הילולה 3 |

עד המדינה במשפט אולמרט: הגדלת שטח הבנייה תמורת שוחד לכאורה של 9 מיליון שקל

עד המדינה העיד במשך שש שעות כיצד השיג הגדלה של שטחי הבנייה מ-25 ל-311 אלף מ"ר באמצעות שוחד לכאורה של 9 מיליון שקל

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

הנאום של מנהלת פרקליטות מיסוי וכלכלה, עו"ד ליאת בן ארי, עם פתיחת שלב העדויות במשפט הולילנד אתמול, היה קצר. היא ידעה שכולם מחכים לדברי עד המדינה, שדמותו ומניעיו לוטים בערפל. לקראת סיום דבריה הפציע באולם איש עב כרס, שמתקשה לנשום וללכת, מלווה בשני מאבטחים חמושים: העד ששמו ופרטיו אסורים בפרסום. עד המדינה ירד אט אט במדרגות והתיישב בכבדות בכיסא המרופט שהוכן לו ליד דוכן העדים.

12 מהנאשמים שהעמידה המדינה לדין על בסיס עדויותיו - בהם שני ראשי עיריית ירושלים בעבר אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי, מזכירתו של אולמרט שולה זקן, מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר ואנשי העסקים הלל צ'רני ואביגדור קלנר - התיישבו בשלוש שורות כתף אל כתף. מפאת חוסר מקום חלקם אף ישבו על ספסל שמיועד לסנגוריהם. יותר מ-50 עורכי הדין שמייצגים אותם מילאו חמש שורות.

כולם בחנו את האיש בחיוך דק, ממתינים לרגע שבו ימעד בלשונו או יסתור את גרסאותיו - אבל יום העדות הראשון התאפיין בעקביות, החלטיות, בקיאות בפרטים, הודאה באשמה וביטחון. העדות הופסקה לאחר כשש שעות, כשעד המדינה הודיע שהוא מתקשה לנשום וזקוק לבלון החמצן שבביתו.

בן ארי ביקשה כבר בתחילת דבריה לדחות את הביקורת כלפי המדינה, שלפיה חתמה על הסכם עם עד בעל עבר מפוקפק ורודף בצע. היא הבהירה כי "עד המדינה לא פנה למדינה בשל חרטה או ייסורי מצפון, אלא בשל סכסוך עסקי ומחלוקת כספית בינו לבין צ'רני (הבעלים של מתחם הולילנד, ה"ר). לולא התייצב בפני המדינה כדי לחשוף את הסודות האפלים, ניתן להניח שהעבירות לא היו נחשפות".

בן ארי הודתה כי "בשלבים הראשונים של החקירה בחנו את עדותו בספקנות". לכן, הוסיפה, "כתב האישום כולל רק אישומים שבהם יש ראיות חיצוניות בנוסף לעדות של עד המדינה. אם לא היו עדויות אובייקטיביות, נמנענו מלכלול אותן".

"אני מוכן לקבל על עצמי להיות הפרונט"

עד המדינה פתח בעיסוקו וציין כי בעבר היה מנכ"ל חברת הבנייה אזורים, מנהל חטיבת הבנייה של כלל, משנה למנכ"ל כלל ומנכ"ל רסקו. לאחר מכן חבר לצ'רני, שאמו היתה הבעלים של מתחם הולילנד.

התובעת: מה היה התפקיד שלך?

עד המדינה: "הייתי צריך לעשות את התכנון. לא את התכנון דה פקטו, אלא הפרוגרמה התכנונית, הקשרים עם הרשויות, הגשת כל הבקשות, קבלת כל התב"עות, הבאת קונים פוטנציאליים, משא ומתן, משקיעים ועוד".

התובעת: אתה הצלחת לעמוד בהתחייבויות שהותוו לך לפי ההסכם? נקפוץ כמה שנים קדימה, מה היה בסופו של יום?

עד המדינה: "בהחלט כן, ובסופו של יום, בגלל פעילויות עברייניות שעשיתי, בידיעת ובאישור צ'רני ובמימונו, הצלחנו להשיג שבמקום 25 אלף מ"ר, יאושרו סך הכל 311 אלף מ"ר".

התובעת: באיזו דרך חשבתם, אתה וצ'רני, שניתן יהיה לקדם את תוכניות הבנייה?

עד המדינה: "המחשבה הראשונית היתה שלי. אני מסרתי לצ'רני שבדרך הישרה וביושר לא ניתן יהיה להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג - אלא אם נצליח להגיע לנציגי ציבור שיהיו מוכנים לשתף איתנו פעולה כנגד תשלומי שוחד בצורה כזו או אחרת. קיימנו מפגש ארוך מאוד, אולי יותר מאחד, אני לא זוכר, כאשר אני אמרתי לו שאני מוכן לקבל על עצמי להיות הפרונט, אני מוכן לקבל על עצמי את האחריות על כל הדברים, בתנאי שברור לו במה זה כרוך, שברור לו שזה כרוך בתשלומים. ובסופו של יום, כמה ימים, הוא נתן את הסכמתו לכך".

התובעת: למי פנית בעניין הזה? ובאיזו שנה אנחנו נמצאים? עם איזה גורמים דיברת כדי לבדוק את עמדתם לגבי התוכנית? הרי היית צריך שותפים לתוכנית, עם מי דיברת בעת הזאת?

עד המדינה: "את התוכנית הצגתי בשעתו, ב-1994, גם לפני יו"ר הוועדה המקומית דאז, שזה היה לופוליאנסקי, וראש העיר דאז שזה היה מר אהוד אולמרט. הם היו האנשים המרכזיים, ואלה שהיו צריכים לתת את הבלסינג (ברכת הדרך, ה"ר), שבלעדיו לא יכולה היתה לקום התוכנית".

התובעת: מי היה אמור לשאת בתשלומי השוחד?

עד המדינה: "הלל צ'רני".

התובעת: תתאר בבקשה לבית המשפט את נסיבות האירוע שבו אתה משוחח עם צ'רני על התשלומים המיוחדים. מתי זה היה? היכן התרחשה השיחה?

עד המדינה: "הפגישה התקיימה ב-1994, במחצית הראשונה של השנה, במשרדי הולילנד בירושלים. היינו נוכחים מר צ'רני ואני. הוא היה בהתחלה בשוק מכל ההצעה. בסוף, אחרי שקיבל ממני הסדרים, הוא הסכים".

התובעת: מה סיכמתם ביניכם?

עד המדינה: "סיכמנו באותו מועד שאני לא אוכל ולא רשאי להוציא אגורה בלי קבלת הסכמתו מראש. על כל דבר אני אפנה אליו. סוכם גם שחשבוני האישי יחויב בכל הכספים שהוא יזרים לביצוע תשלומי השוחד, בין אם התב"ע תאושר ובין אם לאו, חובות שלא היו קיימים בפועל".

התובעת: מה היתה מעורבותו של צ'רני בביצוע תשלומי השוחד?

עד המדינה: "מעורבותו היתה אבסולוטית. הוא זה שאישר את כל התשלומים, הוא זה שנתן את כל הכסף, הוא זה שהעביר דרכי קרוב ל-9 מיליון שקל כתשלומי שוחד, ב-1994-1999".

השופט: מי קבע את גובה השוחד ומה היתה מעורבותו של צ'רני?

עד המדינה: "אני הייתי יושב עם אנשים, מגיע להסכמים כאלה ואחרים, ומביא לאישורו של מר צ'רני, אומר לו במה מדובר. מר צ'רני יכול היה לומר באותו שלב אם הוא לא מסכים או כן מסכים, ומחליט אם הוא כן מעביר או לא מעביר את הכסף".

התובעת: היו מקרים שהוא התערב בגובה התשלומים?

עד המדינה: "למיטב זיכרוני, מספר פעמים הוא התערב בגובה התשלומים".

"הפרקליטות קנתה את עדותו במיליונים"

בהמשך עדותו הוצגו לעד מפות של הפרויקט לאורך השנים, והוא הצביע על השינויים שעבר הפרויקט בזמן שזכויות הבנייה בו גדלו בהתמדה.

אחדים מהסנגורים קמו וטענו שהעד אינו יכול להגיש מסמכים שלא היה שותף לגיבושם, או הדגישו שהמסמכים אינם מקוריים וביקשו שלא לקבלם. השופט אישר להגיש את המסמכים והבהיר שהם קבילים, אך שמשקלם הראייתי ייקבע בהמשך.

יועץ התקשורת של אולמרט מסר בתגובה: "טענותיו של עד המדינה נגד אולמרט הן אסופה של סיפורי אלף לילה ולילה, ממוחו הקודח של עד מדינה מפוקפק ושקרן. במקום להכניס אדם זה מאחורי סורג ובריח, עשתה עמו הפרקליטות יד אחת וקנתה את עדותו במיליונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר