היזם הסדרתי שלמה בן חיים: העובדים לשעבר הגישו תביעה סחטנית

שני עובדים הגישו לפני כשלושה חודשים תביעה נגד בן חיים וביקשו להצהיר שחלק מהפטנטים שפותחו ב-RF Dynamics שייכים להם ■ בכתב ההגנה שהגיש, טוען בן חיים שהשניים הסתירו עובדות ושהציגו לבית המשפט מצגים כוזבים ■ הבקשה להוצאת צו מניעה זמני נדחתה

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

היזם הסדרתי פרופ' שלמה בן חיים טוען כי שני העובדים לשעבר שהגישו תביעה נגדו ונגד חברת RF Dynamics ישראל (RFD) הגישו תביעה סחטנית, תוך הסתרת עובדות מהותיות והצגת מצגים כוזבים לבית המשפט - כך לפי כתב הגנה שהגיש באחרונה לבית המשפט המחוזי מרכז.

בכתב ההגנה מגדיר עצמו בן חיים כתושב בריטניה, מהיזמים והמשקיעים הבולטים ביותר בתחום הטכנולוגיות שיצאו מישראל, שעל שמו רשומים מאות פטנטים. בן חיים חתום על אקזיטים רבים, בעיקר בתחום המכשור הרפואי.

בין השאר, היה בן חיים מעורב במכירת חברת ביוסנס, שפיתחה מוצרים לאבחון קרדיולוגי ונמכרה ב-1997 לג'ונסון אנד ג'ונסון ב-550 מיליון דולר; מכירת דיסק או טק לקייפון ב-240 מיליון דולר; ומכירת X-Technologies לגיידנט. ב-2008 רכש בן חיים 7% מבית ההשקעות פריזמה, לפי שווי של 1.22 מיליארד שקל.

שלמה בן חייםצילום: מוטי קמחי

לפני כשלושה חודשים הגישו ערן בן שמואל ואלכס בילצ'ינסקי תביעה נגד בן חיים, שבה ביקשו מבית המשפט להצהיר כי מניות RF Dynamics נגזלו מהם "בסדרה של מעשי עושק ורמייה" על ידי בן חיים וכי הן שייכות להם. בנוסף ביקשו השניים שבית המשפט יצהיר שחלק מהפטנטים והקניין הרוחני שפותחו בחברה שייכים להם.

השניים עתרו לבית המשפט כדי שיוציא צו מניעה קבוע שיאסור על הנתבעים להשתמש בהמצאותיהם או במוצרים המבוססים עליהן וצו זמני שיאסור עליהם להוציא את הקניין הרוחני שמצוי בחברה. לפני כחודש דחתה שופטת בית המשפט המחוזי מרכז הדס עובדיה את בקשתם להוצאת צווי מניעה זמניים.

RF Dynamics עוסקת ביצור "תנור על", הפועל בשיטת מיקרוגל ייחודית שפוטנציאל השוק שלה נאמד במאות מיליוני דולרים. בתביעת השניים נטען כי החברה חתומה על הסכם עם תאגיד ענק אמריקאי (ITW), שבמסגרתו קיבלה עד כה 50 מיליון דולר. לטענת התובעים, שווי ההסכם עם החברה האמריקאית בשבע השנים הקרובות הוא 450 מיליון דולר.

בן שמואל וביליצ'ינסקי טוענים כי בן חיים פעל מאחורי גבם, וכי לאחר שהבין את פוטנציאל השוק של המצאותיהם - פעל לנישולם המוחלט מכל זכויותיהם ומניותיהם בחברה. לטענתם, על אף הצלחתה הניכרת, הם נותרו ללא זכויות ממשיות בה.

"העלימו עובדות"

בכתב ההגנה טוען בן חיים מנגד כי השניים תיארו את עבודתם בחברה באופן כוזב, מעוות ותוך העלמת עובדות מהותיות. בן חיים טוען כי הם היו עובדים שכירים שגויסו על ידי החברה כדי להתמודד עם בעיה טכנולוגית. לפי הסכמי העסקתם, מציין בן חיים, כל הקניין הרוחני שפותח בחברה שייך לחברה - ולא לשכירים שמועסקים בה.

בן חיים מבקש לדחות את התביעה וטוען כי השניים "יצרו מצגי שווא בלתי נכונים למשקיעים וללקוחות פוטנציאלים בעניין מצב פיתוח מוצרי RFD, ועל רקע זה התפתח ב-2010 עימות בין השניים לבין החברה".

לטענת בן חיים, באותה תקופה נערך עמם משא ומתן ממושך על המשך העסקתם ונחתמו עמם כמה הסכמים, שבהם הוחלט כי כל זכויות הקניין הרוחני שייכות לחברה.

בן חיים מוסיף, באמצעות עו"ד דורי קלגסבלד, אמיר שרגא ואירנה נוטנקו, כי RFD הגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה נגד השניים לאחר שהחברה מצאה שהם ניצלו לרעה את מעמדם וביצעו פעולות בניגוד לטובת החברה.

בהחלטת השופטת, שדחתה את בקשת השניים להוציא צווים זמניים, היא מבקרת את התובעים וקובעת כי בבקשתם לא ציינו שהיו עובדי החברה על פי חוזי העסקה וכותבת כי "אני סבורה כי באופן הצגת הרקע העובדתי לבקשה נפל דופי. זאת, בהבלטה ניכרת של מקצת העובדות ובהצנעה של עובדות אחרות באופן מגמתי, שלא כמצופה וכנדרש בבקשה למתן סעד זמני".

השופטת הוסיפה כי הבקשה הוגשה בשיהוי והטילה על התובעים הוצאות משפט בסך 5,000 שקל. היא קבעה כי השאלה אם ההמצאה פותחה במהלך העבודה ובהקשר לעבודתם בחברה תתברר במסגרת בירור התביעה.

לפני כשבועיים הגיש לואיס פל, שותפו לשעבר של בן חיים, תביעה המוערכת ב-60 מיליון דולר נגד בן חיים בטענה כי החזיק אצלו בנאמנות כ-765 אלף מניות של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון ששייכות לפל - וסירב להשיב לו אותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"