אולמרט: "לא היתה שחיתות; הבטיחו שהאדמה תרעד אבל בית המשפט הכריע אחרת"

ראש הממשלה לשעבר התייחס גם להרשעתו בהפרת אמונים: "מכבד את ההחלטה ואפיק לקחים, אבל אני רוצה להזכיר, בית המשפט קבע כי מדובר באי תקינות פרוצדוראלית" ■ עו"ד של אולמרט: "הייתה פה להיטות יתר"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

לצפייה בסמארטפונים וטאבלטים

אהוד אולמרט, שזוכה היום ממרבית האישומים שהוגשו נגדו, פנה לתקשורת לאחר הכרעת הדין ואמר כי "לפני 4 שנים כיכבו בכל כלי התקשורת פרסומים על מעטפות כספים. לא היו מעטפות כסף, בית המשפט הכריע כי לא היו מעוטפות כסף, לא היה ולא נברא".

"פרשות ראשונטורס וטלנסקי- ליבת האישום נגדי - בתחילתן נאמר ש'האדמה תרעד', אני אומר כאן - לא הולכתי שולל אף אחד ולא מוסד אחד. מי שנכח בבית המשפט ושמע את נציגי הארגונים יודע כי לא היה איש ציבור שגייס מאות מיליוני דולרים לארגונים אלו כמוני. פרשת ראשונטורס נמחקה. לא היה שחיתות ולא היה מעטפות כספים".

אולמרט לא הרחיב על הזיכוי בפרשה של דיווחי שקר למבקר המדינה, אך כן התייחס לפרשת מרכז ההשקעות. "נקבע שהפרתי אמונים, אני מכבד את ההחלטה ואפיק לקחים. אני רוצה להזכיר את דברי בית המשפט כי מדובר באי תקינות פרוצדוראלית, אקח זאת לתשומת ליבי ואפיק את הלקחים".

עוד אמר אולמרט כי הוא "לא מתכוון להודות לבית המשפט על החלטתו, כי זה לא עניין אישי. בית המשפט החליט על בסיס ראיות שבחן במשך 4 שנים והחלטתו היא פרי ניתוח ענייני ולא אישי. אני כן רוצה להודות לבית המשפט על הכבוד שניתן. הרגשתי שלמרות המעמד הלא נוח, אני יושב בפני שופטים שמכבדים אותי. אני מרגיש רצון לצטט את מנחם בגין - 'יש שופטים בירושלים'".

עוד אמר אולמרט כי הוא "מצטער על הרשעה של שולה זקן וכואב את כאבה". הוא הודה לעורכי דינו ולמשפחתו על התמיכה והבטיח כי בימים הקרובים הוא יגיב ביתר פירוט על הכרעת הדין ולרצף האירועים.

"נורמות בסיסיות שהופרו"

לפני אולמרט פנה נציג הפרקליטות, עו"ד אלי אברבנל, לתקשורת והודה כי "לא ציפינו לתוצאה הזו. יחד עם זאת, צריך לומר, אין להקל ראש בכך שאדם כל כך בכיר הורשע במה שהוא הורשע".

אברבנל הזכיר כי "בית המשפט קבע כי עובד ציבור, בכיר או זוטר, לא יכול לקבל החלטות בניגוד עניינים, במיוחד בניגוד עניינים כלכליים. עובד ציבור מחויב לנורמות בסיסיות שהופרו על ידי אולמרט במהלך כהונתו כשר התמ"ת. זו התנהגות שחורגת מאוד מטוהר המידות.

אברבנל הסביר כי "חשבנו שיש בידינו ראיות מבוססות כדי להוכיח את האשמה. בית המשפט קבע אחרת ולא קיבל את עמדתנו". עוד הזכיר הפרקליט כי בפרשת טלנסקי נקבע שאולמרט קיבל 15 אלף דולר במזומן ו-4.7 אלף דולר בהזדמנות אחרת. סכומים אלו ניתנו באותו זמן שאולמרט פנה ליצחק תשובה ולשלדון אדלסון בבקשה שיסייעו לטלנסקי - זה היה ממש באותם הימים. יש כאן שאלה נורמטיבית שבה בית המשפט חשב אחרת מהפרקליטות", אמר הפרקליט והדגיש כי הם לא החמירו עם אולמרט "ולא היה כאן עניין אישי נגד אף אחד".

"היתה פעילות להפללת ראש הממשלה"

שולה זקןצילום: ניר קידר

לאחר הפסיקה התראיינה שולה זקן, שהורשעה במירמה בפרשת ראשונטורס, והודתה "לקדוש ברוכו שנתן לי את הכוח לעמוד בלחצים האלה, בתקופה קשה מאוד של למעלה מ-5 שנים. אני מודה למשפחתי ומודה לעו"ד שלי". זקן לא התייחסה להחלטת בית המשפט בעניינה מלבד הפנייה "לתהילים פרק צ', שקראתי כל הזמן".

עו"ד מיכה פטמן, פרקליטה של שולה זקן, אמר לאחר ההכרעה כי "היום חוויתם והייתם חלק ממהפכה בתולדות שלטון החוק במדינת ישראל. הפרקליטות ספגה מהלומה. היתה פעילות להפללת ראש הממשלה. בית המשפט אמר את דברו: לא היה רצון לפגוע באף אחד, לא היתה כוונת מרמה. אני יודע שיש הרשעה אבל תקראו את הטקסט - הטקסט המלא מדבר על חוסר כוונה ועל בלאגן בנושא, והפיתרון היה לפעול בצורה שיטתית. זה בסדר? התשובה היא לא, זה פלילי? לא בהכרח.

עורכי דינם של אולמרט גם התייחסו להכרעה. עו"ד אלי זוהר אמר כי "זה יום גדול למשפט הישראלי". בנוגע למרכז ההשקעות, אמר זוהר כי "נקבע שזה שאורי מסר ייצג מכרים בפני אולמרט הייתה פגומה, אך נקבע כי זה היה בעניינים פרוצדוראלים ולא מהותייים. בנסיבות העניין, ובמחשבה שראש ממשלה מכהן ירד ממשרתו בעקבות להיטות מוקדמת ב-2008, אני מעריך את יכולתו של בית המשפט להתגבר על הלחץ הציבורי והתקשורתי.

"הכותרות הקדימו את העובדות"

עו"ד עדית נגב אמרה כי השופטים קיבלו את כל טענותינו בראשונטורס, הם קיבלו שהיו אי סדרים טכניים, ובניגוד לנאמר בכתב האישום, לא הייתה מירמה. אין גבול לצינויות, לכן אני עושה את עבודתי בבית משפט, שם ניתן לרדת לשורשם של עובדות.

עו"ד נבות תל-צור אמר כי הוא "לא מקל ראש בהפרת אמונים. אבל כולם מסכימים שלא על כך נפתחה הפרשה נגד אולמרט. זה נפתח קודם כל בפרשת טלנסקי ופרשת ראשונטורס - בהם הכותרות הקדימו את העובדות, כותרות כמו 'האדמה תרעד'. ולמרות זאת, אני שמח שיש שופטים בירושלים שקבעו כי גם איש ציבור זכאי לצדק".

לדבריו, "היום, כשרואים את הראיות, מבינים עד כמה הגשת כתב האישום היתה מופרכת. בבית המשפט העלנו טענות קשות ביותר על התנהלות גורמי החקירה בעניינו של אולמרט. אף אחד הוא לא מעל החוק, אבל אף אחד לא מתחת לחוק, ואם יש 70 קסאמים על שדרות ביום, אז אי אפשר לצפות שנחקר יזכור כל פרט ופרט".

עוד הוסיף תל-צור כי "הייתה פה להיטות יתר, אך אולמרט לא ביקש לבטל את המשפט בגלל התנהלות לא תקינה, אלא בגלל חוסר אשמה. אחת התופעות המוזרות בתיק הזה היה נושא תרומות פוליטיות - שעד פברואר 2008 לא הוסדר בחוק - תחום זה היה לא בהיר בזמנו ומה שלא נאסר בחוק הפלילי, מותר. ביקורת ציבורית אפשר להביא וזה הביא לתיקון החוק בכנסת, אבל לעתור אי אפשר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים