פרשת רשות המסים: שולה זקן הורשעה בהפרת אמונים

בית המשפט: "לסטייתה מהשורה, ולהעמדתה את עצמה במצב של ניגוד עניינים חריף, נילווה טעם של חומרא מיוחדת הנעוץ בחומרת הפגיעה באינטרס הציבורי לשמירה על נקיון כפיו של השירות הציבורי וטוהר מידותיו"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

שולה זקן, ששימשה כמנהלת לשכתו של שר האוצר לשעבר אהוד אולמרט, הורשעה היום בעבירה של הפרת אמונים. השופט חיים לי רן הרשיע את זקן לאחר שקבע כי פעלה לפי רצונו של אחיה, יורם קארשי, שניסה לכפות על ראש רשות המסים דאז ג'קי מצא למנות כסמנכ"ל ברשות המסים מקורב לו. בהתאם לבקשתו של קארשי, זקן עיכבה מועדי פגישה שראש רשות המסים דאז, ג'קי מצא, רצה לקבוע עם שר האוצר כדי לעדכן אותו בנוגע לאנשים שברצונו למנות לסגניו לתפקידים שונים.

שולה זקןצילום: ניר קידר

השופט הוקיע את זקן על אופן פעולתה וכתב כי "זקן העמידה עצמה במצב של ניגוד ענינים בין חובתה כלפי הציבור למלא את תפקידה בדרך הנקייה מכל שמץ של שיקולים זרים, והעדפות פסולות, ובין בקשתו/דרישתו של אחיה, שיצקה אל קנקן דרך מילוי תפקידה כהלכה, נוזל זר ורעיל מאין כמוהו, שגרם לזקן לנהוג כפי שנהגה, ולהפר בכך את אמון הציבור באמינותו של השירות הציבורי".

השופט הוסיף בהכרעת הדין כי "עובדת ציבור בכלל וברום תפקידה של זקן בפרט, השועה לפנייתו של אחיה שלא לאפשר קיומה של פגישת עבודה עם השר הממונה עליה אותה מבקש ראש רשות מרשויות אכיפת החוק במדינה במסגרת מילוי תפקידו, כשביסוד עיכוב הפגישה, טמון, בידיעתה, מניע פסול וזר מאין כמוהו, והיא 'מסגירה' לידיו של האח את המפתח ללשכת השר, היא עובדת ציבור הפועלת ממניע אישי ובניגוד לאינטרס הכללי שהיא מופקדת על שמירתו".

השופט גינה את זקן והבהיר כי "לסטייתה מהשורה, ולהעמדתה את עצמה במצב של ניגוד עניינים חריף, נילווה טעם של חומרה מיוחדת הנעוץ בחומרת הפגיעה באינטרס הציבורי שמירה על ניקיון כפיו של השירות הציבורי וטוהר מידותיו, ובאבק של שחיתות הדבק בה, והמביאים את התנהגותה אל לב ליבה של העבירה הפלילית המיוחסת לה, הרחק מחריגה בלבד מכללי האתיקה".

האירועים שבגינם הורשעה זקן התרחשו במהלך חצי שנה בין סוף 2005 לאביב 2006. זקן שימשה יועצת בכירה של שר האוצר דאז, אולמרט, ונמנעה במכוון מלקבוע פגישה בין מצא לבין אולמרט בשל בקשת אחיה קארשי למנוע ממצא להיפגש עם אולמרט עד שמצא ייענה לדרישותיו של קארשי ומקורבו רו"ח קובי בן גור, ויאות למנות את יגאל סער כסמנכ"ל ברשות. מצא סבר שיש מועמד מתאים יותר וסירב לבקשתם. הוא ביקש להיפגש עם אולמרט כדי להציג לו את מועמדיו לתפקידים של סגניו ברשות המסים, אך כל פעם שפנה אל זקן כדי לתאם פגישה הפנתה אותו זקן לקארשי והבהירה לו שעליו לסגור קודם לכן את מינויו של סער, ועד שלא יעשה זאת, לא תיקבע לו הפגישה עם השר לאישור המינויים.

זקן ניאותה לתאם את הפגישה רק במהלך חודש מרץ 2006, לאחר שקיבלה אישור מאחיה לקבוע את הפגישה. הסכמתו של קארשי לתיאום הפגישה התקבלה בעקבות פגישה משולשת שנערכה בצומת שורש בין קארשי, בן גור ומצא שבמהלכה הושגה פשרה בעניינו של סער.

השופט ראה באי קביעת הפגישה בין מצא לבין אולמרט כ"שיאו של מסע הלחצים שהפעיל קארשי על מצא. השימוש שעשה באחותו, שלצערי נתרצתה לו, היה מבחינתו 'נשק יום הדין' שנועד לשבור את התנגדותו של מצא למינוי המבוקש של סער כסמנכ"ל".

השופט לי-רן דחה את גירסתה של זקן לפיה לא ידעה על כוונתם של אחיה ובן גור לבחוש במינויים ברשות המסים, ופסק כי "ההסברים שביקשה לספק להם בעדותה בבית המשפט אינם מתיישבים, לעתים קרובות מדי, עם ההיגיון הבריא והפשוט, במקרה הטוב, והם לוקים בהיתממות, או בחמור מכך, במקרה הפחות טוב". הוא ציין עוד כי "בהודעותיה של הנאשמת במשטרה, כמו גם בעדותה בפני, דרים, לפי הצורך, מרכיבים של הסתרה, של היתממות, של ניסיון לתהות על טיבו של המידע המצוי בידי החוקרים ושיעור היקפו".

השופט תיאר כי "סוד כוחו של קארשי ובסיס יכולתו להפעיל לחץ יעיל במקום שצריך היה להפעילו טמונים היו בזקן. היא שימשה כמחלפותיו של קארשי. הסרת אותם - וסר כוחו של קארשי".

הוא ביקר את זקן על כך ש"ניצלה לרעה את כח תפקידה ומעמדה הרמים כשומרת סף לשכתו של שר האוצר, כדי למנוע, משיקולים זרים ופסולים, שאין דבר ביניהם ובין מילוי תפקידה, קידומה של פעילות שלטונות שראש רשות מרשויות האכיפה ביקש למלאה".

בסוף אפריל יתקיים בבית המשפט דיון ובו יטענו הפרקליטות וסנגוריה של זקן בנוגע לעונש שיוטל על זקן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"