מיקרוסופט תשלם 400 אלף שקל בגין הפרת זכויות יוצרים

השופט קיבל תביעה שהוגשה על ידי הוצאת קורן ירושלים, צבי רוזנברג וחברת מסטרפונט שטענו כי הגופן 'גוטמן קרן' בתוכנת האופיס של מיקרוסופט הוא העתקה של גופן 'קורן' בבעלותם

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

מיקרוסופט העולמית ומיקרוסופט ישראל ישלמו 400 אלף שקל בגין הפרת זכויות יוצרים עקב שימוש בפונט 'גוטמן קרן' בתוכנת אופיס, כך קבע בשבוע שעבר השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי בפתח תקוה. בכך קיבל השופט תביעה שהוגשה על ידי הוצאת קורן ירושלים, צבי רוזנברג וחברת מסטרפונט שטענו כי הגופן 'גוטמן קרן' בתוכנת האופיס של מיקרוסופט הוא העתקה של גופן 'קורן' בבעלותם.

גופן קורן נוצר על ידי הטיפוגרף הישראלי אליהו קורנגולד (קורן) ז"ל שהלך לעולמו בשנת 2001. החל משנות החמישים של המאה קודמת פעל קורן לקידום פרויקט "ספר התנ"ך העברי הראשון". לשם כך, עיצב קורן גופן מיוחד בשם גופן קורן. קורן היה מייסדה של הוצאת קורן ובהמשך, עם ההתפתחות הטכנולוגית, עיצבו חברת מסטרפונט ומנהלה צבי רוזנברג פונט דיגיטלי המבוסס על גופן קורן.

מיקרוסופטצילום: מיקרוסופט

באמצעות עורכי הדין יעקב קלדרון, חנה קלדרון ואורי שורר טענו הוצאת קורן, צבי רוזנברג וחברת מסטרפונט כי "מיקרוסופט עושה שימוש בפונט 'גוטמן-קרן' המהווה הפרה של זכויות הוצאת קורן בגופן קורן". לדבריהם "עיצוב הפונט גוטמן קרן הוא העתקה של גופן קורן". מיקרוסופט טענה להגנתה כי היא "אינה עושה שימוש בגופן קורן אלא בפונט גוטמן קרן שאת הזכויות בו רכשה". בנוסף טענה מיקרוסופט כי "הדמיון בין הגופנים הינו בלתי נמנע ונעוץ בכך שגופנים נשענים על אותו מקור, על אותה אות עברית".

השופט גרוסקופף לא קיבל את טענותיה של מיקרוסופט וקבע כי היא הפרה את זכות היוצרים בגופן קורן בכך שכללה בתוכנת אופיס מתוצרתה את הפונט גוטמן קרן. לדבריו "לצד התרשמותי הישירה מהדמיון בין הגופונים והפונטים שהוצגו לפני, עדויות וראיות אלה הביאו אותי לכלל מסקנה חד משמעית כי קיים דמיון מהותי, המגיע כמעט לכדי זהות, בין גופן קורן לבין הפונט גוטמן קרן. מכאן שיסוד ההעתקה האסורה הוכח במקרה שלפני ברמת הוכחה הנדרשת במשפט אזרחי".

כמו כן ציין השופט כי גופן קורן נהנה ממוניטין מיוחדים "התובעים הוכיחו כי גופן קורן נהנה ממוניטין ציבורי, וזאת לאור השימוש ארוך השנים שנעשה בגופן זה בספרי התנ"ך שמוציאה הוצאת קורן- ספרי תנ"ך הנמכרים מזה כיובל שנים, ומוכרים היטב בציבור". לפיכך ציין השופט "אני מוצא כי במקרה שלפני, העתקת הגופן קורן ושילובו בתוכנת מיקרוסופט, מהווה לא רק פגיעה בזכויות היוצרים של התובעים, אלא גם נטילה של המוניטין שיצא לגופן זה בציבור, מוניטין השייך לתובעים".

השופט נתן צו האוסר על מיקרוסופט לשווק או למכור או להפיץ, בארץ ובחו"ל, תוכנות הכוללות את הפונט גוטמן קרן החל מה-1 לינואר 2013, לדבריו "אין כל הצדקה שלא לתת צו מניעה כנגד מיקרוסופט, אשר יאסור עליה להשתמש בפונט גוטמן קרן במסגרת תוכנות מייקרוסופט אשר ישווקו על ידה בעתיד. בסופו של יום המדובר רק בפונט אחד מיני רבים המצויים בתוכנת מיקרוסופט, ולפיכך הנזק שייגרם למיקרוסופט ולציבור המשתמשים במוצריה מהסרתו מתוכנות אופיס עתידיות אינו רב".

השופט פסק כי מיקרוסופט תשלם לתובעים פיצוי בסך של 400 אלף שקל וכן תישא בהוצאות התובעים ובנוסף תשלם שכר טירחה בסך של 120 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן