לדור לא מתפטר: "שני בתי משפט אישרו הגשת כתב אישום"

פרקליט המדינה מגן על החלטתו להגיש כתבי אישום נגד אולמרט, שזוכה היום בפרשות טלנסקי וראשונטורס ■ "הרשעה בעבירת הפרת אמונים ומרמה היא עבירה חמורה; "הפרקליטות לא גרמה להדחת ראש ממשלה מכהן"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

פרקליט המדינה משה לדור לא מתכוון להתפטר בעקבות תוצאות משפטו היום של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. "מבקרינו מזכירים היום לפרקליטים את הודעתי מלפני מספר שנים כי אני מתייצב בביהמ"ש ונוטל על עצמי אחריות אישית. שני בתי המשפט אישרו את המהלך והוא לא היה מובן מאליו, כשם שאנחנו לא פוגשים בכל תיק ראשי ממשלה", אמר לדור והסביר כי נטל אחריות אישית רק על העדות המוקדמת של טלנסקי.

לדור, שנחשב למי שעמד מאחורי הגשת כתבי האישום, אמר כי לו בית המשפט היה מבקר את ההחלטה על הגשת כתב האישום, היה מסיק מסקנות אישיות ומתפטר מתפקידו.

משה לדור

עוד אמר לדור כי "הרשעה בעבירת הפרת אמונים ומרמה היא עבירה חמורה, בטח מי שהורשע על פעילות במהלך כהונתו. מדובר בהתנהגות פלילית מסוכנת ופסולה. מדינה שבה הפרקליטות חוששת להגיש כתבי אישום נגד אנשי ציבור בגלל החשש למה שיקרה לפרקליט בסיום המשפט אינה מדינה".

עוד אמר לדור כי נוצר מצב של "הצגה חוטאת למציאות - כאילו הפרקליטות גרמה להדחת ראש ממשלה מכהן".

"עוד לא קראתי את הכרעת הדין, אך לא צריך להניח שמבחן התוצאה צריך לעורר ביקורת על מערכת האכיפה. מאוד יכול להיות שכשאנחנו נקרא את החומרים, נשתכנע שהיה צריך לפעול אחרת", אמר לדור על פסק הדין.

"נכון יהיה כי אתייצב בבית המשפט"

היום בשעה 18:00 יקיים פרקליט המדינה משה לדור מסיבת עיתונאים במשרד המשפטים. ככל הידוע, אין בכוונתו להודיע על התפטרותו. לדור נחשב כמי שעמד מאחורי הגשת כתב האישום נגד אולמרט, והוא גם הופיע בחלק מהדיונים המשפטיים.

באוגוסט 2008 שיגר פרקליט המדינה עו"ד משה לדור איגרת לפרקליטים בשירות המדינה בעקבות גל הפרסומים בעניין העדות המוקדמת של משה טלנסקי. לדור כתב אז לכפופים לו בפרקליטות: "התלבטתי האם להצטרף לצוות הפרקליטים ולהתייצב אישית בדיונים. יש פנים לכאן ולכאן, וכל אחד יכול להעריך אלו משמעויות (ואילו סיכונים) עשויות להיות כרוכות בהופעה שכזו. כידוע, החלטתי לבסוף להופיע גם בעצמי בהליכים אלה". הוא פירט כי עשה זאת בעיקר מהטעם הערכי.

לדבריו "בתיק זה, ובנסיבות אלה, נכון יהיה כי אתייצב בתפקידי הנוכחי בבית המשפט, ובכך גם אשא באחריות אישית למשמעויות שעשויות לנבוע ממהלך ייחודי זה". כחודש לאחר מכן הודיעה המשטרה על המלצתה להעמיד לדין את אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס ובעקבות זאת התפטר אולמרט מתפקידו כראש ממשלה.

בראיון שפורסם לפני למעלה משנה התייחס לדור לכתב האישום שהוגש נגד עו"ד ד"ר יעקב וינרוט שזוכה. לדור אמר אז: "אני לא מוכן לקחת את מבחן התוצאה ולהגיד, 'אם התוצאה היא זיכוי, זאת אומרת שאני שגיתי'. המבחן האמין היחיד - שגם הוא לא מעשי לבחינת ההחלטה אם שגינו בהחלטה להגיש כתב אישום - הוא לעיין באופן ישיר בחומרי החקירה. המבחן הקרוב ביותר שלפיו בחלק מהמקרים ניתן לבקר את החלטת התביעה, וגם הוא רחוק מלהיות נקי מספקות, הוא אם התביעה צלחה בשלום את מבחן ה-no-case, אין להשיב לאשמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר