עו"ד וינרוט: "שילמתי 5.5 מיליון דולר לקק"ל בעקבות החלטת בורר"

הסכסוך בין הצדדים הינו אחת מההסתעפויות בפרשת מכירת הקרקעות הפיקטיבית שבהן מחזיקה הפטריארכיה בשכונות היוקרתיות רחביה וטלביה

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

במסגרת עדות של עו"ד יעקב וינרוט בבית המשפט המחוזי בירושלים העיד היום (ראשון) וינרוט כי הוא נאלץ לשלם לקרן הקיימת לישראל 5.5 מיליון דולר בעקבות החלטת הבורר, שופט בית המשפט העליון בדימוס תיאודור אור. עדותו של וינרוט הושמעה היום בפני השופט משה ברעם, בתביעה שהגישה חברת בת של קק"ל, הימנותא, נגד וינרוט.

הבוררות התנהלה בעניין תביעה שהגישה הקרן הקיימת לישראל נגד וינרוט בשל עסקת הפטריארכיה שבגינה הועמדו לדין והורשעו מספר אנשי עסקים. וינרוט, שקיבל שכר טרחה בסך 2.5 מיליון דולר בשל עבודתו על התיק, הצהיר בעבר כי אם יתגלה שנפל פסול בעסקה הוא ישיב את סכום שכר הטרחה. נראה כי מרבית הסכום הוא החזר שכר הטרחה, נושא ריבית והצמדה מתחילת שנות ה-2000.

צילום: הדר כהן

הימנותא הגישה את תביעתה בשנת 2007 ולפני כשנתיים ביקשה לצרף לתביעה את וינרוט. לטענת החברה וינרוט התרשל ולא עמד במחויבותו כנאמן כלפיה ולכן, בהנחה שהתביעה נגדה תתקבל, "אחראי עו"ד וינרוט לפצות את הימנותא במלוא הסכום שהוצא מידיה - 20 מיליון דולר בצירוף ריבית".

הסכסוך בין הצדדים הינו אחת מההסתעפויות בפרשת מכירת הקרקעות הפיקטיבית שבהן מחזיקה הפטריארכיה בשכונות היוקרתיות רחביה וטלביה. בשנות ה-50 של המאה ה-20 חכרה מדינת ישראל, באמצעות קק"ל את השטחים למשך 99 שנה.

ב-2000 התעורר חשש כי תקופת החכירה עומדת להסתיים ויש להסדיר את המשכה. אנשי העסקים דוד מורגנשטרן ויעקב רבינוביץ' הציגו את עצמם בפני קק"ל כמי שיכולים להביא פתרון לבעיית הקרקעות מול הפטריארך היווני.

בסיוע עו"ד וינרוט הם הצליחו לשכנע את קק"ל להקצות 20 מיליון דולר לטובת העסקה, שהיו אמורים להיות משולמים לפטריארך תמורת חכירת הקרקעות. הימנותא, כך הוחלט, תפקיד 20 מיליון דולר בנאמנות בידי וינרוט, והוא יהיה רשאי להעביר כספים אלה כנגד חתימת הפטריארך על ייפוי כוח המעביר את הזכויות בקרקע להימנותא ולקק"ל.

צורך ביצוע העסקות עם קק"ל הגיעו רבינוביץ' ומורגנשטרן, מלווים בעורכי הדין יעקב ואברהם וינרוט ובאנשים נוספים, באפריל 2000, לפגוש את הפטריארך שכבר היה זקן וחולה. רבינוביץ' ומורגנשטרן כבר קיבלו את חתימותיו, כביכול, על מסמכי העסקות. אלא שחתימות הפטריארך על העסקות היו מזויפות ולמעשה היתה זו פגישת נימוסים, שלא נחתם בה כל חוזה. בדיעבד הסתבר כי הכספים לא הגיעו לפטריארכיה והועברו לחשבונות של רבינוביץ' ומורגנשטרן בחו"ל.

על רבינוביץ', שהורשע בעבירות זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט, נגזרו שש שנות מאסר. על מורגנשטרן, שהורשע בסיוע לרבינוביץ' בביצוע העבירות, נגזרה שנת מאסר בפועל וחצי. בנו זוסמן, מעורב נוסף בפרשה, נדון באחרונה לחמש וחצי שנות מאסר. ביחס למעורבותו של וינרוט, שמעולם לא הואשם בפרשה, קבע השופט כי זה היה בטוח שנחתמה עסקה כדת וכדין וכי הוא האמין בתום לב כי מדובר בעסקה כשרה.

וינרוט טען בעבר כי הוא נפל קורבן למעשה מרמה מהחמורים בתולדות המדינה וכי פעולותיו היו ללא דופי. לטענתו ניסיון הקק"ל לטעון כי ניתן היה למנוע, כביכול, את המרמה, תלוש מהמציאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"