ההלוואה מבנק הפועלים: דני דנקנר יועמד לדין - בכפוף לשימוע

הפרקליטות הודיעה לדנקנר כי בכוונתה להגיש נגדו כתב אישום, בכפוף לשימוע, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון שביצע בעת שלקח הלוואה אישית של 3.4 מיליון דולר מבנק הפועלים

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני מזרחי

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום (ג') ליו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, כי בכוונתה להעמידו לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון. מדובר בפרשה שלישית במסגרתה יועמד דנקנר לדין פלילי בכפוף לשימוע.

דני דנקנר

הפרשה הנוכחית מתמקדת בהלוואה אישית שלקח דנקנר מבנק הפועלים בחודש אוקטובר 2010, עת שכיהן כיו"ר הדירקטוריון של בנק הפועלים. דנקנר לפי החשד, פנה לציון קינן, שכיהן כמנהל החטיבה העסקית בבנק הפועלים ואמר שברצונו לקבל מסגרת אשראי של 3.4 מיליון דולר כהלוואת גישור. דנקנר, לפי החשד, אמר לקינן כי מטרת האשראי המבוקש היא מימון השקעה לבניית נכס נדל"ן. בשל מעמדו של דנקנר, הועברה בקשתו לוועדת בעלי עניין של בנק הפועלים בראשה עמד קינן.

במסגרת ועדת בעלי עניין, ציין קינן את מטרת האשראי של דנקנר והוועדה אישרה את ההלוואה בכפוף לבדיקה של קינן כי סך שווי עושרו האישי של דנקנר, כפי שהוצהר בדו"ח עושר שהעביר, עומד על סכום של לפחות פי שניים מבקשת האשראי.

בחודש נובמבר, לפי החשד, שלח דנקנר שתי הצהרות שונות לגבי שווי עושרו האישי, שהכילו פרטים כוזבים או חסרים. בעקבות מצג זה, אושרה לדנקנר ההלוואה והאחרון השתמש בכסף לשימושים שונים, אך לא לבניית נדל"ן כפי שציין בפני קינן.

בעקבות מעשים אלו, מייחסת הפרקליטות לדנקנר עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וביצוע פעולה ברכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון.

בפרשה זו נחקר גם קינן בחשד לביצוע עבירות פליליות בכך שאישר את הלוואתו של דנקנר למרות שלא היה בידיו דו"ח עושר של דנקנר וכי כשקיבל את דו"ח העושר לא בדק אותו כנדרש, למרות שהדו"ח לא היה חתום. אולם, בשבוע שעבר הודיע המשנה לפרקליט המדינה (לעניינים מיוחדים), שי ניצן כי החליט לסגור את התיק נגד קינן מחוסר ראיות.

גורמים בפרקליטות הסבירו כי החליטו שלא להגיש כתב אישום פלילי נגד קינן לאור הקושי להוכיח את הקשר הסיבתי בין העובדה שקינן לא דיווח אמת לבין אישור ההלוואה לדנקנר. יתרה מכך, לדברי הפרקליטות, משנוכחו כי ישנן אלטרנטיבות אחרות לטיפול בקינן, החליטו להעביר את התיק לטיפול המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים

במקביל לפרשייה זו, נגד דנקנר הוגש כתב אישום בפרשת הולילנד, בעבירות של מתן שוחד ומרמה והפרת אמונים במסגרת כהונתו כיו"ר תעשיות מלח ורצונו לשנות את ייעודן של הקרקעות באילת ובעתלית. כמו כן, בחודש אוקטובר האחרון הודיע ד"ר עו"ד מאור אבן-חן, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, כי בכוונתו להעמיד את דנקנר לדין, בכפוף לשימוע[ בעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, פגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי והלבנת הון. העבירות מתייחסות למספר פרשות בהן מעורב דנקנר ובמרכזן רכישת בנק פוזיטיף הטורקי על ידי בנק הפועלים.

עורכי דינו של דני דנקנר, יורם ראב"ד, יוסף בנקל, רות ליטבק, ונבות תל צור, מסרו בתגובה: "דני דנקנר דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. אין כל מקום לזמן את דנקנר לשימוע בעניין זה, כאשר אך לפני ימים ספורים קבעה הפרקליטות בהחלטה אחרת שפירסמה, באותה פרשה ממש, כי אין קשר סיבתי בין דו"ח עושר שמסר דני דנקנר לבין אישור ההלוואה על ידי חברי ועדת האשראי של הבנק. על כן, היה על הפרקליטות לסגור אף את התיק בעניינו של דנקנר.

ההלוואה שקיבל דנקנר מהבנק הוחזרה במלואה לפני זמן רב, ואין כל עניין להמשיך ולעסוק בפרשה זו. ההתעקשות לצרף לדנקנר אישום נוסף מצביעה על חולשה מהותית של הטענות שהועלו נגדו עד כה, שאחרת לא ניתן להסביר את הזימון הנוסף לשימוע. לאור האמור, ההחלטה לזמן את דנקנר לשימוע בפרשה זו יוצרת תחושת אי נוחות כבדה, ומעוררת תמיהות קשות באשר לשיקול הדעת ולמניעים העומדים מאחורי החלטה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה