראשיים, יהודה וינשטיין ומשה לדור, להסיר את האבק מתיקים נוספים.

ביום חמישי הגיע תורו של ראש עיריית רמת גן, צבי בר. החקירה נגד בר נפתחה ביחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה בסוף 2008 והועברה מהמשטרה לפרקליטות ב-2010. שנה לאחר מכן הודיעה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה על החלטתה להגיש נגד בר כתב אישום בכפוף לשימוע. חלפה עוד שנה וחצי עד להגשת כתב האישום. בסך הכל עברו כארבע שנים וחצי. בר עצמו נושק לגיל 80 ואולי היה מי שקיווה שהחשוד יפרוש לפני שהתיק ימוצה. זה לא קרה.

תיירים בפרקליטות יוכלו למצוא עדויות לקיומם של תיקי חקירה היסטוריים נוספים שממתינים להכרעה: ראש עיריית בת ים, שלמה לחיאני, שנעצר ב-2009 ברעש גדול בחשד שרתם את מנגנון העירייה לטובתו ולטובת בני משפחתו ומקורביו, ממתין זה למעלה משנה להחלטת הפרקליטות בעניינו לאחר שהמשטרה העבירה לפרקליטות את תיק החקירה עם המלצה להעמידו לדין. התיק של לחיאני ממתין בפרקליטות מיסוי וכלכלה להכרעה.

גם ראש עיריית רמת השרון, יצחק רוכברגר, עדיין ממתין להכרעת פרקליטות מיסוי וכלכלה. ב-2007 העבירה המשטרה את תיק החקירה שלו לפרקליטות עם המלצה להעמידו לדין בחשד שחתם על חשבוניות פיקטיביות וחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, לאחר שלפי החשד קיבל החזרי הוצאות בניגוד לדין בעת שכיהן כיו"ר קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות. תיק החקירה של חיים אביטן, ראש עיריית חדרה, הועבר מהפרקליטות חזרה למשטרה לצורך השלמת חקירה. בעניינו של יצחק אוחיון, ראש עיריית פתח תקווה שהתפטר לפני כחודש בשל מצבו הבריאותי, ככל הידוע מתנהלים מגעים להסדר טיעון שיוגש עם כתב האישום עקב ההידרדרות במצבו. הרשימה של ראשי רשויות מקומיות עוד ארוכה.

כך בונים את רמת גן

שלל התיקים הללו הם ברובם המכריע פירות של תקופה אחרת: עידן מני מזוז. מזוז ופרקליטי המדינה, ערן שנדר ולדור, בסיוע אגף החקירות במשטרה הובילו מאמץ לבלימת השחיתות בשלטון המקומי בכלל ובמיוחד בתחום המקרקעין והתכנון והבנייה. החקירה הידועה מכולן היתה פרשת הולילנד. בפרשה זו מיוחסת לראשי עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, ואחריו אורי לופוליאנסקי, קבלת שוחד לקידומו של פרויקט בנייה גדול אחד.

במקרה של בר מפרט כתב האישום ארבע פרשות עם סיפור דומה אך בהיקף קטן יותר.בר מכהן זה כ-25 שנה כראש עיריית רמת גן. במסגרת תפקידו שימש יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר, חבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל אביב וחבר בוועדת משנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית. כתב האישום מתייחס לעשור שבין 1998 ועד 2008, אז היה בר בעל יכולת השפעה על קידום אינטרסים כלכליים של אנשי עסקים בתל אביב וברמת גן. האישום הראשון מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של כמיליון שקל וטובות הנאה בסיועו ובתיווכו של עו"ד מוטי גלוסקה. לפי האישום, בר נטל את השוחד מהיזמים שאול לגזיאל ועמנואל ארביב בתמורה לקידום פרויקט בית ליראור הנמצא בשטח רמת גן. השוחד ניתן לכאורה באמצעות החזר הלוואה שלקחו בר ואשתו בלונדון. כספי השוחד הולבנו באמצעות העברות כספים במזומן לחברות בחו"ל ומשם לחשבון ההלוואה של בר בלונדון.

מרמה והפרת אמונים

שלומי לחיאני ראש העיר בת יםצילום: ניר קידר

לפי האישום השני בר לקח שוחד מלגזיאל, שהעביר לבנו של בר מניות בחברת מד פטרוליום שהיתה בשליטת לגזיאל, וכן מינה את בנו של בר למנהל בחברה. בתמורה, לפי האישום, בר קידם את פרויקט מגדלי התמרים הנמצא בשטחה התכנוני של העיר. בר מואשם כי פעל בניגוד עניינים עקב היותו שותף בחברה אחרת עם אותו יזם בעת שפעל לקידום הפרויקט.

האישום השלישי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך 100 אלף דולר מחיים גייר, בעל עניין בפרויקט חילופי שטחים בעיר רמת גן בין הר נפוליאון לשכונת השקמה. השוחד הוסווה, לפי האישום, כהלוואה לתקופה של שנה אשר בר לא החזיר במועדה ולא נדרשה ממנו. כמו כן בר מואשם בכך שפעל בניגוד עניינים במסגרת תפקידיו השונים עקב קשריו החברתיים והכלכליים עם גייר. בנוסף מואשם בר בשיבוש מהלכי משפט במסגרת אישום זה.

האישום הרביעי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של כ-465 אלף שקל וטובות הנאה נוספות מהיזם דוד לוי בפרויקט הילקרסט בעיר בתמורה לקידום הפרויקט והגדלה משמעותית של זכויות הבנייה בפרויקט. עוד הואשם בעבירות מס הכנסה על סכומי השוחד שנטל לכאורה ולא דיווח עליהם לרשויות המס.

ראש עיריית רמת השרון, יצחק רוכברגרצילום: ניר קידר

בר הואשם בעבירות שוחד בהיקף כולל של כשני מיליון שקל, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. בכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב הואשמו גם היזמים לגזיאל, גייר ולוי במתן השוחד ובעבירות הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. כמו בפרשת הולילנד, מתבססת הפרקליטות על עד מדינה, היזם ארביב. כמו בהולילנד, יש להניח שאמינותו של ארביב תותקף במשפט. כמו בהולילנד, ארביב אינו צדיק בפרשה אם כי אין מה להשוות בינו לבין ש"ד מהולילנד. ארביב הוא איש עסקים בריטי שהואשם במתן שוחד של כמיליון שקל לבר, אך כתב האישום נגדו נמשך לפני כחצי שנה בעקבות מגעים שניהל סניגורו, עו"ד איל רוזובסקי, עם הפרקליטות.

גם בפרשה זו יש עורך דין שהיה איש אמון ומסתמן כדמות מפתח. לא ברור אם עו"ד מוטי גלוסקה הוא עד מדינה. אף שהוא מופיע בכתב האישום נגד בר, נגד גלוסקה לא הוגש כתב אישום בגין המעשים החמורים שמיוחסים לו. כתב האישום הוגש על ידי עו"ד אביה אלף, מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, המרכזת את הטיפול בכל פרשיות השחיתות בשלטון המקומי. ההחלטה על הגשת כתב האישום התקבלה על ידי פרקליט המדינה לדור, לאחר שימוע בפניו. בפרקליטות ציינו כי הגשת כתב האישום התעכבה בשל התפתחות שחייבה השלמת חקירה.

עורכי הדין נבות תל-צור וירון ליפשס, המייצגים את בר, מסרו: "בר דוחה בתוקף את האישומים המיוחסים לו. בר מכהן כראש עירית רמת גן זה 25 שנה ופעל אך ורק לקידום ענייני רמת גן וטובת תושביה. כתב האישום הוגש לבית המשפט 72 שעות בלבד לאחר שראש העיר זומן להשלמת חקירה, ובלי שהפרקליטות השלימה את הליכי השימוע בעניינו. כתב האישום הוגש בניגוד להוראות החוק, באשר להליכים הדרושים בקשר להגשת כתב אישום נגד ראש עיר מכהן. אם כתב האישום לא יבוטל, ייאבק בר בכל האמצעים העומדים לרשותו".

ראש העיר חדרה חיים אביטןצילום: נמרוד גליקמן

עו"ד פרופ' דוד ליבאי, מייצג את לגזיאל, מסר כי "לגזיאל כופר בכך שנתן שוחד לראש העיר ואין לו כל ידיעה אישית על הלוואה שניתנה לו, אם ניתנה ולא על טובת הנאה שכביכול ניתנה לו".

עורכי הדין רונן רוזנבלום ונתי שמחוני, מייצגים את דוד לוי, מסרו: "אנו שמחים שעמדתנו בשימוע התקבלה באשר לבני משפחת לוי שיוצגו על ידנו בשימוע, והוחלט שלא להגיש נגדם כתב אישום. באשר לדוד לוי, אנו תקווה שגם חפותו תוברר במשפט".

עו"ד גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי, המייצגים את גייר, מסרו: "בין גייר לבר התקיימו יחסי ידידות לאורך שנים ועל רקע זה בלבד ניתנה ההלוואה. בפרויקט נפוליאון היה אינטרס עצום לעירייה, ובר בהחלטותיו פגע כלכלית ביזמים שגייר היה נציגם. פרויקט אנדרומדה היה ברמה של ועדה מחוזית וקשור לתל אביב ולא לרמת גן. הוא אושר פה אחד ואף קיבל אישור של ועדה ארצית שלבר אין בה כל מעמד".

ראש העיר פ"ת יצחק אוחיון. הכל החל בתלונת המאמנת סמופלוב כנגד הטרדה מינית מצדוצילום: ניר קידר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"