2,090 עו"ד הושבעו הערב; מספר עורכי הדין בארץ חצה את ה-63 אלף

מספר המוסמכים הגדול ביותר משתייך למחוז תל אביב של הלשכה עם 1,262 מוסמכים; במקום השני נמצא מחוז חיפה עם 289 מוסמכים

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

לשכת עורכי הדין קיימה הערב (ה') טקס הסמכה חגיגי שבו הצטרפו לשורותיה 2,090 חברים חדשים. לאחר קיומו של הטקס, שנערך בבנייני האומה בירושלים, עלה מספר עורכי הדין בישראל מעל 63 אלף. מתוכם משלמים דמי חבר ללשכת עורכי הדין כ-50,880 עורכי דין, שרשאים לפי החוק לעסוק במקצוע. המוסמך הצעיר ביותר שקיבל את רישיונו הערב הוא בן 23 והמבוגר ביותר בן 67. שיעור הנשים (54%) שהוסמכו עלה על שיעור הגברים (46%).

מספר המוסמכים הגדול ביותר משתייך למחוז תל אביב של הלשכה עם 1,262 מוסמכים. במקום השני נמצא מחוז חיפה עם 289 מוסמכים. מחוז ירושלים במקום השלישי מונה כ-251 מוסמכים, מחוז הדרום מונה 167 מוסמכים ומחוז הצפון, הקטן ביותר שבו רשומים 123 מוסמכים.

462 מבין המוסמכים החדשים, הם בוגרי האוניברסיטאות. האוניברסיטה העברית מובילה עם 127 מוסמכים חדשים, אחריה נמצאת אוניברסיטת בר אילן עם 125 מוסמכים. 106 מוסמכים הם בוגרי אוניברסיטת חיפה, ו-104 הם בוגרי אוניברסיטת תל אביב. מספרם של בוגרי מכללות מקרב המוסמכים עולה על פי שלוש יחסית לבוגרי האוניברסיטאות ועומד על 1,590 מוסמכים חדשים לעריכת דין. מתוכם הקריה האקדמית אונו היא בעלת מספר הבוגרים הרב ביותר עם 440 מוסמכים. 276 הם בוגרי המכללה למנהל, 270 הם בוגרי מכללת רמת גן, 234 הם בוגרי מכללת שערי משפט, 204 הם בוגרי מכללת נתניה ו-166 הם בוגרי המרכז הבינתחומי בהרצליה. מלבדם מצטרפים ללשכה גם 40 בוגרים שסיימו את לימודיהם בחו"ל. מחציתם עולים חדשים.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, אמר בנאומו למוסמכים ולבני משפחותיהם כי "בימים בהם יש הטוענים כי יש יותר מדי עורכי דין בישראל, בימים בהם נחלשת יראת הכבוד מול בית המשפט – מהווים עורכי הדין הצעירים, את תקוותה של מערכת זו, ואת עתידה". ברזילי הכריז על פרויקט "מנטור", פרויקט חונכות של עורכי דין צעירים שעתיד לצאת לדרך במהלך הימים הקרובים. במסגרת הפרויקט, שאותו מוביל סגן ראש הלשכה, עו"ד משה טייב, ילוו עורכי הדין הותיקים את עורכי הדין הצעירים בעלי ותק של עד 5 שנים, ויסייעו להם במתן עצות טובות, בהדרכה ובתמיכה, ובכך ישפרו את איכותם ואת מקצועיותם.

בשם הנבחנים נשא דברים עו"ד עמית חדד, שהסביר מדוע לטעמו עדיין נוהרים רבבות צעירים ללימודי משפטים. לדבריו, "גם בעולם ציני ותועלתני אני חושב שיהיה זה נכון לומר שכל אחד מאיתנו בחר בלימודי המשפטים, קודם כל, בגלל קסם המקצוע. הקסם של המקצוע איננו ביתרון הכיס שכן ברור שהוא לא יכול להימצא שם בשוק כה תחרותי ולפעמים גם אכזר כמו שוק עורכי הדין".

חדד, שערך את התמחותו אצל שופט העליון בדימוס אדמונד לוי ובמשרד עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, שבו הוא עובד כעת, איבחן כי "הקסם של המקצוע נעוץ ביכולת להיות האלטר-אגו של האדם אותו אנו מייצגים. אותה הזכות להיות האני הרציונלי יותר של הלקוח שנמצא, באופן טבעי, בסערת רגשות. היכולת הזו לא יכולה להשתכלל אלא אם כן אנו מוכנים לשאת את הזולת על גבינו ולרדת למקומות העמוקים ביותר של אישיותו. עריכת הדין היא לא רק מקצוע, היא לא רק אומנות, היא בראש ובראשונה היכולת להזדהות. ואין יכולת להזדהות אלא אם כן עורך הדין רואה את מה שלוינאס מכנה "הפנים של האחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"