אתגר הפרטיות באינטרנט החברתי של בזק

כיצד יפעל המודל "החופשי" של בזק במקרה של אדם המבצע פעולה בלתי-חוקית ברשת כמו הפרת זכות יוצרים?

אלדר הבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלדר הבר

בזק הודיעה לאחרונה על השקת שירות אינטרנט אלחוטי ציבורי "Bezeq Free WiFi". השירות מאפשר לנרשמים, מנויי החברה בלבד, לגלוש חינם באינטרנט באמצעות נתבים ביתיים ובתי-עסק שונים שנמצאים בקרבתם, תמורת שיתוף חלק קטן של חבילת הגלישה למנויים אחרים.

המודל מכיל יתרונות רבים: הנגשת האינטרנט, שיפור יעילות משאבי הרשת ומקסום התועלת הצרכנית. אלום, הוא מעורר סוגיות משפטיות וטכנולוגיות סבוכות, כמו פגיעה אפשרית באיתורו של מפר זכות יוצרים, וכרסום ממשי בפרטיותם של המנויים לשירות.

שיתוף בלתי-חוקי של קבצים המוגנים בזכויות יוצרים, דוגמת שירים וסרטים, הינה תופעה מוכרת זמן-רב בסביבה הדיגיטלית, למרות ניסיונות חוזרים ונשנים של בעלי זכויות שונים לחסלה. כאשר אדם מבצע פעולה בלתי-חוקית ברשת, כמו הפרת זכות יוצרים, הוא חשוף לתביעה מהצד הנפגע, וזהותו עלולה להיחשף באמצעות צו משפטי המורה לספק השירות לחשוף את פרטיו. איך יפעל המודל "החופשי" של בזק במקרה כזה?

נניח שמנוי בזק הרשום לשירות האינטרנט האלחוטי הציבורי מתחבר לרשת אלחוטית של משתמש אחר, ומוריד באופן בלתי-חוקי סרט המוגן בזכויות יוצרים. בעל הזכויות מאתר את ההפרה, ופונה לבית-המשפט בבקשה לצו חשיפת פרטי הגולש המפר לכאורה. בית-המשפט נעתר לבקשה, ומורה לבזק לחשוף את פרטי הגולש. כעת, על-מנת שבזק תאתר את זהות הגולש, היא נדרשת לבצע מספר פעולות, חלקן מורכבות מבחינה טכנולוגית.

ראשית, עליה להפריד בין כתובת ה-IP הביתי לחיצוני: בלי הפרדה כזו, לא ניתן יהיה לזהות מי מהם עשה מה, עניין שיחשוף משתמשים לתביעה על לא עוול בכפם. אך לא די בכך. היות שבזק מאפשרת חיבור סימולטני של משתמשים לרשת החיצונית, הרי כאשר כמה משתמשים יהיו מחוברים לרשת החיצונית בעת ההפרה של זכות היוצרים, בזק תצטרך להפריד בין פעולות המשתמשים באמצעות חלוקת כתובות IP נפרדות לכל אחד מהם, עניין שאינו בהכרח פשוט מבחינה טכנית. במילים אחרות, על-מנת שהפרויקט המעניין יצלח, בזק תיאלץ להקים ולתפעל תשתית טכנולוגית מתאימה אשר תמנע פרצה קוראת לגנב.

מצד אחד, איסוף ושמירת המידע אודות מנויי-השירות יפחיתו את הפגיעה האפשרית בבעלי זכויות יוצרים. מנגד, שימוש ואיסוף המידע עלולים לפגוע בגורל הפרטיות של המנויים. מנויים שמצטרפים לשירות החופשי נדרשים לוותר, במידה מסוימת, על פרטיותם. החיבור לרשת חיצונית, שדורש שם משתמש וסיסמה, ובהנחה ששימוש זה נעשה על-ידי המשתמש הרשום, יוצר מצב בו יש לבזק מידע כמעט מדויק אודות מיקומו הפיזי של המשתמש, בכל זמן נתון בו הוא מתחבר לשירות.

ככל שהמשתמש יתחבר למספר רשתות חיצוניות שונות במהלך היום, בזק יכולה לקבל תמונה רחבה על פעולותיו וסדר יומו. השימוש האפשרי במידע זה עלול להיות מדאיג בנסיבות שונות, בעיקר במצב בו ייפול לידיים הלא נכונות. עקב חשיבות איסוף ושימור המידע להגנה על זכויות יוצרים, וכדי להקטין את הפגיעה האפשרית בפרטיות המשתמשים, יהיה על בזק לגבש ולפרסם את מדיניות הפרטיות של השירות, באופן ברור ונגיש למנויים, אשר מבהיר את השימושים האפשריים בפרטים האישיים של המנוי, ופורס בפניו אפשרויות בחירה ממשיות הנוגעות לחשיפת פרטיו האישיים והשימוש האפשרי בהם. ככל שבזק תסתפק רק בחשיפת יתרונות ההצטרפות לשירות, החסרונות של השירות עלולים לעלות על יתרונותיו.

הכותב הוא דוקטורנט במרכז מרכז צבי מיתר ללימודי משפט מתקדמים בפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל-אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"