אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתקל על הגשת תביעות דיבה

לפי הצעת החוק, בית המשפט יוכל לחייב את מי שפירסם לשון הרע בפיצויים של 300 אלף שקל, במקום 50 אלף שקל כיום. במקרה של כלי תקשורת שלא יפרסם תגובה מהנפגע - סכום הפיצוי עשוי להגיע ל-1.5 מיליון שקל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> למרות קואליציה של כלי תקשורת שהתנגדה להצעת החוק והסתייגות של היועץ המשפטי של ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת, אישרה אתמול הוועדה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתקל על מגישי תביעות דיבה ותחריף את מצבם של כלי התקשורת ונתבעים פרטיים.

הצעת החוק, שהגיש ח"כ יריב לוין (הליכוד), מאפשרת לבית המשפט לחייב את מי שפירסם לשון הרע, לרבות כלי תקשורת, בתשלום פיצויים בסך 300 אלף שקל אף ללא הוכחת נזק, במקום 50 אלף שקל שמאפשר החוק כיום.

בנוסף, ההצעה מחייבת את כלי התקשורת והעיתונאים לפרסם את תגובת הנפגע לפרסום שעלול לפגוע בו. במקרה שבו לא ניתנה לנפגע אפשרות נאותה להגיב, יהיה רשאי בית המשפט לפסוק פיצויים של עד 1.5 מיליון שקל, ללא הוכחת נזק.

ח"כ לוין הסביר כי "ההצעה נועדה לשים סוף למצב בלתי נסבל של 'חופש הביזוי' תחת חופש הביטוי. החוק האוסר פרסום לשון הרע מתברר כלא יעיל, גם עקב ההליכים המשפטיים - שנמשכים שנים רבות". עוד אמר לוין כי "ראוי לעגן את זכות התגובה בחקיקה".

בדיון בוועדת חוקה חוק ומשפט, בראשות ח"כ דוד רותם, הושמעה ביקורת קשה על ההצעה מצד רבים מהנוכחים. לדברי היועץ המשפטי של ועדת החוקה, ישנה בעייתיות בנוסח הצעת החוק ובמידתיות שבגובה הפיצויים.

עו"ד מיבי מוזר, המייצג את קבוצת הארץ ואת ידיעות אחרונות, אמר בדיון כי "הצעות החוק ישאירו אותנו עם 120 איש בלבד שיוכלו להגיד מה שהם רוצים - כי יש להם חסינות - אך לעיתונאים לא יהיה חופש ביטוי".

עו"ד תמי רווה, יו"ר חברת החדשות של ערוץ 2, אמרה כי מטרת החוק היא להלך אימים על כלי התקשורת. לדעתה, במשרד המשפטים חוששים שההצעה לא תעמוד במבחן בג"ץ - כיוון שהיא אינה מידתית.

ח"כ זהבה גלאון (מר"צ) הזהירה ואמרה שהיא "רוצה להתריע מניסיון להתנקש בעיתונות החוקרת ובעיתונות החופשית".

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אלונה וינוגרד, אמרה בעקבות אישור ההצעה כי "החוק, במתכונתו המוצעת, ירתיע עיתונאים וגופים חברתיים מלפעול לחשיפת מידע, מהחשש שהדבר יתפרש כהוצאת לשון הרע, כך שפחות מידע יגיע לכל אחד ואחת מאתנו. הצעת החוק מחזירה אותנו למשטר אימים והרתעה, שבו כל אדם או גוף שמבקש לחשוף עוולות - לוקח על עצמו סיכון לא סביר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית