פרשנות |

אולמרט חוגג - אך פרשת מרכז ההשקעות יכולה להצדיק גם מאסר

בלי מעטפות כסף, בלי נסיעות כפולות אבל עם ניגוד עניינים חמור - קרב הספינים עובר לשלב הענישה

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים- לחצו כאן

הספינים החלו עוד לפני שנשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים מוסיה ארד סיימה להקריא את הכרעת הדין של אהוד אולמרט - זיכוי בפרשות טלנסקי וראשונטורס והרשעה בפרשת מרכז ההשקעות. הגדיל מכולם בהתלהמות אמנון דנקנר שקרא לפרקליט המדינה להתאבד.

הסניגור המוביל של אולמרט, עו"ד אלי זהר, גם הציב לפרקליטות מיד איום אולטימטיבי: "לא ראוי שהפרקליטות תערער על הזיכוי", אמר והבטיח כי במקרה כזה גם אולמרט לא יערער על ההרשעה בהפרת אמונים.

אולמרט חוגג, ובצדק. שתי הפרשות העיקריות שבהן זוכה היו החלק החמור ביותר בכתב האישום. בפרשות אלו ייחסו לו שחיתות ברמה חמורה, לקיחת כסף לכיסו, ועוד על חשבון ארגונים יהודיים וציבוריים. הצלחתו של אולמרט להטיל ספק בראיות התביעה בפרשות האלה היא הישג גדול מבחינתו וכשלון צורב של הפרקליטות.

ההצלחה חייבת להיות מיוחסת למי שעשו עבודת הגנה מרשימה עבור אולמרט. ההגנה על אולמרט בפרשת ראשונטורס נוהלה על ידי עורכות הדין נוית נגב וגל הררי-גולדמן שירשו את התיק מיהודה וינשטיין שאמור היה לייצג אולמרט אבל מונה זמן קצר לאחר מכן לכהונת היועץ המשפטי לממשלה. ההגנה של אולמרט בפרשת טלנסקי ריכז עו"ד נבות תל-צור ממשרד כספי. את הצוות כולו הוביל זהר יחד עם רועי בלכר.

הכרעת הדין המורכבת ורבת הצדדים היא כמו פיל בחדר מלא עיוורים. חלק מתלהבים מעובי החדק ואחרים נאחזים בזנב. תומכי אולמרט חוגגים כדי למחוק את הרושם של ההרשעה בהפרת אמונים. לא כדאי לשכוח שראש ממשלה הורשע היום בהפרת אמונים וכדבר הזה לא היה בישראל - גם אם הציפייה מהפרקליטות היא כי כתב אישום מסיווי נגד ראש ממשלה מכהן אמור להיגמר אחרת.

ההרשעה של אולמרט בעבירה של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות מוצגת כבר עתה על ידי חבריו של אולמרט כזוטא שלא צריך להתרגש ממנה. אולמרט עצמו הכריז מיד כי הורשע בסך הכל ב"אי תקינות פרוצדורלית". מבחינת אולמרט, המחוזי זיכה אותו.

לא כך. נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים קובעת כי אולמרט עמד "בניגוד עניינים חמור" כאשר טיפל בעניינים של לקוחותיו של חברו ושל שותפו לשעבר עו"ד אורי מסר. הכרעת הדין קובעת כי הפרת האיסור על ניגוד עניינים מקבלת "נופך מחמיר" בגלל עוצמה גבוהה של ניגוד עניינים, תכיפות העמידה בניגוד עניינים, אי גילוי הקשרים בפני עובדי משרדו ובחקירה לאחר מכן, וכמובן מעמדו הרם. זו לא סתם אי תקינות פרוצדורלית. זו שיטה וזו תרבות וזו דרך התנהלות, שצריך להדביר.

עבירת המרמה והפרת האמונים נחוצה מאין כמוה לצורך התוויית נורמות התנהגות ראויות בשירות הציבורי, טוהר השירות הציבורי ואמון הציבור בו.

זהו יום לא טוב לפרקליטות כי בסופו של דבר, מבין העבירות שבהן הואשם אהוד אולמרט – הפרת אמונים היא העבירה שהכי קל להרשיע בה כיום. כלומר, הפרקליטות הצליחה להרשיע את אולמרט רק באתגר הקל ביותר שעמד בפניה מבחינה משפטית.
רמת הענישה שפוסקים בתי המשפט בעבירות של הפרת אמונים ממחישה את אופיה הא-מורפי. לפי נתוני המאגר המשפטי "נבו ענישה" עמד העונש הממוצע שהוטל על נאשם שהורשע בעבירה של הפרת אמונים חודשיים מאסר שרוצו בעבודות שירות.

אולמרט אינו ממוצע. לשם השוואה, על מנהל רשות המסים לשעבר ג'קי מצא שהורשע בחמישה מקרים של הפרת אמונים ובסיוע לשוחד הוטל עונש מאסר בפועל של שנה. העונש החמור נבע מדרגתו הבכירה של מצא ומהצטברות המקרים ויש לזכור כי מצא הודה במעשים וחסך למדינה ניהול של משפט ממושך ויקר.

לאולמרט יוחסו בכתב האישום ארבעה מקרים של התערבות למען לקוחות של אורי מסר. אולמרט היה שר בכיר ודומיננטי. האם צריכה הפרקליטות לדרוש עתה להטיל עליו מאסר בפועל בעניין זה? חבריו של אולמרט כבר מזכירים כי הפרקליטות טענה ש"לא היתה סטייה מהשורה" בהחלטות בעניין לקוחותיו של מסר. בית המשפט קבע שלא ניתן לומר שהיתה סטייה וגם לא ניתן לומר שלא היתה סטייה – אבל היתה התערבות תוך ניגוד עניינים חמור.

אולמרט הדגיש בהתרגשות כי זוכה מכל העבירות שייחסו לו שחיתות אישית ולקיחת כספים לכיסו. זה נכון, אבל גם ג'קי מצא לא לקח שקל לכיסו – וקיבל שנת מאסר. בלי מעטפות כסף, בלי נסיעות כפולות אבל עם ניגוד עניינים חמור - קרב הספינים עובר לשלב הענישה.

אולמרט. יכול לחייך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"