המאבק על הדחת אלשיך חושף תככים פנימיים בלשכת עוה"ד

המלחמה של בכירי לשכת עורכי הדין להדיח את אלשיך במהרה תוך השפלתה בציבור, מצביעה על שלב חדש במהפכה לשינוי פני מערכת המשפט ■ האם זה יעלה ליו"ר ברזילי בכיסאו?

עכשיו זו כבר מלחמת עולם רשמית. עורכי הדין בהנהגת יו"ר ועד מחוז תל אביב, עו"ד אפי נוה, הכריזו אתמול על מלחמה להדחת השופטת ורדה אלשיך.

לעניין האישי נוסף פן מוסדי. הסיפור של ורדה העמיק את הקרע בלשכת עורכי הדין בין היו"ר, דורון ברזילי, שנבחר לתפקידו לפני כשנה, לבין מי שרץ כסגנו, נוה. אם היה מדובר רק בורדה, די היה בהחלטה של נציב התלונות על שופטים, אליעזר גולדברג, בכינוס של הוועדה למינוי (והדחה) של שופטים שיש בה נציגות של לשכת עורכי הדין או בהליכים אחרים נעימים יותר או פחות.

הסיבה לכך שחמשת יושבי ראש המחוזות בלשכת עורכי הדין כינסו מסיבת עיתונאים היא שמדובר במאבקי כוח בין בכירי הלשכה לבין עצמם ובמאבק מוסדי-עקרוני בניסיון של הלשכה להחליש את עצמאותה ועוצמתה של מערכת המשפט.

1. הסמל שבנפילתה של אלשיך

ראש לשכת עורכי הדין, דורון ברזיליצילום: יח"צ

כבר לא מדובר בתלונה של עורך דין על שופטת שהכניסה חמישה שינויים (מהותיים, מהותיים) בפרוטוקול של דיון בלי ליידע את הצדדים. מדובר בהתגייסות של כל בכירי לשכת עורכי הדין וחברי כנסת שמייצגים עשרות אלפי עורכי דין מכל קצות הפוליטיקה של הגילדה. כולם התגייסו כדי להפעיל לחץ על נשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, ועל שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, להעיף את השופטת אלשיך.

אלשיך היא לא רק סגנית נשיאה ותיקה ובכירה בבית המשפט המחוזי העמוס בארץ, לא רק עומדת בראש מחלקת הפירוקים והבראת החברות. אלשיך היא יו"ר נציגות השופטים ושופטת הידועה בקוצר רוחה ובנטייה להטפת מוסר נוקשה כלפי המופיעים בפניה. היא סמל.

מבחינת עורכי הדין שהכריזו אתמול כי עליה ללכת, בנפול אלשיך כאילו נפל פסלו של לנין בכיכר האדומה, כאילו נותץ תבליט פניו של אסד בדמשק. בנפול אלשיך ניתן יהיה להשתלט על המוסדות הקריטיים שהיא מייצגת.

המהפכה היא כמובן שינוי פני מערכת המשפט. השלב הראשון של המהפכה כבר הושג: שינוי פניו של בית המשפט העליון. מאבקי הפוליטיקאים סביב ארבעת המינויים האחרונים לבית המשפט העליון והתרגילים סביב חוק גרוניס המחישו לשופטי העליון, ובעיקר לכל מי ששואף להגיע אליו בעתיד, שיש פוליטיקאים בירושלים, והם שקובעים.

אפי נווה

כיצד ממשיכים עסקני הלשכה את המהפכה לשינוי פני מערכת המשפט? עורכי דין מרוויחים את הלחם שלהם בערכאות המחוזי והשלום. הם רוצים לקבל שם יחס הולם, שלא יצעקו עליהם ליד הלקוח, שלא ישתיקו אותם חמש דקות לאחר שהחלו בחקירה נגדית, שלא ידרשו מהם במופגן להגיע מוכנים לדיון ולא להלעיט את השופט במידע מיותר, שלא יחייבו את הלקוח בהוצאות משפט של אלפי שקלים רק בגלל שהגישו מטעמו מסמך משפטי ארכני ומייגע.

בקיצור, ששופטים כמו אלשיך לא יפריעו להם. אם יותז ראשה של אלשיך, שאר השופטים כבר יתנהגו כמו טאטעלך. אף שופט לא רוצה שיפרקו אותו כמו שמפרקים עכשיו בעיתונות את "מלכת הפירוקים".

אבל מה לעורכי הדין ולפוליטיקאים? בקרב חברי הכנסת יש לא מעט עורכי דין. חלקם כמו יריב לוין (שהיה ממלא מקום ראש הלשכה ומיוזמי משוב השופטים השנוי במחלוקת) מייצגים את האינטרסים של הלשכה בכנסת. לשכת עוה"ד לא יכולה היתה לייחל לפרלמנטר שיבין את מצוקותיה טוב יותר מלוין. בראיון שנתן לוין לפני כחצי שנה הוא הביע דעתו שלפיה בג"ץ מסכן את המשך קיומה של מדינת ישראל.

עורך דין נמרץ נוסף שפועל בכנסת הוא ח"כ כרמל שאמה הכהן, שיזם דיון בוועדת הכנסת כדי לבחון אם יש להדיח את אלשיך מתפקידה. שאמה הכהן סבור שמעתה השופטת אלשיך עלולה לסכן את כספי החוסכים לפנסיה.

מדובר כזכור בשופטת שהכריחה את יצחק תשובה להתייצב באופן אישי בהסדר החוב שהוא מבקש לכפות על נושי דלק נדל"ן, שלחצה על לב לבייב להגדיל את תרומתו האישית כאשר התנער מחובותיו למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל וגם נזפה באחרונה במוסדיים שאינם נלחמים על כספי החוסכים.

מה שמנהלי ההשקעות פחדו להגיד או לבצע, אלשיך הצהירה בהחלטות שיפוטיות שהביכו את בעלי ההון והגנו על החוסכים. כך, בצעד פוליטי נבון ומתוחכם הצליח נוה לרתום את עורכי הדין שמכהנים בכנסת לסייע לו במה שהחל כמאבק אישי.

2. הסגן מאפיל על היו"ר

כשעה לפני מסיבת העיתונאים הלוחמנית של ראשי המחוזות בלשכה הקדים יו"ר הלשכה, דורון ברזילי, וקרא להדיח את אלשיך. למסיבת העיתונאים הוא לא הגיע ואולי גם לא הוזמן. הסימנים בשטח מעידים על קרע בין ברזילי לנוה. דרכי השניים שהביסו יחד את יו"ר הלשכה הקודם, עו"ד יורי גיא רון, נפרדו מזמן. החברות התחלפה בעוינות פוליטית מלווה בתחושת בגידה אישית.

ברזילי קרא במכתב לשר נאמן ולנשיא גרוניס לחדש את "משוב השופטים". הוא טוען כי אילו היה משוב שופטים היתה יכולה פרשת הפרוטוקול של אלשיך להימנע מראש. לא ברור למה. משוב השופטים לא היה מגלה על אלשיך שום דבר שלא ידענו קודם לכן. הרושם הוא שברזילי מנסה להשיג את נוה במרוץ להדחת השופטת בתקוה קלושה לתלות את גולגולתה על חגורתו. נוה מוביל עליו בסיוע מערך יחסי ציבור משומן. בלשכת עורכי הדין כבר מדברים בקול על האפשרות להדיח את ברזילי.

יריביו הפוליטיים של ברזילי, והוא צבר לא מעט כאלה, מצאו כי בתום שנה לכהונתו ניתן יהיה להראות לו את הדלת החוצה, ולמנות לו מחליף. מערך הכוחות הפוליטי שבמסגרתו ברזילי אמנם נבחר כיו"ר אך הוא במיעוט במוסדות הלשכה, יחד עם חיזוקו של נוה, בהחלט עלול לאיים על עתידו של ברזילי כיו"ר הלשכה.

מול המערכה התקשורתית המשולבת נגד אלשיך, נותרה השופטת ללא שום מערך תמיכה תקשורתי שיעזור לה להתמודד בגלי ההתקפות עליה. את גרסתה נוכל לקבל במלואה רק אם וכאשר תתפוטר.

3. מלחמת העסקנים מדאיגה את המיושבים

לשכת עורכי הדין אמנם מפולגת מבחינה פוליטית אך כל בכיריה מאוחדים בקריאה להדחת אלשיך. האחדות הזו אינה מייצגת את כלל העוסקים בעריכת דין.

בבחירות האחרונות ללשכה השתלטה על כמה ממוקדי הכוח של הלשכה קבוצת עורכי דין מיליטנטית. זה דור חדש. הגוורדיה הוותיקה מביטה על הנעשה בלשכת עורכי הדין ולבה נחמץ.

עו"ד אלקס הרטמן, איש מדוד העומד בראש משרד עורכי הדין המוערך ש. הורוביץ שהיה מחותמי מכתב התמיכה באלשיך, הביע בראיון ל-TheMarker ביקורת על היוזמה בלשכה לאסור על עורכי דין להביע תמיכה בשופטים. הוא כינה זאת "רגרסיה". לדבריו הצטרפו אתמול עורכי דין בכירים אחרים שקובלים על מה שהם מכנים השתלטות של פעילים פוליטיים על הלשכה, רידוד השיח והשפלה פומבית של שופטים.

עורכי דין מיושבים מביעים דאגה מהקו הניצי, שתולה את ראשיהם של השופטים בראש חוצות. אחרים ביקרו את השפה העילגת של ברזילי, כפי שהשתקפה במכתבו מאתמול לנשיא בית המשפט העליון ולשר המשפטים. עורכי הדין הללו לא מתנגדים לבדיקת העובדות על ידי הנציב.

הם מבקשים כי הגופים המוסמכים - נשיא העליון ושר המשפטים - הם שיקבלו את ההחלטה בעניין עתידה של אלשיך ולא עסקנים מלשכת עורכי הדין חדורי שאיפות פוליטיות. בעבר עמדו בראש הלשכה והמחוזות שלה עורכי דין שנחשבו למוערכים ולמקצועיים ביותר בשורות המקצוע. היום זה לא המצב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה