ראיון TheMarker |

סגן נשיא ניו באלאנס: "האינטרנט העלה את מחירי המוצרים המזויפים"

שוק הזיופים העולמי מוערך ב-600 מיליארד דולר בשנה - וחלקם הגדול עובר דרך מאות אתרי אינטרנט פיראטיים ■ אדוארד חדד, סגן נשיא לקניין רוחני בחברת ניו באלאנס, מספר איך מתמודדים עם 22 מיליון זוגות נעליים מזויפים בשנה ■ לדבריו, גם לישראל יש עוד מה לשפר בתחום - "הייתי נותן לכם ציון 7"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

אדם שהולך לשוק וקונה חיקוי של נעל קרוקס ב-30 שקל, ודאי לא חושב שהוא רכש את הנעל המקורית. אם הנעל תתפורר או תיקרע אחרי זמן קצר, סביר להניח שהוא לא יפנה ליבואן או למטה החברה בתלונה על איכות הנעל שרכש. אבל מה קורה כשאותו לקוח נכנס לאתר אינטרנט מושקע, שנושא שם קרוב מאוד לשמו של היצרן המקורי או המותג שבו הוא חפץ, ורוכש את אותו מוצר במחיר הנמוך בכ-20% ממחיר המוצר המקורי בחנויות?

ברכישה אינטרנטית, באתר מעוצב להפליא, נעלמת אווירת השוק. המחיר, שאינו נמוך במיוחד, מעורר את הרושם שהמוצר שנרכש הוא מקורי. הלקוח ששילם על המוצר, יגלה שמדובר בחיקוי כשיפתח את המשלוח שקיבל בדואר. במקרים אחרים הוא יגלה זאת לאחר שימוש קצר בנעל, שלא תהיה נוחה, או לאחר שיגלה כי היא עשויה מחומרים זולים באיכות ירודה. במקרים כאלה הוא עשוי לפנות ליצרן המקורי, בדרישה לקבל את כספו חזרה או כדי שהמוצר שרכש יוחלף. אז יגלה כי העסקה האינטרנטית, שאותה הוא חשב לכדאית, היא למעשה הונאה, מאחר שמדובר בזיוף.

אדוארד חדדצילום: עופר וקנין

הצרכן שאיבד את כספו ואת האמון במותג הנחשק ייהפך לחשדן, אך ימשיך לחפש "מציאות" באינטרנט. היצרן המקורי, מצדו, מנהל זה כמה שנים מאבק עיקש בתופעת המוצרים המזויפים שנמכרים באינטרנט, ומהווים מבחינתו אויב של ממש.

אדוארד חדד, סגן נשיא לקניין רוחני של חברת ההנעלה וההלבשה ניו באלאנס, מגלה כיצד מנסה חברת הענק לנצח במאבקה מול מאות אתרי אינטרנט פיראטיים, שמוכרים מוצרים מזויפים של החברה. מנתוני רשות המכס האמריקאי, שאותם מציג חדד, עולה כי שווי שוק הזיופים העולמי מוערך בכ-600 מיליארד דולר בשנה - מתוכם 12 מיליארד דולר הם זיופים של תעשיית הביגוד, ועוד 12 מיליארד דולר הם מוצרי הנעלה מזויפים שנמכרים באינטרנט.

צילום: בלומברג

כרבע מהזיופים שנתפסו על ידי הרשויות בארה"ב בחמש השנים האחרונות הם מתחום ההנעלה. האתגר שניצב בפני חדד הוא אדיר ובלתי פוסק, אבל ניכר כי בינתיים הוא נושא פרי.

לדברי חדד, "האינטרנט שינה את כל החוקים. כשצרכן ראה סחורה בחנות או בשוק, הוא יכול להרגיש ולמשש אותה. עכשיו באינטרנט יש רק פרסום, והצרכן לא יכול להרגיש את הסחורה. אנחנו כיצרן לא יכולים לדעת כמה זוגות נעליים מזויפים באמת נמכרים ומיוצרים בעולם".

חדד מסביר כי "בשלוש השנים האחרונות הבנו שבעיית הזיופים באינטרנט מתרחבת והולכת. אנשים קונים את המוצרים המזויפים הרבה יותר מאשר בעבר - בהם גם הצרכנים המסורתיים שלנו, לא רק אנשים שמתכוונים לקנות מוצרים מזויפים. שמנו לב שאנשים קונים מוצרים מזויפים ופונים לשירות הלקוחות שלנו עם טענות על המוצרים. גם המפיצים והקמעונאים התלוננו, כי הדימוי של המוצר נפגע וחוויית הלקוח ושביעות רצונו נפגעו. מצאנו את עצמנו בבעיה רצינית והבנו שאנחנו חייבים להתמודד אתה".

בעקבות ריבוי המקרים, מספר חדד, פנתה ניו באלאנס למומחי מחשבים שיאתרו עבורה אתרי אינטרנט שמוכרים מוצרים מזויפים שלה - ויתרה מכך, ינסו לאתר את מפעילי האתרים. "הבנו שהבעיה היא גם באתרים כמו אי-ביי ואמזון. החלו לצוץ מאות אלפי אתרים חשודים, שמוכרים מיליוני מוצרים מזויפים".

ישראל היא תחנת מעבר למוצרים מזויפים

ב-2009, השנה הראשונה שבה פעלה ניו באלאנס כדי לאתר אתרי אינטרנט שמוכרים זיופים, סגרה החברה רק שני אתרים. שנה לאחר מכן, הכריזה החברה מלחמת חורמה באתרי הזיופים.

"בסוף 2010 התקשרנו עם חברת מחשוב שעסקה בתחום איתור האתרים וסגירתם", מספר חדד. "יחד עם רשויות האכיפה פעלנו כדי לסגור את האתרים האלה. עד סוף 2011 סגרה ניו באלאנס כ-42 אלף אתרים, שמכרו כ-22.8 מיליון זוגות נעליים. התברר כי הזייפנים לא מעוניינים להיאבק בנו באינטרנט. הם הלכו ליצרנים שקל להם יותר למכור את הזיופים שלהם, וכך צמצמנו את התופעה".

איך שינתה הזירה האינטרנטית את המאבק שלכם בשמירה על הקניין הרוחני של החברה?

"ההגנה על הקניין הרוחני שונה כיום לחלוטין. בחמש השנים האחרונות האינטרנט שינה הכל, ושם טמונה הבעיה הגדולה ביותר שלנו. מוכרי המוצרים המזויפים באינטרנט הם אנונימיים: אנחנו לא יודעים דבר על מיקומם, שמם וזהותם. בנוסף, הם פועלים באופן גלובלי, בהיקפים נרחבים ביותר. החוק שחל עליהם לא ברור, ואין תחום שיפוט שמאפשר לדעת בוודאות היכן צריך לשפוט אותם. זו בעיה לכל בעל מותג. אנחנו חייבים לעבוד עם מומחים בתחום האינטרנט, שמנתחים את מיקום האתרים ולאחר מכן אנחנו מפילים את האתר. הבעיה היא שקשה מאוד להפיל את האתר הבסיסי, שעליו נבנים מאות דפי הצגה. ברוב הפעמים אנחנו מצליחים להפיל את דפי ההצגה, שלמעשה אין בהם שום דבר. אם אנחנו מפילים את האתרים האלה, למעשה לא פגענו במקור, ולא עשינו שום דבר. האתר המרכזי יכול להקים אתרים חדשים.

"קל מאוד לרשום דומיין: 20 דולר, ויש לך דומיין. באינטרנט אין לך הגנה על הסימן המסחרי. כל אחד יכול לפתוח אתר עם שם מאוד דומה לשלי, ואין לי שליטה על זה. במקרים כאלה אנחנו הולכים לספק ומבקשים ממנו להפיל את האתר. הבעיה היא שהזייפן יכול ללכת לספק אחר, והאתר קם למחרת.

"חברת המחשוב ששכרנו, סרקה את כל האינטרנט ועלתה על האתרים שמוכרים את המוצרים שלנו. זו היתה הוצאה כבדה מאוד. האתרים שמצאנו נראו ראויים ומקצועיים, עם כל הדגמים והמידע הנכון, אטרקטיביים מאוד. גם המחיר, שהיה גבוהה יחסית לזיוף אך נמוך מהמחיר שלנו, כבר לא חשוד. ראינו כמה ביקורים היו לכל אתר ביום ובחודש, והחלטנו באילו אתרים כדאי או לא כדאי להשקיע".

האינטרנט השפיע על מחירי המוצרים המזויפים?

"האינטרנט גרם למחירי המוצרים המזויפים לעלות. הצרכן פונה לאינטרנט כדי לקנות מוצר במחיר נמוך יחסית לזה שבחנות. תמיד מחפשים הנחה באינטרנט. מוכרי הזיופים הבינו זאת, והם העלו את המחיר של המוצרים כדי שייראו מקוריים. הם מתמחרים את המוצר כך שיהיה נמוך מהמקורי, אבל גבוה יחסית לחיקוי ולעלויות הייצור שלו. אם נעל של ניו באלאנס עולה 150 דולר, במקום 30 דולר שבהם היא היתה נמכרת ברחוב, באינטרנט מוכרים אותה כיום הזייפנים ב-120 דולר.

"הזייפנים העלו את המחירים, כי הצרכן מסתכל על האתר שנראה טוב וחושב שהוא קונה מוצר מקורי במחיר סביר. זה יוצר בעיה קשה יותר מבחינתנו. בעבר הלכת לשוק וידעת שאתה קונה מוצר חיקוי. בנוסף, הרשתות החברתיות תורמות להפצת החיקויים. אנשים חושבים שהם קנו בזול את המוצר שלנו וממליצים לחברים שלהם, אבל מדובר בחיקויים".

מהיכן פועלים אתרי הזיופים?

"כשניתחנו את הנתונים, גילינו שרוב האתרים האלה פועלים מסין".

יש לך הערכה בנוגע להפסדים שנגרמים לניו באלאנס בשל זיופים של מוצרי החברה?

"לא, זה לא ניתן לחישוב. אם אתה מאבד את המוניטין של המותג שלך כתוצאה מזיופים רבים, זו הפגיעה המרכזית בחברה - ואת זה בלתי אפשרי להעריך. כמו כן, אין לנו מושג לגבי היקף המכירות של המוצרים המזויפים. הנתון היחיד שנותן אינדיקציה כלשהי הוא הסטטיסטיקה של הממשלות בנוגע לתפיסות של זיופים במכס ובשווקים.

"נעליים הן המוצר הנתפס ביותר על ידי המכסים במדינות השונות. נעליים פופולריות יותר מתיקים מזויפים, כי אין הרבה אנשים שקונים תיקים. כולם קונים נעליים, יש המון מותגים בינלאומיים - נייקי, אדידס, ריבוק, ניו באלאנס - המספרים אדירים. מעריכים את הסכום של הנעליים המזויפות ברחבי העולם ב-12 מיליארד דולר בשנה.

כמה כסף אתם מצליחים לגבות בתביעות שבהן אתם זוכים?

"בכל מדינה זה שונה, וזה תלוי בגודל המשלוח שהצלחת לתפוס. אם הצלחנו לגבות 300 אלף דולר, זה סכום יפה לתפיסה. אבל צריך לזכור שההליך בבתי המשפט מסובך מאוד. רוב החברות לא תובעות, כי זה הליך יקר ומסובך - בעיקר בסין, שם פועלים רוב המפעלים של הזיופים, ומערכת המשפט אטית. רוב החברות לא הולכות לשם. במדינות שבהן נמכרת הסחורה המזויפת, אנחנו כבר מתעסקים במפיצים של הסחורה המזויפת. יש המון מקרים כאלה, ואנחנו מסתפקים בכך שהצלחנו להשמיד את הסחורה. בדרך כלל המפיצים קטנים, ולא שווה לתבוע אותם, כי זה יקר ומסובך מדי".

מה הציון שמגיע לישראל במאבקה להגנה על קניין רוחני?

"הייתי נותן לישראל ציון 7. החוק כאן נאכף והוא טוב, הפקידים ערניים מאוד. אנחנו מסופקים באופן כללי. הבעיה היחידה היא שישראל לוקחת אחריות על הרשות הפלסטינית ומאפשרת דרכה להקל על הזייפנים. הסחורה המזויפת נמכרת מהרשות הפלסטינית לישראל, וישראל מתקשה לפעול. אין לפלסטיני שום אחריות כלפי המכס הישראלי. בכל מדינה אחרת, אם הייתי עוצר את המשלוח הזה, היה לי למי לפנות - אבל כשמדובר ברשות הפלסטינית, ישראל היא רק תחנת מעבר. לשוטרים הישראלים אין כוח לאכוף את החוק ולעצור מוצרים מזויפים".

שש מידות רוחב לנעל

מקור שם משפחתו של חדד בלבנון. סביו הנוצרים היגרו מלבנון לארה"ב, והוריו נולדו בארה"ב. "יש לי רגשות חזקים למזרח התיכון", מגלה חדד. "יש לאזור הזה חשיבות היסטורית, ואני מאוד מתרגש מהביקור בירושלים. בלבנון לא ביקרתי. זמן רב אמריקאים לא הורשו להיכנס לשם. רוב משפחתי עזבה את לבנון מזמן, ואין לי משפחה לבקר שם".

השנה מציין חדד 30 שנה לתחילת עבודתו בניו באלאנס. הוא החל במחלקה הפיננסית, וצמח בחברה. במשך שנים רבות ניהל את התחום הבינלאומי, וצבר ידע בתחום הקניין הרוחני בעולם. מאז 2004 הוא משמש מנהל במחלקת הפטנטים של החברה. בחברה מועסקים כ-4,000 עובדים, רובם במפעלי החברה שמצויים בארה"ב. במחלקת הקניין הרוחני של החברה עובדים שבעה אנשים.

כמה פטנטים וסימנים מסחריים רשמה ניו באלאנס עד היום בארה"ב?

"יש לנו 30 פטנטים רשומים בארה"ב. המוצרים שלנו לא חזקים בפטנטים. בנעליים אין הרבה טכנולוגיה ואין הרבה חידושים. זה משתנה מהר מאוד. יש לנו יותר מ-100 סימנים מסחריים רשומים".

מהי ההמצאה של החברה שאתה הכי גאה בה?

"הקונצפט החשוב ביותר שלנו הוא נעליים בשש מידות רוחב שונות. לחברות אחרות יש הצע נמוך בהרבה מבחינת רוחב הנעל, ולרוב היצרניות אין בכלל מגוון של רוחב נעל. קשה לנהל כך מלאי. התעשייה שלנו דינמית ותחרותית, ורוב ההמצאות תקפות לשנתיים-שלוש. אין התפתחות שנשארת זמן רב. תמיד יש מוצר או טכנולוגיה חדשה - כמו מוצרים בולמי זעזועים, דוחי מים או בעלי משקל קל".

אתה יכול לספר על הפטנט האחרון שרשמתם בחברה?

"חומר בעל משקל קל במיוחד, שנמצא בסוליה החיצונית של הנעל. בכל חברה משקיעים הכי הרבה בחלק האחורי והאמצעי של סוליית הנעל".

מהו המוצר הנמכר ביותר של ניו באלאנס?

"הנעלים הקלאסיות שלנו הן הנמכרות והרווחיות ביותר. קל יחסית לייצרן, יש להן עלויות נמוכות, וקל למכור אותן".

ניו באלאנס היא גם ספק רשמי של צבא האמריקאי. אתם עובדים עם עוד צבאות בעולם?

"אנחנו מספקים ביגוד והנעלה גם לצבא הסינגפורי. אספקת המוצרים מבוססת על חוזים שיש לממשלת ארה"ב עם ממשלות זרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים