העליון החמיר את עונשו של יורם קארשי: נידון לשנת מאסר בפועל

השופט ריבלין קבע כי חלקו של קארשי בפרשת השחיתות ברשות המסים הוא דומיננטי ביותר

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

בית המשפט העליון החמיר בעונשו של יורם קארשי, שהורשע במסגרת פרשת המינויים הפסולים ברשות המסים, וגזר עליו שנת מאסר לריצוי בפועל. זאת לעומת שבעה חודשי מאסר בפועל שגזר עליו שופט בית המשפט המחוזי בפתח תקוה זכריה כספי. קארשי הורשע לפי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מתן שוחד, סיוע למתן שוחד, עבירת מרמה והפרת אמונים ושידול עובד ציבור לבצע מרמה.

קארשי, אחיה של שולה זקן העוזרת של אהוד אולמרט שכיהן כשר אוצר בתקופה הרלוונטית, הוא איש עסקים ויבואן ששימש כחבר במועצת עיריית ירושלים. לפי כתב האישום בו הודה, הוא ורו"ח קובי בן גור, מורשע אחר בפרשה, נהגו לסייע לעובדי רשות המיסים על-ידי קידומם בתפקיד כדי ליצור מחויבות כלפיהם ומתוך ציפייה שהעובדים, יקדמו אינטרסים אישיים ועסקיים של השניים.

יורם קארשיצילום: ניר קידר

כתב האישום נגד קארשי מגולל 6 פרשות שונות בהן היה קארשי מעורב במינויים של חמישה בכירים ברשות המסים. אחת מהן נוגעת למעורבותו של קארשי במינויו של ג'קי מצא לתפקיד מנהל רשות המסים. קארשי סייע למצא, שהיה מעוניין בתפקיד ראש הרשות, לתאם ראיון מקדים לתפקיד עם זקן, ובמהלך הראיון שערכו מצא וזקן נכנס ללשכתה של אחותו.

הסדר הטיעון עליו חתם קארשי כלל הודאה בעבירות אך הותיר לבית המשפט שיקול דעת בנוגע לעונש. בעקבות גזר הדין בבית המשפט המחוזי עירערה הפרקליטות על העונש המקל לטענתה שאינו הולם את חומרת מעשיו ואינו מתיישב עם מדיניות הענישה הראויה. קארשי ערער בשל חומרת העונש וטען שהמדינה לא הצביעה על שום אינטרס מיוחד שהיה לו ברשות המסים שאותו רצה לקדם. קארשי הדגיש כי בכל הפרשות אישי הציבור פנו אליו, כדי שיסייע להם, ולא הוא יזם את הפניה. הוא ציין כי כל שאר המורשעים בפרשה, למעט מצא, נשלחו לעבודות שירות בלבד.

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליעזר ריבלין, קיבל את ערעור הפרקליטות וציין כי מדובר בעבירות שחיתות חמורות בהן הורשע קארשי. השופט כתב כי "למקרא פרשת השחיתות המסועפת שמגולל כתב האישום בו הודה קארשי, השימוש במונחים של "חלום בלהות" "צונאמי" ו"התפרקות והתרופפות השלטון" אינו נראה מוגזם (במונחים אלו השתמשו עיתונאים בכירים לתאר את הפרשה- ה"ר)".

השופט סבור כי חלקו של קארשי בפרשת השחיתות ברשות המסים הוא דומיננטי ביותר. הוא קובע כי "קארשי (יחד עם בן גור) פעל מתוך אינטרסים אישיים והצליח לנצל את מעמדו ואת קשריו, באופן שיטתי ובהיקף נרחב, כדי להשיג דריסת רגל ברשות המיסים באופן שהביא להשחתתה. לאחר שתרם למינויו של מצא ו"זרע" את זרעי השחיתות בראש הפירמידה, המשיך קארשי להיות מעורב בהליכי הקידום או הניסיון לקדם את עובדי הרשות שביקרם חפץ".

ריבלין פוסק כי "המאבק על קיומו של שלטון תקין, ההגנה על טוהר השירות הציבורי וקיומו של מנגנון ציבורי שיזכה לאמון הציבור, הוא אחד מהמאבקים החשובים של החברה הישראלית כיום". הוא מבהיר שלצורך הרתעה יש להשית עונשים משמעותיים שיהלמו את חומרת המעשים. השופטים התחשבו בעונש שהושת על מצא, שנת מאסר, שלשיטתם הוא עונש קל יחסית לחומרת המעשים שנחשפו, ולכן פסקו כי קארשי ירצה שנת מאסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"