העליון דחה את העתירות נגד "חוק האח הגדול"

רשויות החקירה יוכלו לקבל נתוני תקשורת של כל מנויי לקוחות חברות הסלולר, הטלפוניה הקווית וספקי האינטרנט השונים

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

רשויות החקירה בישראל יוכלו לקבל לרשותן נתוני תקשורת של כל מנויי לקוחות חברות הסלולר, הטלפוניה הקווית וספקי האינטרנט השונים - כך פסק היום הרכב של שבעה שופטים בבית המשפט העליון. השופטים, בראשות הנשיאה בדימוס דורית ביניש, דחו את העתירות שהוגשו נגד חוקתיות חוק סדר הדין הפלילי, שעוסק במתן נתוני תקשורת משנת 2007, תוך שהם מעניקים פרשנות מצמצמת לסמכויות הקבועות בחוק.

החוק, שכונה "חוק האח הגדול", אינו מאפשר את קבלת תוכנם של המסרים המועברים.
בחוק נקבעו שני מסלולים עיקריים לקבלת נתונים אלה. המסלול הראשי מחייב פנייה לבית המשפט במעמד צד אחד בבקשה לקבלת צו שיתיר נתוני תקשורת. המסלול המשני נועד לצרכים דחופים מאפשר קבלת נתוני תקשורת באישור גורם מינהלי מוסמך, ובלא צורך בפנייה לבית המשפט לצורך כך. החוק מסדיר הקמת מאגר נתונים במשטרה שכולל מספר נתונים המתקבלים מכח החוק.

דורית בינישצילום: פלאש 90

העותרים טענו כי החוק פוגע בזכות לפרטיות באופן שאינו מידתי, והוא פוגע בעניינם של בעלי חסיונות כמו עורכי דין, רופאים, עיתונאים ועוד.

בית המשפט העליון, בהרכב בראשות ביניש, קבע כי החוק אכן פוגע בזכות לפרטיות. עם זאת, קבע בית המשפט כי במציאות הטכנולוגית המודרנית יש לתת משקל מיוחד למורכבותה של הזכות לפרטיות וההגנה שראוי לתת לה. בית המשפט הבהיר כי הכלים הטכנולוגיים הקיימים כיום נותנים בידי השלטונות אמצעים מתוחכמים המאפשרים פגיעה בזכות לפרטיות, ומצד שני מסייעים לרשויות בביצוע התפקידים המוטלים עליהן, בכלל זה בהיבטים של אכיפה וסדר ציבורי. מניעת האפשרות לעשות שימוש בסמכויות אלה, כך קבע בית המשפט, עלולה להותיר את רשויות החוק כשידן על התחתונה, בכלל זה במאבק שהן מנהלות מול קבוצות עברייניות שעושות בעצמן שימוש מתוחכם באמצעים הטכנולוגיים החדשים לצורך הגשמת מטרותיהן.

השופטים הוסיפו כי בכדי שהפגיעה הנגרמת בזכות לפרטיות תהיה מידתית, יש להפעיל סמכויות אלה באופן המצמצם את הפגיעה, במיוחד בהיבטים הנוגעים לפגיעה בבעלי חסיונות שונים.

נקבע כי הפעלת הסמכות לקבל את הנתונים על פי החוק תעשה רק לצורך ממוקד וקונקרטי, כדוגמת חקירה על אירוע ממוקד בעניינו של חשוד או קורבן ספציפיים. זאת, להבדיל משימוש בהסדרי החוק למטרות כלליות של גילוי עבריינים ומניעת פשע. שנית, נקבע כי הסמכות לקבל את הנתונים באופן מיידי תעשה רק במקרים קיצוניים בהם בשל הדחיפות התברר כי לא ניתן לקבל צו בהתאם למסלול השיפוטי. זאת, כאשר לא ניתן לפנות לבית המשפט בשל הצורך להציל חיים או נסיבות קשות אחרות, והכל תוך התחשבות במגוון שיקולים ביניהם היות המנוי בעל מקצוע, מידת מעורבותו בעבירה, סוג הנתונים המתבקשים, מידת הדחיפות והחומרה שבעבירה ועוד. ביחס לקבלת נתוני תקשורת כאשר מדובר בעיתונאים, נקבע כי כאשר העיתונאי אינו החשוד בעבירה או הקורבן, לא תאושר בקשה לקבלת נתוני תקשורת מהסוג הכולל פרטים לגבי סוג המסר המועבר, משכו, היקפו, נתונים מזהים של המנוי שהוא מקור המסר ושל המנוי שהוא יעדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית