בפעם הראשונה: ראש ממשלה הורשע בהפרת אמונים; אהוד אולמרט זוכה בפרשות טלנסקי וראשונטורס

(עדכון) בית המשפט הרשיע את אהוד אולמרט בארבעה מקרים של התערבות לטובת לקוחות של עו"ד אורי מסר ■ פרשת ראשונטורס: "לא היתה שיטה" ■ פרשת טלנסקי: "לא ניתן לקבוע בוודאות כי הכספים אינם כספים פוליטיים"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

לצפייה בסמארטפונים וטאבלטים

(עדכון) מכה לפרקליטות: בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מכל האישומים נגדו בפרשות טלנסקי וראשונטורס והרשיע אותו בעבירה של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. שולה זקן, ראש לשכתו של אולמרט, הורשעה בעבירה של מירמה בפרשת ראשונטורס אך זוכתה בעניין האזנות הסתר. הטיעונים לעונש יישמעו ב-5 בספטמבר.

אהוד אולמרט

בעניין פרשת ראשונטורס, נכתב בפסק הדין: "האם הנאשמים ידעו על רכישת כרטיסי הטיסה? הגענו למסקנות שהראיות שהובאו כי הנאשמים פעלו בשיטת מרמה מכוונת להפקת כספים לאולמרט. בנסיבות המורכבות היו מעורבים מספר גופים, שנגבו מהם כספים כפולים. ההנחיות לא היו ברורות והתעוררו קשיים. הוצג לגופים הממנים כי הם ממנים הוצאות ריאליות של טיסה, הראיות שהובאו אינן מוכיחות מעל ספק סביר כי אולמרט התכוון להשתמש בכסף לנסיעותיו. הראיות אינן מוכיחות שאולמרט היה מודע לגביית הכספים העודפים. עמדתו לוקה בקשיים אך היא עומדת במידה הוודאות הנדרשת. לגבי זקן, לא הוכח שהיא יצרה שיטת גבייה מתוכננת ולא הוכח שהתכוונה להשתמש בכך לצורך נסיעות פרטיות. עם זאת, הוכח בחלק מהנסיעות כי שולה ידעה על הצגת מצג לגופים והיא הורתה על מימון כפול.

"הראיות מלמדות שלא היתה שיטה ולא היו נהלים ברורים. אולמרט טס עשרות פעמים, אבל שיטת המימון והגבייה היתה שונה. מהראיות עלה שהיו נסיעות שניתן היה לגבות יותר כסף, והדבר לא נעשה. למרות שניתן היה לקבל מימון מלא, הדבר מצביע שלא היה מדובר בעניין שיטתי כפי שסברה הפרקליטות. הראיות מלמדות שלא היה קשר בין הנהלת החשבונות שנעשו בראשונטורס. התנהלות עצמאית זו בין ראשון טורס למשרדו של אולמרט אינו תואמת שיטה. לאולמרט לא היו יחסי אמון מיוחדים עם עובדי המשרד שטיפלו בנסיעות הנאשם. בניגוד לנטען בכתב האישום היו להם יחסי עבודה בלבד".

"לא הוכחה מודעות הנאשם לגביית כספים עודפים, זאת על סמך עדות רייצל ריסבי-רז. במהלך החקירה נתפסו מאות רבות של מסמכים שמתעדים את עבודת ריסבי רז, מתוך כל המסמכים לא נמצא מסמך מנחה של אולמרט לגבות גבייה עודפת. לא נמצאה הנחייה של נאשם לגביית כספים עודפים. אולמרט לא הקדיש תשומת לב רבה למסמכים הללו. הזמנת הטיסות בראשונטורס נעשתה על ידי ריסבי רז וזקן. לא הוכח שאולמרט ידע על כפל הגבייה".

בעניין פרשת טלנסקי, נכתב בהכרעת הדין כי בתקופה בה שימש אולמרט כשר התמ"ת העביר לו טלנסקי מעטפות כסף למימון נסיעות לארה"ב ולמימון מערכת הבחירות.
השופטים ציינו כי אולמרט אמנם סייע לטלנסקי בהשגת פגישות, ואולם פגישותיו של טלנסקי עם יצחק תשובה ושלדון אדלסון לא הבשילו. "נסיבות האירוע מצביעות על כך שלא היה מדובר במעשה פלילי. הקופה אצל עו"ד אורי מסר היתה סודית וידועה רק לאולמרט, לזקן ולמסר. לא ניתן לקבוע בוודאות הדרושה במשפט פלילי כי הכספים אינם כספים פוליטיים. קיים ספק סביר באשר לקבלת דבר במרמה".

אולמרט הבוקר בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

באשר לפרשת מרכז הההשקעות, נכתב בהחלטת בית המשפט כי "בין אולמרט למסר התקיימה מערכת יחסים הדוקה ומסועפת. עוצמת הקירבה העמידה את אולמרט בניגוד עניינים חריף בין מחויבותו האישית למסר לבין תפקידו הציבורי. בשל ניגוד עניינים זה, אסור היה לאולמרט להיות מעורב בארבע נושאים שמסר ייצג את לקוחותיו בעניין היטל יבוא על שמנים ובשלושה עניינים נוספים. אולמרט החליט על היטל שמנים גבוה בניגוד להמלצת גורמים מקצועיים במשרדו. בנושא מפעל סליקט קיים אולמרט ישיבות עם מסר והיזם, ואולמרט קיבל מספר החלטות שהיטיבו עם היזם".

השופטים דחו את טענת אולמרט כי היחסים בינו לבין מסר לא היו בעוצמה שהיה בה כדי להעמיד את אולמרט בניגוד עניינים. "קבענו כי יחסי החברות בין השניים היו בעוצמה גבוהה. גם לאחר סיום השותפות ביניהם, הם נפגשו בתכיפות גבוהה. עו"ד מסר העביר לאולמרט כסף מזומן מהכספים שהוחזקו לאולמרט בכספת אצל מסר. אולמרט אהב את מסר ודאג לו. היו קשרים כלכליים בין אולמרט למסר, הענקת שירותים משפטיים על ידי מסר לאולמרט שלא בתמורה. מסר החזיק עבור אולמרט מאות אלפי דולרים ללא תשלום שכר בעד שירות זה.

"ניתן לקבוע כי בחלק מהנושאים הכלולים בכתב האישום התנהגותו של אולמרט לקתה באי תקינות. אולמרט קיבל החלטה ששינתה החלטת דרג מקצועי במשרד התמ"ת, לטובת לקוחות של מסר ונתן בבית המשפט הסבר שלא עומד על כנו. בפעולות של אולמרט היתה הפרת אמונים. היתה חומרה יתרה בשל ניהול הליכים פגומים בלקוחותיו של מסר, אי גילוי קשריו עם מסר בפני מבקר המדינה ובפני אחרים".

ראש הממשלה לשעבר זוכה גם מסעיף האישום של דיווחי שקר למבקר המדינה. השופטים קבעו כי לא הוכח שאולמרט מסר הצהרות מוטעות בנוגע לשווי אוסף העטים למבקר.

שולה זקן ופרקליטה מיכה פטמןצילום: אוליבייה פיטוסי

שולה זקן, ראש לשכתו של אהוד אולמרט, הורשעה במירמה בפרשת ראשונטורס. השופטים כתבו כי "זקן היא אשת סודו של אולמרט. היא בעלת כוח ועצמה רבים, היא רוצה בכל מאודה בטובתו, היא שולטת ביד רמה בכל הנעשה בלשכתו, היא אישה נמרצת מאוד שפועלת באופן עצמאי, היא פועלת על דעת עצמה ולוקחת הלוואה כדי לפרוע את חובותיו, היא מאזינה לשיחותיו, ומבקשת מבנו שאול להעביר על דעת עצמה כסף כדי להקטין את יתרת החובה".

כתב האישום נגד אולמרט

לפני כשלוש שנים הגישה הפרקליטות כתב אישום המייחס לאולמרט שלוש פרשיות שונות. חקירת המשטרה בעניינו של אולמרט נפתחה ב-2008 בעקבות דו"ח מבקר המדינה שמצא היבטים פליליים במעשיו של אולמרט כשר התעשיה והמסחר וכראש עיריית ירושלים בין השנים 2002 ועד 2006.

במסגרת האישום שזכה לכינוי "פרשת ראשונטורס" הואשם אולמרט כי ניהל חשבון נסיעות לא חוקי בסוכנות ראשונטורס בראשון לציון שהכניס לכיסו שלא כדין כ- 92 אלף דולר . לטענת הפרקליטות אולמרט נהג לבקש מימון כפול ומשולש לנסיעות שלו לחו"ל. אולמרט הואשם כי בהיותו ראש העיר ירושלים, שר וממלא מקום ראש הממשלה, הוא הוזמן מתוקף תפקידו לאירועים ציבוריים שונים בחו"ל. סוכנות הנסיעות "ראשונטורס" פנתה במקביל לעמותות ציבוריות שונות וביקשה מכל אחת בנפרד מימון לנסיעותיו של אולמרט.

אולמרט הואשם בכך שהמימון הכפול שגבה מהארגונים לטיסותיו בחו"ל שימש אותו ואת משפחתו למימון נסיעותיהם הפרטיות ולשדרוג טיסותיו. אולמרט העיד כי מעולם לא נתן הנחייה לשולה זקן, שסירבה להעיד במשפטו, לייצר עודפים בתכנון הנסיעות. במהלך עדותו הוא אמר "נעשו טעויות ולא היתה מספיק בקרה. רק דבר אחד אני לא חושב שהיה כאן - לא היתה כאן שיטה, לא היה תכנון, לא היתה כוונה רעה, הייתה מסירות נפש".

פרשה שנייה עוסקת במעטפות הכסף שקיבל לכאורה מאיש העסקים היהודי-אמריקאי מוריס טלנסקי. אולמרט מואשם שבתקופה שבה כיהן כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת קיבל מידי מגייס התרומות טלנסקי מאות אלפי שקלים בניגוד לחוק, שנוהלו בקופה סודית על ידי עו"ד אורי מסר. טלנסקי, שזומן להעיד בעדות מוקדמת עוד לפני שהוגש כתב האישום נגד אולמרט, העיד שהעביר לאורך 15 שנות ההיכרות עם אולמרט כ- 150 אלף דולר במזומן שמימנו שהות של אולמרט במלונות, טיסות וחופשה משפחתית באיטליה. אולמרט טען כי הכספים שקיבל מטלנסקי שימשו לנמימון מערכות הבחירות, ומדובר בתרומה פוליטית חוקית.

הרכב השופטים במשפט אולמרטצילום: תומר אפלבאום

הפרשה נוספת בכתב האישום נוגעת למרכז ההשקעות שהיה כפוף לאולמרט כשר התמ"ת. אולמרט הואשם בכך שנתן טובות הנאה לחברות ששכרו את שירותיו של שותפו לשעבר במשרד עורכי הדין וחברו, עו"ד אורי מסר. לגרסת הפרקליטות אולמרט כשר תמ"ת נהג לקדם בעבור לקוחותיו של מסר הטבות בשווי מיליוני שקלים. אולמרט הואשם כי חרף ניגוד העניינים החריף, הוא לא פסל עצמנו מלדון בבקשות שמקדמות אינטרסים עסקיים של מסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר