פרקליטיו של דוד ואנונו בפנייה לביהמ"ש העליון: "13 ארגזי חקירה נעלמו"

עורכי הדין של ואנונו טוענים כי לאחר בדיקת תכולת הארגזים התברר כי עד המדינה שהביא להרשעת ואנונו הודה בחקירתו בפרשה אחרת כי שיקר בעדותו בנוגע לוואנונו

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

13 ארגזים הקשורים לחומרי החקירה בפרשת פקיד רשות המסים לשעבר דוד ואנונו לא הגיעו לידי עורכי הדין שייצגו אותו, כך טוענים פרקליטיו החדשים של ואנונו, מנהל מחלקת חקירות ומודיעין שטח לשעבר ברשות המסים, שמרצה בימים אלו עונש מאסר לאחר שהורשע בעבירות שוחד.

עורכי הדין של ואנונו טוענים כי לאחר בדיקת תכולת הארגזים התברר כי עד המדינה שהביא להרשעת ואנונו, יוחאי יעיש, הודה בחקירתו בפרשה אחרת כי שיקר בעדותו בנוגע לוואנונו. לדברי הפרקליטות "הרשעתו של ואנונו בשורה של עבירות חמורות כלקיחת שוחד ושיבוש הליכי משפט התבססה, בין היתר, על עדותו של יוחאי יעיש, שהתחייב בהסכם עד המדינה למסור גרסת אמת בכל הנוגע לואנונו".

דוד ואנונוצילום: מוטי קמחי

בספטמבר 2011 הורשע דוד ואנונו בארבע עבירות של שוחד, עבירה של שיבוש מהלכי משפט, קשירת קשר לביצוע פשע ועבירה על פקודת מס הכנסה כשלא הצהיר על 300 אלף שקל שאותם קיבל כשוחד מיעיש. בהמשך גזר עליו שופט בית המשפט המחוזי, דוד רוזן שש שנות מאסר וקנס של 750 אלף שקל.

היום פנו עורכי הדין ירון גיגי, שלמה גיגי וסתיו סער המייצגים את ואנונו לבית המשפט העליון בבקשה להוספת ראיות שבו הם מספרים כי באחרונה התקבל במשרדם מכתב "מפתיע" מהפרקליטות שבו נאמר להם כי אותרו במשרדי היחידה החוקרת 13 ארגזים נוספים של חומר חקירה.

לאחר שעיינו בחומרים, הם טוענים, התברר להם כי יש הם כוללים ראיות הנוספות כדי להביא לשינוי הכרעת הדין המרשיעה. "לאחר עיון מעמיק בחומר החקירה החדש שנתגלה לראשונה לאחר מתן הכרעת הדין המרשיעה ולאחר שנגזר דינו של ואנונו מצאה ההגנה כי מעבר לפגם הדיוני הכרוך באי-העברת החומר ולכשל החמור בזכות העיון של ואנונו, המצביעים כשלעצמם על פגיעה קולוסלית בזכותו לניהול הליך הוגן, בתוך 13 הארגזים נחו להם באדישות כמה מסמכים שהיו חיוניים להגנת המבקש במשפט".

לדבריהם, בין השאר עולה כי יעיש הודה ששיקר בעדותו בפרשת ואנונו. "הודעותיו החדשות של יעיש, שנמסרו לחוקרים מנוסים ברשות המסים, חשפו בפני צוות ההגנה קופת שרצים שאין לה כל תקדים במשפט הישראלי". נטען בבקשה. לטענת עורכי הדין, התברר להם כי יעיש קיבל פעם נוספת מעמד של עד מדינה במסגרת חקירה שהתנהלה כנגד הזמר קובי פרץ ברשות המסים.

"תיאר קשירת קשר אסורה בינו לבין בכירים במערכת המשפט"

עורכי הדין מתייחסים לדבריו של יעיש בחקירתו בתיק זה וטוענים כי "למקרא הדברים שמסר יעיש לחוקרי רשות המסים, סמר שיערם של באי כוח המבקש ותקפה אותם הרגשת מחנק.. המקור לאותן תחושות קשות לא היה נעוץ רק בתוכן הודעותיו החדשות של יעיש, שעטף את דמותו ערפל כהה וסמיך - בעיקר בשל התוודותו על כך ששיקר על דוכן העדים בתיק שהתנהל בפני בית המשפט המחוזי - אלא גם בעובדה שבהודעותיו תיאר יעיש, בלשונו הפשוטה והעממית, קשירת קשר אסורה בינו, באמצעות בא כוחו, לבין בכירים במערכת המשפט הציבורית, בראשם פרקליטת המחוז בשעתו, עו"ד אלה רובינק".

לדבריהם, "יעיש הודה בפני חוקריו כי שיקר במהלך עדותו במשפטו של ואנונו, תיאם גרסאות עם עד התביעה קובי פרץ; זייף ראיות שקריות; שיבש הליכי חקירה ומשפט; ומסר שאר פרטים העומדים בסתירה גמורה לדברים שעלו בעדויותיו בבית משפט קמא". לבקשה צורף תמליל מחקירתו של יעיש שבו הוא נשאל: "בבית משפט במשפטו של דודו ואנונו מסרת גרסה לא נכונה על העניינים הכספיים של קובי פרץ וזאת על פי סיכום שלך מראש?". יעיש עונה: "בדיוק".

בנוסף שיגרו עורכי הדין מכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שבו הם מבקשים לנקוט הליכי בירור וחקירה בעניין מכלול הפגמים והכשלים. לדבריהם "בהודעותיו, סיפר יעיש לחוקריו בביטחון ובנחישות רבה על כך ששיקר במצח נחושה על דוכן העדים במשפטו של ואנונו".

ממשרד המשפטים נמסר בשם פרקליטות מיסוי וכלכלה: "עוד לא קיבלנו את הבקשה שהגיש סניגורו של ואנונו לבית המשפט וצר לנו שהוא בוחר להעבירה לתקשורת לפני שעידכן את הפרקליטות. נדגיש כי הרשעתו של ואנונו בשורה של עבירות חמורות כלקיחת שוחד ושיבוש הליכי משפט התבססה, בין היתר, על עדותו של יוחאי יעיש, שהתחייב בהסכם עד המדינה למסור גרסת אמת בכל הנוגע לואנונו, אך סירב למסור גרסה מפורטת ומפלילה בנוגע לקובי פרץ, מאחר ששימש באותה העת כאמרגנו.

"הטענות לפיהן הפרקליטות סיכמה עם יעיש כי ימסור עדות שקר בבית המשפט הינן מופרכות מיסודן וטוב היה אילולא היו כלל מועלות. כמו כן, תכולת הקרגלים המדוברים פורטה בדו"חות החיפוש שהועברו לפרקליטיו של ואנונו, מלכתחילה, כחלק מחומר החקירה בתיק. חומרים אלו אינם קשורים לכתב האישום כנגד ואנונו אלא לחקירת רשות המסים כנגד פרץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה