בעקבות תחקיר "כלבוטק": ייצוגית בסך 100 מיליון שקל נגד תנובה

התובעת: תנובה ו"אדום אדום" העלימו מהצרכנים את העובדה שהם מתעללים בבקר ובעגלים, פועלים בניגוד גמור לחוק צער בעלי חיים ובניגוד לתקנות מחלות בעלי חיים; מחר תתקיים הפגנה נגד תנובה ולציון יום זכויות בעלי החיים בתל אביב

שלושה ימים לאחר שידור תחקיר "כלבוטק", שחשף התעללות קשה בבעלי חיים במפעל "אדום אדום" של תנובה, הוגשה היום (ראשון) בקשה לתביעה ייצוגית בסך 100 מיליון שקל נגד קבוצת תנובה וחברת אדום אדום.

בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים, טוענת התובעת רות קוליאן, חרדית בת 31 נשואה ואם לארבעה ילדים שמקפידה על כללי הכשרות, כי היא רוכשת את הבשר של "אדום אדום" באופן קבוע אך לא שמרה קבלות על קניותיה.

צילום: מתוך תחקיר כולבוטק

בהסתמך על התחקיר שהציג תנאי צפיפות קשים ביותר של בעלי החיים, שימוש מתמיד ואינטנסיבי בשוקרים חשמליים, גרירה וזריקה של כבשים ועוד, טוענת התובעת כי החברה היטעתה אותה והפרה את חוק הגנת הצרכן. ההטעייה לשיטתה התבטאה בכך שתנובה ו"אדום אדום" העלימו מהצרכנים את העובדה שהם מתעללים בבקר ובעגלים, פועלים בניגוד גמור לחוק צער בעלי חיים ובניגוד לתקנות מחלות בעלי חיים (שחיטת בהמות).

במקום זאת, מציינת התובעת שמיוצגת על ידי עו"ד האני טנוס, כי החברות הציגו מצג לפיו הן מבצעות את מלאכתן על הצד הטוב ביותר. כך לדוגמא, טוענת התובעת "אתר האינטרנט של החברה מראה עולם נקי, ורוד וישר ואילו התחקיר רואים עולם שחוק ומזעזע, שאילו ידעו אודותיו הצרכנים הם היו נמנעים מלצרוך את המוצר 'אדום אדום'".

בנוסף, טוענת קוליאן כי חוקי הכשרות לא מעניקים כשרות למפעלי בשר שמתעללים בבהמות לפני שחיטתם ולא מוודאים את שחיטת הבהמות לפי התקנים הברורים. על פי התביעה, "אילו ידעו הרבנים המעניקים כשרות אודות המתרחש הם לבטח לא היו מעניקים את דרגת הכשרות המחמירה שהם נותנים ל'אדום אדום', ולכן יש כאן פגיעה חזקה מאוד ברגשות הצרכנים, שחלקם דתיים כמו התובעת וחלקם חילוני שאף הוא היה נרתע מלצרוך את הבשר של 'אדום אדום' אילו היה יודע איך הבשר מופק".

התובעת מעמידה את התביעה האישית של כל אחד מהצרכנים ב-500 שקל ויוצאת מנקודת הנחה כי ישנם 200 אלף צרכנים שקונים את מוצרי הבשר של החברה.

"משרד החקלאות הוא זה שצריך להיחקר"

בתוך כך, מתוכננת מחר (ב') הפגנה נגד אדום אדום של אנונימוס ותנו לחיות לחיות, שזכתה עד כה לכ-1,000 אנשים שאישרו השתתפות עד כה. ההפגנה תתקיים ב-14:00 בשדרות בן ציון-פינת קינג ג'ורג' בתל אביב. "אנחנו צופים שיגיעו כמה מאות אנשים כי יש לפחות שבעה דפים הקוראים להחרים את תנובה ועמוד הפייסבוק של תנובה נמצא תחת התקפה. גם השחקנית אורנה בנאי תהיה בהפגנה", נמסר מאנונימוס. "בשני, יום זכויות בעלי החיים, נשמיע את הזעקה שלהם שהפכה את הקיבה של כולנו בעקבות תחקיר 'כלבוטק'. נקרא לציבור להחרים את תנובה, התאגיד המתעלל.

"נקרא לממשלה לסגור את בית המטבחיים ולהעמיד לדין את כל האחראים - זוטרים ובכירים. לא ייתכן שפושעים העוברים על חוק צער בעלי חיים לא יועמדו לדין כמחוייב בחוק! ננצל את האשנב שנפתח לנו, לחיים ולמוות של בעלי-החיים (ובית המטבחיים של תנובה הוא הכי מודרני בארץ) לחשבון נפש אישי וציבורי: הארנק שלנו, והמזלג שלנו, חורצים גורלות. המצלמה הצליחה להיכנס לתנובה 'המודרנית', אבל ההתעללויות מתרחש כל הזמן מסביבנו", נכתב בעמוד האירוע של ההפגנה.

משרד החקלאות והשירותים הוטרינריים הגיבו היום לתחקיר ומסרו שבסוף השבוע ביצע המשרד כמה פעולות "כדי למגר את התופעה הקשה שנחשפה, ועל מנת ולהבטיח הישנות מקרים כאלו בעתיד". כמו כן, נמסר כי יחידת הפיצו"ח ( פיקוח חי וצומח) של משרד החקלאות פתחה בחקירה ונמצאת בקשר שוטף עם משטרת ישראל; מנהל השירותים הווטרינריים דרש כתנאי לחידוש השחיטה, כי יבוצעו שני תדריכי חירום על ידי הרופא הווטרינר הראשי לבתי מטבחיים. בתדרוכים רועננו נהלי העבודה והפיקוח ובכללם הנוהל האוסר הכאה, דחיפה ודחיסה של בקר".

עוד נמסר ממשרד החקלאות כי הובהר ש"מעתה השוקר החשמלי יוחזק רק ברשות הרופא המפקח, והשימוש בו ( במקרים קיצוניים ביותר) וכן הטיפול בבהמות רובצות יהיה רק בהוראת ובנוכחות רופאי בית המטבחיים". משרד החקלאות מסר בנוסף כי הוא יקיים עוד השבוע כנס חירום של כל מנהלי ורופאי בתי מטבחיים בנוכחות מנהל השו"ט, ד"ר דגנית בן דוב, הממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות ורופא ראשי לבתי מטבחיים ד"ר עבדאלחלק לריענון נהלים והצגת דרישות נוספות. משרד החקלאות שוקל בין היתר חובת התקנת מצלמות מעקב מרחוק על הנעשה בבתי מטבחיים.

דוברת אגודת אנונימוס, הילה קרן, הגיבה לדברי משרד החקלאות ומסרה ש"זה מצחיק כי משרד החקלאות הוא זה שצריך להיחקר. משרד החקלאות אמון על אכיפת חוק צער בעלי חיים והמקרה הזה מוכיח מעל כל ספק שמשרד החקלאות נכשל באכיפת החוק. השירותים הווטרינריים של משרד החקלאות מבקרים במשחטות יום-יום והדברים שראינו בתחקיר קורים בשגרה במשחטת אדום אדום ובמשחטות נוספות. המקרה האחרון מוכיח שהאכיפה של חוק צער בעלי חיים צריכה לעבור למשרד להגנת הסביבה ולא להישאר אצל משרד החקלאות, שבראש ובראש דואג לאינטרסים של התעשייה החקלאית".

מאדום אדום נמסר בתגובה: "אנו מבקשים לומר באופן חד משמעי כי אנו מוקיעים התנהגות זו, מסתייגים ממנה והיא אינה מייצגת אותנו כחברה. ההתנהגות הגסה - כפי שהוצגה בסרטון - היא חריגה מכל הנהלים שלנו.

"עם היוודע לנו הפרטים נקטנו כבר בשבוע שעבר במספר צעדים מיידיים: מנהל המפעל פורש מתפקידו ועבודתם של כל עובדי החברה הקבלנית המעורבים במקרה הופסקה לאלתר. בנוסף, בימים אלו מותקנות מצלמות בשטחי העבודה המדוברים, לשם הגברת הפיקוח והבקרה.

"כל העובדים, הן עובדי אדום אדום והן עובדי הקבלן, עוברים הכשרות וריענון נהלים, הכוללים התייחסות נאותה וטיפול ראוי בבעלי חיים. אנו חוזרים ומצהירים: עובד שיעבור על נהלים אלו לא ישאר בחברה. כפי שאנחנו מקפידים שאיכות המוצרים שלנו תהיה הגבוהה ביותר, ותעיד על כך שביעות הרצון של לקוחותינו, כך גם נקפיד שהתנהלות כזו לא תקרה שוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן