פרשת רשות המסים: שולה זקן נידונה ל-4 חודשי עבודות שירות

בית המשפט: "מן החמורות והמסוכנות שבפרשיות השחיתות במנגנוני השלטון שנחשפו עד כה בישראל" ■ השופט דחה את בקשת זקן לבטל את הרשעתה ונימק את החלטתו שלא לגזור עליה מאסר בפועל: "לא ידעה אודות 'התכנית הגדולה' של המינויים ברשות שטוו אחיה ואחרים"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

שולה זקן תרצה ארבעה חודשי מאסר בעבודות שירות - כך גזר עליה היום שופט בית משפט השלום בירושלים, חיים לירן. על זקן נגזרו חודשיים מאסר על תנאי למשך שנתיים. זקן הורשעה בעבירה אחת של מרמה והפרת אמונים.

הפרקליטות ביקשה להטיל על זקן עונש מאסר בפועל, שהוא לשיטת הפרקליטות העונש ההולם את חומרת התנהגותה ואת רום תפקידה, ומתחייב מכך שעל שניים מהמעורבים האחרים בפרשת רשות המסים, ראש רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא, ואחיה של זקן, יורם קארשי, הוטלו עונשי מאסר בפועל של שנה.

שולה זקןצילום: ניר קידר

סניגורה של זקן, עו"ד מיכה פטמן, ביקש לבטל את הרשעתה של זקן וכי ייגזר עליה צו שירות לתועלת הציבור ולכל היותר שיוטלו עליה עבודות שירות. השופט דחה את הבקשה והסביר כי "טיבה של העבירה בכלל, ובנסיבותיה בפרט, כמו גם פגיעתה, בכח, בציבור, מכריעים את הכף לעבר השארת ההרשעה על כנה. תכליתה, במציאות חיינו, של העבירה בה הורשעה זקן היא חשובה מאין כמוה: לשמור על טוהר מידותיהם של עובדי הציבור ולהבטיח לציבור כי מסדרונות השררה, הנוטים לעתים להשחית בהעדר בלמים ציבוריים ואישיים, יהיו נקיים, ככל שניתן, מכל אבק של שחיתות, ובה, למשל, משוא פנים, קבלת החלטות משיקולים זרים או אגב ניגוד ענינים, וכיוצא באלה מרעין ביישין שיש בהם כדי לפגוע באמונו ההכרחי של הציבור בתקינות פעילותו של השירות הציבורי".

השופט הבהיר כי "ככל שרם הוא מעמדו של עובד הציבור במידרג השירות הציבורי, וככל שמידת הכוח שהוא מרכז בידו גבוהה, כך אמור, לדעתי, להתרומם רף הענישה. לא הרי עונשו של פקיד זוטר, כעונשה של ראש לשכתו של שר בכיר, שהיתה דמות מפתח בלשכת השר, ושבידה הכוח לנהל את יומן פגישותיו והיכולת לשלוט בתנועות הבאים ללשכתו, ובמועד כניסתם אליה". ואולם, השופט פסק כי מאחר שזקן היתה מזכירה, אף שהיתה מזכירה בכירה מאוד ובעלת השפעה ממשית על על יומן פגישותיו של השר ועל סדר הבאים בלשכתו, בכירותה פחותה מזו של מצא.

השופט ראה בפרשת רשות המסים "מן החמורות והמסוכנות שבפרשיות השחיתות במנגנוני השלטון שנחשפו עד כה בישראל. השתלטותם של שני חברים בעלי עניין (הכוונה לקארשי ולרו"ח קובי בן גור), שאינם עובדי הרשות, כל אחד מטעמיו, על מינוייהם של פקידים שונים ברשות, כדי שהללו ישרתו, בשעת הצורך, את עניינו של כל אחד מהם, והכל באמצעותו של ראש הרשות בכבודו ובעצמו, שחב לשניים את מינויו לתפקידו, הוא מעשה המעורר פלצות ובעתה".

השופט פירט מדוע החליט שלא לגזור על זקן מאסר בפועל. לדבריו, "בעוד שהשלושה הללו בוססו עד צוארם, זה בתוך רשות המסים ואלה מחוצה לה, במדמנה העכורה של 'קבל מינוי כראש רשות' ו'תן לנו בתמורה מינויים שאנו חפצים וזקוקים להם', הרי שלגבי זקן לא קבעתי כי ידעה אודות 'התכנית הגדולה' של המינויים ברשות שטוו אחיה ואחרים, וכי משום כך, ובמסגרת מימוש התכנית, לפחות לגבי סער, נענתה לפניות אחיה בעניין מינויו של סער".

זקן הורשעה בכך שפעלה לפי רצונו של אחיה, יורם קארשי, שניסה לכפות על ראש רשות המסים דאז ג'קי מצא למנות כסמנכ"ל ברשות המסים מקורב לו. בהתאם לבקשתו של קארשי, זקן עיכבה מועדי פגישה שראש רשות המסים דאז, ג'קי מצא, רצה לקבוע עם שר האוצר כדי לעדכן אותו בנוגע לאנשים שברצונו למנות לסגניו לתפקידים שונים.

האירועים שבגינם הורשעה זקן התרחשו במהלך חצי שנה בין סוף 2005 לאביב 2006. זקן שימשה יועצת בכירה של שר האוצר דאז, אולמרט, ונמנעה במכוון מלקבוע פגישה בין מצא לבין אולמרט בשל בקשת אחיה קארשי למנוע ממצא להיפגש עם אולמרט עד שמצא ייענה לדרישותיו של קארשי ומקורבו רו"ח קובי בן גור, ויאות למנות את יגאל סער כסמנכ"ל ברשות. מצא סבר שיש מועמד מתאים יותר וסירב לבקשתם. הוא ביקש להיפגש עם אולמרט כדי להציג לו את מועמדיו לתפקידים של סגניו ברשות המסים, אך כל פעם שפנה אל זקן כדי לתאם פגישה הפנתה אותו זקן לקארשי והבהירה לו שעליו לסגור קודם לכן את מינויו של סער, ועד שלא יעשה זאת, לא תיקבע לו הפגישה עם השר לאישור המינויים.

זקן ניאותה לתאם את הפגישה רק במהלך חודש מארס 2006, לאחר שקיבלה אישור מאחיה לקבוע את הפגישה. הסכמתו של קארשי לתיאום הפגישה התקבלה בעקבות פגישה משולשת שנערכה בצומת שורש בין קארשי, בן גור ומצא שבמהלכה הושגה פשרה בעניינו של סער.

השופט ראה באי קביעת הפגישה בין מצא לבין אולמרט כ"שיאו של מסע הלחצים שהפעיל קארשי על מצא. השימוש שעשה באחותו, שלצערי נתרצתה לו, היה מבחינתו 'נשק יום הדין' שנועד לשבור את התנגדותו של מצא למינוי המבוקש של סער כסמנכ"ל".

השופט לי-רן דחה את גירסתה של זקן לפיה לא ידעה על כוונתם של אחיה ובן גור לבחוש במינויים ברשות המסים, ופסק כי "ההסברים שביקשה לספק להם בעדותה בבית המשפט אינם מתיישבים, לעתים קרובות מדי, עם ההיגיון הבריא והפשוט, במקרה הטוב, והם לוקים בהיתממות, או בחמור מכך, במקרה הפחות טוב". הוא ציין עוד כי "בהודעותיה של הנאשמת במשטרה, כמו גם בעדותה בפני, דרים, לפי הצורך, מרכיבים של הסתרה, של היתממות, של ניסיון לתהות על טיבו של המידע המצוי בידי החוקרים ושיעור היקפו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"