"היוצרות התהפכו: אהוד אולמרט, שהורשע בפלילים, מוצג כקורבן"

ד"ר דורון נבות מתריע כי המתקפה על הפרקליטות בעקבות הכרעת הדין של אהוד אולמרט תזיק למאבק בשחיתות השלטונית ■ "אף אחד משומרי הסף, חוץ מהפרקליטות, לא מגלה את הנחישות הנדרשת במאבק בשחיתות"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

>> "איך זה שהיוצרות התהפכו וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהורשע בפלילים, מוצג כקורבן - ואילו פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, מוצג כעבריין מורשע?" שואל בכעס ד"ר דורון נבות, שחוקר את השחיתות השלטונית בישראל למעלה מעשור. הוא מנסה להבין את היממה האחרונה בתקשורת הישראלית ומוטרד מאוד מהשלכותיה על הפרקליטות, הגוף שהוא מזהה כאחרון שומרי הסף המוסדיים שפועל בנחרצות נגד השחיתות.

נבות ממשיך ועונה על השאלה: "יש פה תופעה של הירתמות של גורמים שונים להחזיר את אולמרט לפוליטיקה ולשנות את מערכת היחסים בין הון לשלטון. הגורמים האלה רוצים שההתנהלות הפסולה של הון ושלטון, יחסים לא תקינים בין בעלי הון ונבחרי ציבור, ניגודי עניינים ועזרה למקורבים - תהיה התנהלות נורמלית".

אהוד אולמרט

נבות, מרצה מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, מזכיר כי הכרעת הדין בעניינו של אולמרט כללה הרשעה בעבירה פלילית של הפרת אמונים. לגישתו, בניגוד לעמדה שמציגים אולמרט ומקורביו, לא מדובר בחריגה פרוצדורלית אלא בתיאור של התנהלות מושחתת. התנהלות שבה נמצא אולמרט בניגוד עניינים חריף בארבע החלטות שקיבל כשר התמ"ת, כשהיה ממונה על מרכז ההשקעות.

את היומיים האחרונים מאפיין נבות כ"מלחמה על הנורמות הציבוריות". לדבריו, "מדהים כמה אנשים מציגים עמדות נגד נורמות ציבוריות ראויות. הרבה מהאנשים שניצבים לצד אולמרט ונגד לדור רוצים לרופף ולהחליש את חובת הנאמנות של עובד ציבור כלפי הציבור. הם רוצים לתת לנבחר הציבור לעשות כמעט מה שהוא רוצה. לתת בו אמון מלא, שאין לו שום הצדקה. מתן האשראי לנבחר הציבור אולמרט לא הוכיח עצמו. ההחלטות שהוא קיבל כשפעל בניגוד עניינים, פגעו בציבור הישראלי".

אי של מקצוענות

נבות פירסם ספרים על שחיתות פוליטית בישראל, היה שותף בכתיבת ספר על מרמה והפרת אמונים יחד עם פרופ' מרדכי קרמניצר ואחרים וערך יחד עם קרמניצר ופרופ' דפנה ברק ארז, כיום שופטת בית המשפט העליון, ספר על ניגוד עניינים במרחב הציבורי. היכרותו העמוקה עם נבחרי הציבור הסורחים, מקורביהם ושיטותיהם מדאיגה אותו. לדבריו, "מדובר באנשים חזקים מאוד, שרוצים להחליש את חובת האמון של נבחר הציבור לציבור. זה ישרת בעלי הון שקרובים לפוליטיקאים הללו. זה חמור ביותר".

נבות מתריע כי "אם המהלך של תוקפי הפרקליטות יצלח, נחזור לימים קשים שבהם ההון והשלטון היו כרוכים בשחיתות פלילית. החליפו את מבקר המדינה, את נציב שירות המדינה, ויש יועץ משפטי חלש. כרגע אף אחד משומרי הסף המוסדיים, חוץ מהפרקליטות, לא מגלה את הנחישות הנדרשת בניהול מאבק בשחיתות שלטונית. יש לנו את הפרקליטות שהיא אי של מקצוענות ואמינות - ומנסים להרוס את זה. עושים דה-לגיטימציה להחלטות תקינות לחלוטין של הפרקליטות".

נבות מבועת מההשלכות ההרסניות שעלולות להיות לפרישתו של פרקליט המדינה כעת. הוא מזהיר כי "אם פרקליט המדינה יישבר ולא יקבל גיבוי, נקבל רגרסיה מטורפת. כל מי ששלטון החוק והנורמות הציבוריות חשובים לו צריך להגן על מערכת אכיפת החוק. תמיד צריך לבדוק אם היו טעויות, אבל יש הבדל של שמים וארץ בין תהליך הפקת לקחים לבין ההתלהמות המסוכנת והקיצונית שאנו עדים לה ביומיים האחרונים. פרקליט המדינה הוא אדם מקצועי ורציני, ותוקפים אותו כאילו אם אולמרט לא הורשע זו אשמתו".

נבות מכבד את השופטים ואת הכרעת הדין, אותה הוא מתאר כ"רחמנית ומקלה עם אולמרט". מבחינתו, שיקוליהם של השופטים טהורים. ואולם, הוא מציין כי הדבר לא צריך להיזקף לחובתו של פרקליט המדינה.

ד"ר דורון נבותצילום: מורן מעיין

מה לגבי הטענה שהפרקליטות הביאה להדחת ראש ממשלה ללא בסיס משפטי ראוי?

"אם קוראים את הכרעת הדין בעניין טלנסקי, מבינים שההחלטה של הפרקליטות היתה מוצדקת לחלוטין. השופטים אומרים במפורש שהיו מעטפות כסף. לאולמרט ניתנו מעטפות כסף ואחר כך הוא ניסה לקדם עניינים של טלנסקי. בית המשפט כותב שזו התנהלות פסולה ולא מרשיע בפלילים, כי הוא מגיע למסקנה שזו לא פגיעה מספיק מהותית בערכים המוגנים של העבירה.

"זו סמכות מלאה של השופטים, אבל הם מבקרים את אולמרט, ולכן היה מוצדק להגיש כתב אישום. גם השופטים כותבים איך ההגנה ניסתה להשחיר את טלנסקי. טלנסקי הוא עד שנוי במחלוקת, אבל חלק מדבריו התקבלו על ידי בית המשפט. ברור שזה חלק מהניסיון לערער את הפרקליטות מול תיקים נוספים שיתנהלו ומתנהלים. התוצאה, אם יצליח מסע הדה-לגיטימציה, היא השתרשות של ההון-שלטון".

מה להערכתך יכול להיות העונש של אולמרט?

"אני רוצה להשאיר זאת לבית המשפט. האווירה הנוכחית היא אווירה מרפת ידיים, וברור שזה חלק מהמטרה שלה: לרפות את ידי העוסקים במלאכה, החל בשופטים וכלה באחרון השוטרים. זו אווירה שנוצרת על ידי גורמים שמעוניינים להחליש את גורמי אכיפת החוק והם משפיעים לחלוטין על התנהלות המערכת. ראינו זאת בסוף שנות ה-90, איך לאחר זיכויים של ראשי רשויות מקומיות, וזיכוי אולמרט ב-1997 בפרשת חשבוניות הליכוד, נוצר עליהום על המערכת המשפטית. אז היה לנו יועץ משפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, שהיה כותב דו"חות ציבוריים ולא מגיש כתבי אישום.

"בתקופה שהמערכת לא תיפקדה היטב קיבלנו מבול של שחיתות. היתה עלייה משמעותית בשחיתות בתחילת שנות ה-2000 וזה היה בזמן שהמערכת חלשה, רחמנית, מפחדת ולא עושה את המוטל עליה. אני ממש לא רוצה שנחזור לשם, אבל בקצב הזה אנחנו חוזרים לשם - ובגדול. זו התקופה של השחיתות הגדולה והריכוזיות שנהפכה בעיה ממשית, והמערכת לא עשתה כלום.

"נקודת המפנה היתה בסוף 2004. אז שומרי הסף המוסדיים - מבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג, היועץ המשפטי לממשלה החדש עו"ד מני מזוז, ובית המשפט העליון שינו את יחסם לתופעות האלה. עכשיו כל האנשים הרציניים האלו הלכו, ומי שנשאר, לדור, עשו ממנו סמרטוט".

ההיסטוריה בדרך כלל לא חוזרת על עצמה אלא נעשית קיצונית יותר, סבור נבות, ומזהיר כי "תופעות השחיתות יחמירו. אם הקו שקורא ללדור להתפטר ינצח, כפי שראינו ביומיים האחרונים - מצב השחיתות יהיה גרוע יותר. לא ברור ששומרי הסף הנוכחיים רואים שהמאבק בשחיתות צריך להיות בראש סדר היום שלהם". למרות הספקנות שלו, הוא מבקש להמתין לראות כיצד ינהג מבקר המדינה הנכנס, השופט לשעבר יוסף שפירא. לדבריו, "צריך לראות מה יהיה הקו של מבקר המדינה הנכנס, אבל אין מקום לשאננות. אם הקו שאנחנו שומעים עכשיו ינצח - אנחנו חוזרים אחורה לשחיתות, בגדול. לא יהיה מי שייאבק בשחיתות - קטנה וגדולה כאחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"