לשולה זקן אין הרבה סיבות להיות אופטימית

העונש על הפרת אמונים לא מסתיים בד"כ במאסר, אך תיק רשות המסים אינו תיק ממוצע

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

ביום רביעי יגיע רגע קשה עבור שולה זקן. בבוקר אותו יום אמור שופט בית משפט השלום בירושלים, חיים לי-רן, לגזור את דינה, לאחר שהורשעה בסוף פברואר האחרון בעבירה של מרמה והפרת אמונים בפרשת רשות המסים. זו תהיה הזדמנות לבחון בצורה מזוקקת איזה שינוי עבר על עבירת המרמה והפרת האמונים בשנים האחרונות.

זקן, שהיתה ראש לשכתו של אהוד אולמרט, הורשעה בכך שניצלה את מעמדה כדי לאפשר לאחיה, איש העסקים יורם קארשי, וחברו, קובי בן גור, ליצור אצל ג'קי מצא את הרושם שהם השפיעו על מינויו למנהל רשות המסים. השניים השפיעו באמצעותו על מינויים בכירים אחרים ברשות.

שולה זקןצילום: ניר קידר

הפרקליטות דרשה להטיל על זקן עונש מאסר בפועל, בדומה לעונשי מאסר בפועל שהוטלו על נאשמים בכירים אחרים בפרשה, כמו מצא וקארשי. סניגורה של זקן, עו"ד מיכה פטמן, טען כי מעולם לא הוטל מאסר בפועל על מי שהורשע בעבירה של מרמה והפרת אמונים בלבד.

ניתוח שערך עבור TheMarker מאגר המידע המשפטי המקוון "נבו ענישה" פילח את הנתונים העולים מגזרי הדין שניתנו החל מ-1999 בעבירת הפרת אמונים. העונש המקסימלי שרשאי בית המשפט לגזור על עבירה זו (הכלולה בסעיף 284 לחוק העונשין) הוא שלוש שנות מאסר. בפועל, פטמן כנראה צודק.

במקרים רבים, נאשמים המורשעים בהפרת אמונים מורשעים בעבירות נוספות, אך זקן הורשעה בעבירה זו בלבד. במאגר המידע נמצאו 53 גזרי דין הנוגעים לעבירת מרמה והפרת אמונים ולעבירה זו בלבד. ארבעה נאשמים מתוכם זוכו מהעבירה. עונש המאסר הממוצע היה חודשיים. נתון זה כולל בתוכו גם מקרים שבהם לא הוטל מאסר כלל.

מהנתונים עולה כי מרבית הנאשמים שעליהם מוטל עונש מאסר בגין הפרת אמונים מקבלים את האפשרות לרצות אותו בדרך של עבודות שירות, ורק מיעוט קטן נדרש לרצות עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. הפרת אמונים, אגב, היא עבירה מיוחדת למשרתי ציבור - ולא אחת מוטל בגינה קנס. הקנס הממוצע, לפי בדיקת נבו ענישה, הוא 9,726 שקל.

בניגוד לשאר נאשמי פרשת רשות המסים, שמשפטם התנהל בבית המשפט המחוזי מרכז בפתח תקוה, התנהל משפטה של זקן בבית משפט השלום בירושלים. נבו ענישה פילח את נתוני בית משפט זה, ומצא 15 גזרי דין בעבירת מרמה והפרת אמונים בלבד. מתוכם, 12 נאשמים הורשעו בביצוע העבירה ושלושה זוכו. ממוצע הענישה הירושלמי נמוך מהממוצע הארצי - חודש ויומיים. כל המורשעים בירושלים ריצו את עונשם בעבודות שירות. הקנס הממוצע בירושלים היה 1,156 שקל בלבד.

המספרים הנמוכים עשויים להטעות. תיק רשות המסים אינו תיק ממוצע. פרשת רשות המסים טופלה על ידי הפרקליטות כתיק דגל של מלחמה בטוהר השירות הציבורי. זקן אמנם אינה הדמות הבכירה ביותר בפרשה, אך היתה ציר מרכזי בלשכת אולמרט ואמצעי שבלעדיו לא היתה המזימה של קארשי ובן גור יכולה להתממש. המאבק העיקש שמנהלת הפרקליטות להטלת עונשי מאסר בפועל על הנאשמים בפרשה זו אינו מבשר טובות מבחינתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008