בימ"ש: ועדת מכרזים רשאית לחלט מיליון שקל מקבלן שהגיש הצעת מחיר נמוכה מדי

השופט יהודה זפט קבע כי "ריבוי הסעיפים שתומחרו בהפסד תומך במסקנה שמדובר בהצעה תכסיסנית, ולא בטעות או ברשלנות"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

>> בית המשפט מחזק את ועדות המכרזים ומסייע להן למנוע הגשת הצעות מחיר הפסדיות, שעלולות לגרום לזוכה במכרז לפגוע באיכות העבודה, לדחות את המועדים המוסכמים או לדרוש תוספת תשלום - כך עולה מפסק דין שנתן השופט יהודה זפט מביהמ"ש המחוזי בתל אביב. זפט פסק כי החלטת ועדת המכרזים של רשות שדות התעופה, לחלט מיליון שקל מכספי ערבות של חברה שהגישה הצעת מחיר נמוכה בחוסר תום לב ובתכסיסנות, תעמוד על כנה.

יהודה זפט

חברת רחמני ד.א.מ עבודות עפר השתתפה במכרז לשדרוג מסלולים בנמל התעופה בן גוריון של רשות שדות התעופה. לפי תנאי המכרז צירפה להצעה ערבות בנקאית בסך 5 מיליון שקל. בבדיקת ההצעות התברר שהצעתה היתה הזולה ביותר ונמוכה בעשרות אחוזים מהאומדן, ולכן זומנו נציגיה לבירור.

בישיבה שהתקיימה באפריל הוצגו לנציג החברה, אמיר רחמני, שאלות בנוגע לאופן עריכת ההצעה הכספית. תשובותיו העלו חשש כבד שתמחור העבודות נעשה באופן לא כלכלי. הצעתו נפסלה בשל חשש לתכסיסנות וחוסר תום לב. ועדת המכרזים החליטה לזמנו לשימוע בנוגע לחילוט הערבות. ביוני התקיים השימוע, וכמה ימים לאחר מכן החליטה הוועדה לחלט מיליון שקל מהערבות, לאחר שהגיעה למסקנה שההצעה הוגשה בתכסיסנות.

רחמני עתר לבית המשפט כדי שיבטל את החלטת ועדת המכרזים וישיב לו את מלוא סכום הערבות. רחמני ד.א.מ טענה בבית המשפט כי התקנה שהסמיכה את ועדת המכרזים לחלט את הערבות הותקנה בחוסר סמכות, ולכן אינה חוקית.

החברה הוסיפה כי החלטת ועדת המכרזים היתה בלתי סבירה ובלתי מידתית, והתקבלה בהתעלמות מתשובותיו של רחמני ומבלי שניתן לו זמן להיוועץ בעורך דין. רשות שדות התעופה, שיוצגה על ידי עוה"ד מוטי רינקוב ושלמה ארדמן ממשרד משה נסים רינקוב סנדרוביץ, דחתה את הטענות וביקשה לדחות את העתירה.

השופט זפט קבע כי "ריבוי הסעיפים שתומחרו בהפסד בהצעה תומך במסקנה שמדובר בהצעה תכסיסנית ולא בטעות או ברשלנות, כטענת רחמני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"