חשד: מנהל בית השקעות עקץ את הלקוחות ב-80 מיליון שקל ונעלם

ביומיים האחרונים התקבלו ביחידת ההונאה של משטרת מחוז תל אביב תלונות רבות מלקוחות חברת השקעות ופיננסים, הטוענים כי אינם מצליחים לאתר את מנהל החברה או את בני משפחתו

נועם בר
נועם בר
נועם בר
נועם בר

בחודשים האחרונים החלו עשרות לקוחות "להריח" כי משהו מסריח בבית ההשקעות הקטן הממוקם ביישוב סביון היוקרתי. תשלומים קבועים שע', הבעלים והמנהל, הבטיח לשלם להם מקרן ההשקעות שניהל מכספם, עוכבו שוב ושוב במגוון אמתלות.

כבר בתחילת השנה נתן ע' הוראה חד משמעית במשרד: לומר לכל הלקוחות שפונים ש"אין משיכות כספים עד מאי". נאמר להם כי בוצעו עסקות לטווח ארוך והכספים ישתחררו רק בתחילת החודש הבא. לא כל הלקוחות השתכנעו, ומי שלחץ והתעקש הצליח לקבל - לא את כל כספו, אלא רק את התשלום הקבוע שסוכם עמו.

כשהגיע מאי והתשלומים בוששו להופיע בחשבונות הלקוחות, הלחץ מצדם גבר, וחלקם כבר לא הסתפקו בשיחות טלפוניות והגיעו למשרד בסביון כדי להתרשם בעצמם האם הכל תקין. הם מצאו שלכאורה לא השתנה כלום - המשרד עמד במקומו והמזכירה עדיין ישבה בו. בחברה הרגיעו: "הכסף כבר השתחרר והוא בדרך משוויץ לבנקים בישראל, מדובר בהעברה מחו"ל שלוקחת כמה ימים". לפי בדיקת TheMarker, לע' לא היה רישיון לניהול תיקים.

בתחילת השבוע שעבר התקשרו מהחברה ללקוחות והתנצלו: "ע' אומר שהכסף תכף ייכנס לחשבונות". אך הוא לא נכנס, והלקוחות כבר לא יכלו להתאפק. צינור ההתקשרות היחיד היה עם המזכירה, שספגה את זעמם של הלקוחות ואף איומים מצדם.

יום רביעי שעבר היה התאריך האחרון שבו נקב ע' לכניסת הכסף. אך ביום חמישי, כשהכסף שוב לא הגיע ולקוח אחד לחוץ ממש השתולל, הבעלים ע' כבר לא היה במשרד. המזכירה שסימסה לו בדחיפות נענתה ב-SMS בודד וקצר שהכל בסדר והכסף יגיע היום.

חדר מסחר בבית השקעות

על רקע זה, היה ברור לה כי את יום שישי האחרון היא תעביר בעבודה במשרד בהעברות שתבצע מחשבון החברה בישראל לחשבונות הלקוחות. בחמישי בערב, ע' כבר לא ענה לה. הוא פשוט נעלם לכולם - למזכירה, ללקוחות, אך גם כנראה לחלק ממשפחתו ומחבריו. "חברים שלו, בני משפחה שלו, כולנו מושקעים שם ונתנו לו כסף לקרן שניהל", מספר אחד ממכריו.

במהלך סוף השבוע הארוך, שבו חל גם חג שבועות, קיבלו חלק מבני משפחתו של ע' אינדיקציה כי הוא נעלם. מאז גם המשרד הפסיק לפעול. לקוחות רבים שהגיעו אתמול למשרד בסביון ראו לתדהמתם חברת הובלה פרטית שהגיעה ככל הנראה לפנות את תכולת המשרד. הלקוחות מצדם מוצאים בינתיים בטלפון הנייד הפרטי של מזכירת החברה כתובת לפרוק את זעמם ולנסות להבין מה קרה.

ביומיים האחרונים התקבלו ביחידת ההונאה של משטרת מחוז תל אביב תלונות רבות מלקוחות חברת ההשקעות והפיננסים של ע', שמעלות חשד כי הבעלים נמלט עם כספי המשקיעים. מקורב לנושא טוען כי במשטרה אמרו לו שלפי מיטב ידיעתם, ע' לא יצא מגבולות מדינת ישראל. כפי המסתמן הוא לא נעלם לבד, ויחד אתו נמצאת גם משפחתו הקרובה - אשתו ובנותיו.

חלק מהלקוחות טענו כי פנו לגורמים במשטרה כדי להגיש תלונה כבר לפני כמה ימים, אך במשטרה דרשו אז שהתלונה תוגש ביחידת ההונאה, מה שלטענתם עיכב את הטיפול המשטרתי המיידי. במשטרה מסרו כי רק אתמול הוגשה התלונה ונפתחה חקירה בנושא.

ההונאה במספרים

הלקוחות הראשונים - משפחה וחברים

חברת ההשקעות ופיננסים הוקמה על ידי ע' ב-2007. הלקוחות הראשונים נמנו על המעגל המצומצם של בני משפחה וחברים. עם הזמן צצו והתפשטו סיפורים של לקוחות על רווחים קבועים ויציבים של 30% ויותר בשנה שהשיג להם, ומעגל הלקוחות התרחב.

"חברה שנמצאת אצלו כבר ארבע שנים אמרה שהיא חיה ממנו ושמה שם את כל הונה - מיליון שקל. היא סיפרה שהיא מקבלת כל שנה 30% רווח. אז בפברואר האחרון לקחתי הלוואה והצטרפתי", סיפרה אתמול אם חד הורית, לקוחה של החברה, בטון נבוך. לדבריה, "נתתי לו 250 אלף שקל.

למזלי, לפחות יש לי בית למכור כדי לשלם עכשיו את ההלוואה. חברות אחרות שנמצאות שם לקחו הלוואות גדולות לזה, ואין להן נכסים משלהם. ראיתי אנשים שם, הם במצב מאוד קשה".

מסלול אחר שבו הזרימו לקוחות החברה לקרן שלה כספים היה באמצעות הלוואות שניתנו לה תמורת ריבית של 7%-10% לזמן קצר מאוד של חודש-חודשיים. הרעיון כאן היה כי כאשר לקוח רוצה למשוך את הכסף שלו לפני המועד שנקבע עמו, הוא מאבד את הרווחים שנצברו עבורו. במצב כזה, הציע המנהל ללקוחות האחרים לתת הלוואה, שבה ישתמשו כדי לשלם לאותו לקוח, כשהריבית תגיע מהרווח שנצבר עבורו ולא ישולם לו בשל משיכה מוקדמת.

כספי הלקוחות הופקדו בחשבון בבנק הפועלים שנקרא על שם קרן של החברה, ומשם הועברו לשוויץ. ללקוחות נאמר כל הזמן כי הכסף מועבר לשוויץ כדי לבצע בו עסקות מט"ח. לחברת ההשקעות והפיננסים יש 120-140 לקוחות עם תיק מנוהל ממוצע של כ-150 אלף דולר.

כלומר, בסך הכל מדובר על סכום של כ-80 מיליון שקל שהחברה ניהלה עבור לקוחותיה ,ומקום הימצאו לא ידוע. בעבר, הוצב ללקוחות שרצו להצטרף לחברה רף כניסה מינימלי של 100 אלף דולר, אך בתקופה האחרונה ירד הרף ל-40 אלף דולר.

הלקוחות פנו לעורך דין ולחוקר פרטי

עד לפני חצי שנה בוצעה כל העבודה של החברה מהבית, ללא משרד רשמי והתעסקו בה ע' ואחיו - שפעל יותר מול הלקוחות. בהמשך החליט ע' לפתוח משרד בסביון, ובמקום אחיו הוא הביא מזכירה חיצונית.

בינתיים, התארגנה קבוצה של כ-50 לקוחות החברה שפנו לעורך דין ולחוקר פרטי שייצג אותם. בפגישה שנערכה אתמול אחר הצהריים בהרצליה, דרשו החוקר ועו"ד מאנשי הקבוצה 100 אלף שקל כתשלום התחלתי לטיפול בנושא. הקבוצה סירבה למחיר, והקשר ביניהם הושעה לעת עתה.

ככל הנראה, יש לבעלים נכסים שונים בישראל, כולל בית בישוב יוקרתי. אלא שמקורבים לנושא ציינו כי קיים חשש שהנכסים הללו מעוקלים ומשועבדים לשוק האפור.

מלבד חברת ההשקעות והפיננסים, הקים הבעלים לפני שנתיים, יחד עם שותף אחר, קרן גידור. גם בקרן הגידור, הפעילות הפיננסית היתה אמורה להתבצע בתחום המסחר במט"ח. אלא שמלבד עשרות אלפי שקלים בודדים, הקרן לא צלחה, והיא כעת נותרה ריקה מכסף וללא לקוחות.

ברשות ניירות ערך טענו כי הם אינם קשורים לסיפור, ומסרו בתגובה: "ניהול תיק השקעות עבור למעלה מחמישה לקוחות מחייב את מנהל התיקים להחזיק ברישיון ניהול תיקים שמוציאה רשות ניירות ערך.

"ניהול התיקים חייב להיעשות במסגרת חברה, שאף היא בעלת רישיון ונמצאת בפיקוח הרשות. הרשות ממליצה למשקיעים לוודא טרם ההתקשרות לקבלת השירות האמור כי בידי מנהל התיקים ובידי החברה שבה הוא מועסק יש רישיונות של רשות ניירות ערך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?