חברת כרייה סינית תובעת את סולל בונה ואשטרום בסך 100 מיליון ש'

לטענת החברה, סולל בונה ואשטרום לא שילמו לה את מלוא שכרה על פי ההסכמים ביניהם

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

חברת הכרייה הסינית שחצבה את מנהרות הכרמל הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך של 100 מיליון שקל נגד סולל בונה ואשטרום. לטענת החברה, סולל בונה ואשטרום לא שילמו לה את מלוא שכרה על פי ההסכמים ביניהם.

התובעת, חברת China Civil Engineering Construction Corporation - CCECC, החברה הסינית להנדסה אזרחית, היא החברת הבת של חברת הרכבות הממשלתית של הרפובליקה העממית הסינית ועיקר עיסוקה בעבודות הנדסה אזרחית ותשתיות ברחבי העולם.

בשנת 2004 היא ניגשה החברה לשני מכרזים בינלאומיים לשכירת קבלן משנה לצורך חציבת וייצוב מנהרות הכרמל. המכרזים פרסמו על ידי חברת סולל בונה וחברת אשטרום הנדסה ובניין.

פרויקט מנהרות הכרמל הוא פרויקט האגרה השני בישראל לאחר פתיחתו לתנועה של כביש חוצה ישראל (כביש 6). הוא בוצע בשנים האחרונות בידי קבוצת כרמלטון של שיכון ובינוי (50%) ואשטרום (50%) בהשקעה של כ-1.22 מיליארד שקל. עבודות הכרייה בוצעו על ידי מאות מעובדי חברת הכרייה הסינית.

בתביעה שהגישה החברה הסינית באמצעות עוה"ד צבי אגמון, יואב הירש, דעואל פלאי והדס פורת-רואש ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' היא מלינה על הפרה שיטתית מצידן של סולל בונה ואשטרום של ההסכמים הקבלניים שנחתמו בין הצדדים לכריית המנהרה המערבית ולכריית המנהרה המזרחית.

CCECC טוענת כי "בעקבות זכייתה במכרזים ולאחר שנערך משא ומתן על התנאים ההסכמיים לביצוע העבודות, נכרתו בינה לסולל בונה ואשטרום, שני הסכמים לביצוע עבודות קבלניות, אחד לכל מנהרה".

לדבריה "היא התחייבה לחצוב את המנהרות במעמקי הר הכרמל ולדאוג ליציבותן לקראת שלב הפיתוח והבנייה של המנהרות והיא סיימה את עבודתה, בהצלחה, ביולי 2009".

בהמשך, טוענת החברה הסינית כי היא הגישה טיוטה של שני חשבונות סופיים בגין העבודות שביצעה, החשבון הסופי עבור המנהרה המזרחית הוגש במהלך חודש יוני 2009 והחשבון הסופי בגין המנהרה המערבית הוגש בחודש ספטמבר 2009.

אולם לדבריה "לאחר מו"מ בין הצדדים, נותרו סכומי כסף ניכרים שסולל בונה ואשטרום ממאנות לשלם לה. וזאת בניגוד למערכת החוזית שגובשה בין הצדדים".

החברה הסינית טוענת לקבלת כספים המגיעים לה בין היתר על פי הסכם מיוחד נוסף שעוסק בזכאותה לתוספת תשלום בגין חיסכון ניכר בעלות ביצוע העבודות לסולל בונה ואשטרום שהושג בזכותה.

בנוסף, החברה טוענת לקבלת בונוס כספי עבור סיום העבודות מוקדם מלוח הזמנים החוזי ולהחזר כספים שהפחיתו סולל בונה ואשטרום בניגוד להסכם מתוך התשלומים המגיעים לה.

כמו כן, היא טוענת לקבלת כספים המגיעים לה בגין קיזוזים והפחתות שביצעו לטענתה סולל בונה ואשטרום מן החשבון הסופי שלא על פי ההסכמים.

החברה הסינית הוסיפה כי בין הצדדים התנהל משא ומתן ממושך בניסיון להגיע להבנות, ועוד בטרם הגשת התביעה הם פנו להליך גישור בפני השופט בדימוס יהונתן עדיאל אולם הליך הגישור לא צלח.

מחברות סולל בונה ואשטרום בנייה נמסר בתגובה כי "הגם שטרם קיבלנו את התביעה, אנו סבורים כי טענות הקבלן הזר אינן מבוססות, בלשון המעטה- הנ"ל יתברר בבית המשפט."

כריית מנהרות הכרמלצילום: תומר נויברג / ג'יני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"