ראש עיריית ר"ג צבי בר מואשם בלקיחת שוחד בסך 2 מיליון שקל

כתב אישום שהוגש נגדו מייחס לו שורה של עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

ראש עיריית רמת גן, צבי בר, הואשם היום (ה') בשורה של עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. בכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב הואשמו עוד שלושה יזמים: שאול לגזיאל, חיים גייר ודוד לוי, במתן השוחד לבר ובעבירות הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט.

בסך הכל מואשם בר בלקיחת שוחד של כשני מיליון שקל. כתב האישום כולל חמישה אישומים ובהם מובאות ארבע פרשות שונות. הגשתו התאפשרה כעת לאחר שהמדינה הצליחה לגייס את עמנואל ארביב כעד מדינה. ארביב הוא איש עסקים בריטי שהואשם בפרשה בעבר במתן שוחד של כמיליון שקל לבר. כתב האישום שהגישה הפרקליטות נגד ארביב בפרשה נמשך לפני כחצי שנה בעקבות מגעים שניהל סניגורו, עו"ד איל רוזובסקי, עם הפרקליטות.

בר מכהן מזה כ-24 שנה כראש עיריית רמת גן ובמסגרת תפקידו שימש כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבניה בעיר, חבר בוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז ת"א וחבר בוועדת משנה להתנגדויות של הוועדה המחוזי. כתב האישום מתייחס לעשור שבין 1998 ועד 2008, אז היה בר בעל יכולת השפעה על קידום אינטרסים כלכליים של אנשי עסקים בתל אביב וברמת גן.

האישום הראשון מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של כמיליון שקל וטובות הנאה בסיועו ובתיווכו של עו"ד מרדכי גלוסקה. לפי האישום בר נטל את השוחד מהיזמים לגזיאל וארביב בתמורה לקידום פרויקט בית ליראור המצוי בשטח רמת גן. השוחד ניתן לכאורה באמצעות החזר הלוואה שלקחו בר ואישתו בלונדון. כספי השוחד הולבנו באמצעות העברות כספים במזומן לחברות בחו"ל ומשם לחשבון ההלוואה של בר בלונדון.

לפי האישום השני בר לקח שוחד מלגזיאל אשר העביר לבנו של בר מניות בחברת מד פטרוליום שהיתה בשליטת לגזיאל. לגזיאל גם מינה את בנו של בר למנהל בחברה. לפי האישום בר קידם בתמורה את פרויקט מגדלי התמרים המצוי בשטחה התכנוני של העיר. בר מואשם כי פעל בניגוד עניינים עקב היותו שותף בחברה אחרת עם אותו יזם בעת שפעל לקידום הפרויקט.

האישום השלישי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של 100 אלף דולר מחיים גייר, בעל עניין בפרויקט חילופי שטחים בעיר רמת גן בין הר נפוליאון לשכונת השקמה. השוחד הוסווה, לפי האישום, כהלוואה לתקופה של שנה אשר בר לא החזיר במועדה ולא נדרשה ממנו. כמו כן בר מואשם בכך שפעל בניגוד עניינים במסגרת תפקידיו השונים עקב קשריו החברתיים והכלכליים עם גייר. בנוסף מואשם בר בשיבוש מהלכי משפט במסגרת אישום זה.

האישום הרביעי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של כ- 465 אלף שקל וטובות הנאה נוספות מהיזם דוד לוי בפרויקט הילקרסט בעיר בתמורה לקידום הפרויקט והגדלה משמעותית בזכויות הבנייה בפרויקט.

האישום החמישי כולל עבירות מס הכנסה על סכומי השוחד שבר נטל לכאורה ולא דיווח עליהם לרשויות המס. כתב האישום הוגש על ידי עו"ד אביה אלף מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כאשר ההחלטה על הגשת כתב האישום התקבלה על ידי פרקליט המדינה משה לדור, לאחר שימוע שהתקיים בפניו. בפרקליטות ציינו כי הגשת כתב האישום התעכבה בשל התפתחות, שחייבה השלמת חקירה עד לזמן האחרון.

עו"ד נבות תל-צור וירון ליפשס שמייצגים את בר מסרו בתגובה "בר דוחה בתוקף את האישומים המיוחסים לו. בר מכהן כראש עירית רמת-גן מזה 25 שנה ופעל אך ורק לקידום ענייני רמת-גן וטובת תושביה. כתב האישום הוגש לבית המשפט 72 שעות בלבד לאחר שראש העיר זומן להשלמת חקירה, ומבלי שהפרקליטות השלימה את הליכי השימוע בעניינו. כתב האישום הוגש בניגוד להוראות החוק, באשר להליכים הדרושים בקשר להגשת כתב אישום נגד ראש עיר מכהן. במידה וכתב האישום לא יבוטל, ייאבק בר, בכל האמצעים העומדים לרשותו, על חפותו".

עו"ד פרופ' דוד ליבאי שמייצג את שאול לגזיאל מסר בתגובה "לגזיאל כופר בכך שנתן שוחד לראש העיר ואין לו כל ידיעה אישית על הלוואה שניתנה לראש העיר, אם ניתנה ולא על טובת הנאה שכביכול ניתנה לו במישרין או עקיפין".

עו"ד רונן רוזנבלום ונתי שמחוני שמייצגים את דוד לוי מסרו בתגובה: "אנו שמחים שעמדתנו בשימוע התקבלה באשר לבני משפחת לוי שיוצגו על ידנו בשימוע והוחלט שלא להגיש נגדם כתב אישום. באשר לדוד לוי, אנו תקווה שגם חפותו תוברר במשפט".

עו"ד גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי שמייצגים את חיים גייר מסרו בתגובה "בין גייר ולבין בר התקיימו יחסי ידידות לאורך שנים ועל רקע זה בלבד ניתנה ההלוואה. בפרויקט נפוליאון היה אינטרס עצום לעירייה ובר בהחלטותיו פגע כלכלית ביזמים שגייר היה נציגם. פרויקט אנדרומדה היה ברמה של וועדה מחוזית וקשור לת"א ולא לר"ג. הוא אושר פה אחד ואף קיבל אישור של וועדה ארצית. שלבר אין בה כל מעמד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב