גוגל, אורקל, ומחשבות על חופש

כידוע, זכויות יוצרים ניתנים על אופן ביטויו של רעיון, אך לא על הרעיון עצמו

יונתן אהרונסון - פרשנות שחור לבן
יונתן אהרונסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יונתן אהרונסון - פרשנות שחור לבן
יונתן אהרונסון

המאבק המשפטי שמתנהל בשנתיים האחרונות בין ענקית התוכנה אורקל וענקית החיפוש גוגל, ניפק בחודש שעבר החלטה, שמתבררת כאחת החשובות ביותר שניתנו בשנים האחרונות בתחום הקניין הרוחני, במיוחד בתחום הקרוי תוכנה חופשית וקוד פתוח.

במוקד ההחלטה עומדת JAVA - שפת התכנות הפופולארית ביותר בעולם, שפותחה בראשית שנות ה-90 על ידי חברת המחשבים סאן מיקרוסיסטמס. מלבד היותה חינמית וחופשית, יתרונה העיקרי של שפה זו הוא שהיא מסוגלת לתקשר כמעט עם כל סוגי החומרות והתוכנות בעולם – עובדה שהפכה אותה לחיונית, במיוחד בעידן האינטרנט.
בשנת 2007 השיקה גוגל את פלטפורמת אנדרואיד, מערכת הפעלה למכשירים ניידים, המבוססת על JAVA ופותחה כתוכנת קוד-פתוח על ידי גוגל, תוך שיתוף עשרות מפתחים.

שנתיים לאחר השקת האנדרואיד הפתיעה ענקית התוכנה אורקל את עולם התוכנה, כאשר הודיעה על רכישת סאן מיקרוסיסטמס, כולל זכויות החברה ב-JAVA, תמורת סכום עתק של 7.4 מיליארד דולר. שמה של סאן שונה, בהתאם, ל"אורקל אמריקה", אך לא היה זה השינוי היחיד שתכננה אורקל.

ביולי 2010 פנו עורכי דינה של אורקל לגוגל, בבקשה לאפשר להם לערוך מצגת בפני הנהלת החברה. "אנו חושבים שאתם מפרים פטנטים וקניין רוחני אחר ששייך לסאן, כלומר לאורקל", אמרו. "אנחנו חושבים שכדאי לדבר".

תמצית המצגת שערכו אנשי אורקל היתה זו: אורקל היא אמנם בעלת הזכויות בשפת JAVA, אך גוגל רשאית להמשיך השתמש בשפה זו, בחינם. אין כך הדבר באשר לממשקי תכנות הנתונים (API) שפיתחה סאן. API הם פקודות מוכנות-מראש ומאורגנות בצורה ייחודית, המיועדות לביצוע משימות מסוימות בתוכנה. אורקל טענה שגוגל עושה בחבילות אלה שימוש ללא רשות וכי היא זכאית, עקב שימוש זה, לפיצויים בסכום של בין 2 ל-6 מיליארד דולר.

גוגל דחתה את דרישת התשלום. כחודש לאחר מכן הגישה אורקל תביעה ענק נגד גוגל, בגין הפרת של פטנטים וזכויות יוצרים.

כידוע זכויות יוצרים ניתנים על אופן ביטויו של רעיון, אך לא על הרעיון עצמו. תביעתה של אורקל בהיבט של זכויות היוצרים התבססה על הטענה שגם אם גוגל ניסחה מחדש את ה-API בהן עושה מערכת האנדרואיד שימוש, הרי שהמבנה, הסדר והארגון של ה-API הללו, מהווים צורת ביטוי ייחודית המוגנת על ידי זכויות יוצרים, וכי גוגל מפרה זכויות אלה של אורקל.

הטענה הטילה צל כבד על קהילת המתכנתים והמפתחים שכן היא סיכנה לא רק את המשך יכולתם להשתמש ב-JAVA בצורה פתוחה, חופשית וחינמית, אלא גם את היכולת להמשיך ולפתח תוכנות מסוג זה בעתיד.

השופט, ויליאם אלסוּפ, דחה טענה זו מכל וכל. לא ייתכן שאדם שכתב פקודה לביצוע משימה מסוימת, יוכל למנוע מאחרים לכתוב גרסאות אחרות לאותה פקודה, כתב.
עם או בלי קשר להחלטתו זו, השופט הודה במהלך המשפט כי הוא מתכנת חובב, השולט בכמה שפות תכנות, כולל JAVA. "הוא משלנו", סיכמו בסיפוק כמה בלוגים של מתכנתים.

הכותב הינו עורך דין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו