איך להיות עורך דין פעיל ברשת החברתית

רק 5% מעורכי הדין משתמשים כיום באינטרנט וברשתות החברתיות ככלי עבודה; איך מתאימים בין המדיה האינטרנטית לצרכים המקצועיים, ולאיזה תוכן בעל ערך מצפים הלקוחות

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

אין פלא שאת המהפכה החברתית המתרגשת על ישראל בימים אלה, שהחלה כידוע מקריאה בפייסבוק של דפני ליף להצטרף להצבת אוהל בשדרות רוטשילד, לא התחילו עורכי דין. לא בגלל שעורכי הדין הם גילדה שמרנית שדואגת רק לעצמה ולחבריה, אלא בגלל סיבה פרוזאית הרבה יותר - עורכי דין פשוט לא פעילים מספיק ברשתות החברתיות ולא יודעים לנצל את הזירה האינטרנטית ככלי להפצת מסרים או ככלי עבודה.

ההערכות של אנשי מקצוע בתחום הן כי רק כ-10% מעורכי הדין פעילים באינטרנט וברשתות החברתיות, ומתוכם כ-5% בלבד משתמשים במדיה החברתית ככלי עבודה וכאמצעי לתקשורת עם הלקוחות. בעידן שבו מהפכות מתחילות ומתממשות באינטרנט וברשתות החברתיות, זמנם של עורכי הדין להצטרף למהפכה האינטרנטית - הגיע.

הלקוחות כבר שם

עו"ד סער סיקלאי, המתמחה באינטרנט וברשתות חברתיות והבעלים של חברת Socialclick, המספקת שירותי ייעוץ וליווי למשרדי עורכי דין בפיתוח נוכחות עסקית במדיה חברתית - מסביר מדוע חשוב, במיוחד לעורכי הדין, להיות פעילים ברשתות החברתיות: "קהלי היעד של בעלי מקצוע נותני שירותים, מצפים מעורכי הדין להיות זמינים ונגישים היכן שהם - הלקוחות הפוטנציאלים - כבר נמצאים. הלקוחות מעוניינים בקיום שיחה ובאינטראקציה עם עורך הדין, המתאפשרות בפלטפורמות של הרשתות החברתיות. ציפייה זו מחייבת את עורכי הדין להיערכות מחודשת לפעולה ברשת".

סער סיקלאי

סיקלאי מוסיף כי דווקא עורכי הדין הסובלים מתדמית מקצועית בעייתית, יכולים למצוא ברשת אפשרות לקדם את עצמם בסגנון קצת פחות רשמי ומעונב, והזדמנות נדירה ליצור רושם ראשוני חיובי המשקף את אישיותם ומומחיותם במנותק מהמוניטין השלילי של המקצוע.

עו"ד יורם ליכטנשטיין, שתחום התמחותו המשפטי הוא דיני אינטרנט, מחשבים וקניין רוחני, סבור גם הוא כי "המדיה החברתית המקוונת מקנה בידי עורכי הדין כלים נוחים ביותר ליצירת קשר בלתי אמצעי עם הלקוחות, ומסייעת לעורך הדין ליצור קהל לקוחות מעודכן וענייני הרבה יותר".

עוד אומר ליכטנשטיין כי "היתרון של מדיה חברתית באינטרנט הוא היקפה והשונות שיש בה, שבמסגרתה כל עורך דין יכול למצוא את המקום שנוח לו ולפעול במסגרתו. הוא יכול לנהל פורום, לכתוב בבלוג, להשיב בפורום, לכתוב בעיתון מקוון ולהגיב בבלוגים מקצועיים בכל נושא. גישה זו מתאימה לא רק לעורכי דין המתמחים, כמוני, בתחום האינטרנט והקניין הרוחני, אלא כמעט לכל נושא משפטי", אומר ליכטנשטיין.

המדריך לעו"ד המתחיל ברשת

לדבריו, דווקא כיום, כשהשימוש באמצעי המדיה החברתית עדיין אינו חלק מלב המקצוע המשפטי, הרבה יותר קל להתבלט. "די שתכיר את הכלים העומדים לרשותך, תפעל באופן אמיתי ונכון ותבין את הצורך של קהל לקוחותיך, כדי שתבלוט", הוא אומר.

מטרתו של עורך הדין שפועל במדיה החברתית באינטרנט, לפי ליכטנשטיין, היא ללמד את קהל לקוחותיו הפוטנציאלים עקרונות יסוד בתחומים שבהם הוא עוסק. "המטרה היא להקטין את מספר התקלות שבהן עליו לטפל ולהגדיל את מספר הלקוחות המודעים. כשהלקוח מודע לבעיות, העבודה מולו קלה יותר, יעילה יותר ומקצועית יותר", הוא מסביר.

ליכטנשטיין מספר כי ההבנה שזוהי למעשה מטרת פעילותו כעורך דין ברשת התעוררה אצלו בראשית דרכו, לאחר שנתקל בבורות מצד הלקוחות בנושאים של דיני אינטרנט, קניין רוחני וזכויות יוצרים. "בעלי אתרים, מפתחי אתרים, מקדמי אתרים, אמנים, צלמים, כותבים, אנשי פרסום ורבים אחרים - היצירה והאינטרנט הם חלק מהותי מעיסוקם, ופעולותיהם היומיומיות יוצרות שאלות ובעיות משפטיות בלתי נגמרות. למרות זאת, אותם בעלי מקצוע לרוב אינם מבינים את הסביבה המשפטית שבה הם פועלים, עד כדי כך שמרבית העניינים שבהם אני מטפל נוגעים בפתרון סיבוכים ובעיות שנוצרו בעקבות אותה בורות".

יורם ליכטנשטייןצילום: מתן דרורי

במדיה חברתית, לפיכך, נוצר קשר ישיר עם הלקוחות וכתוצאה מכך קל יותר להעביר מסרים, להנחיל ידע למי שמעוניין בכך וליצור שיחה סביב הנושא שבו מתמחה עורך הדין, מסביר ליכטנשטיין.

האפשרויות לפעולה ברשת הן רבות, אבל מה עושה עורך דין שמבקש לעשות את צעדיו הראשונים ברשת וברשתות החברתיות מבלי ליפול? לעו"ד ליכטנשטיין כמה עצות.

ראשית, הוא אומר, "הגדר את תחום עיסוקך הנוכחי והתחום שבו אתה מתמחה ואל תפעל בתחומי משפט שבהם אינך מומחה, זה עלול לפגוע בך"; שנית, "פעל להכיר את המדיה החברתית הנוגעת לתחומים המשפטיים שבהם אתה עוסק: האם קיימים פורומים מקצועיים מעניינים שכדאי להשיב בהם על שאלות? האם קיימים אתרים ייעודיים שניתן לשתף פעולה עמם? האם קבוצה או עמוד בפייסבוק יעזרו לך להגיע ללקוחותיך?".

שלישית, הוא מייעץ: התעדכן עוד ועוד. "לא ניתן להכיר 'יותר מדי טוב' את התחום שבו אתה עוסק, במיוחד כשאתה נמצא יום יום במגע ישיר עם קהל לקוחותיך"; רביעית, אל תסתיר מידע. "אל תספר חלק מהסיפור מתוך כוונה שהלקוחות יצטרכו להגיע אליך כדי לשמוע את היתר - כי הם לא יגיעו. הדרך הנכונה היא להיות גלוי ואמיתי".

ולבסוף מזהיר ליכטנשטיין: "היזהר בעת שיחה עם הלקוחות וודא שהם יודעים שמדובר רק בהסברים כלליים. מניסיון, לא ניתן באמת לברר בשיחה מקוונת את כל העובדות והפרטים הרלוונטיים, ולכן גם עצתך אינה יכולה להיות חד-משמעית וספציפית. ודא שהלקוח מבין זאת".

פייסבוק או טוויטר?

לכל פלטפורמה חברתית ברשת יש אופי קצת שונה. איך יודעים באיזו מבין הפלטפורמות עדיף להתמקד?

לדברי סיקלאי, בטוויטר נכון להשתמש ככלי ליצירת קשרים ונטוורקינג עם עורכי דין מעבר לים המתמחים בענף מסוים, ללמוד מהם על חידושים, להתייעץ, לשתף בלינקים למאמרים ובפסיקה חדשה בתחום.

"לעומת זאת, לרשת החברתית-מקצועית לינקדאין, יש אופי עסקי יותר והיא מתאימה לדעת סיקלאי לחיפוש עבודה ולגיוס עובדים חדשים מצד אחד, ולהשתתפות בקבוצות מקצועיות ממוקדות, גלובליות ומקומיות, מצד שני.

קבוצות אלה תורמות מאוד להעשרת הידע וההתפתחות המקצועית. בפייסבוק, לפי סיקלאי, נכון יהיה ליצור נוכחות המבליטה יותר את הפן האישי של עורך הדין, לשתף בתחביבים, בתחומי העניין והדעות שלו, במטרה ליצור רושם אותנטי יותר שאיתו קהל הלקוחות יכול להזדהות. בנוסף, אומר סיקלאי, בפייסבוק נכון יהיה גם להצטרף לעמודים עסקיים של עורכי דין אחרים וללמוד על מה הם מדברים ומי מדבר איתם.

בשלב מתקדם, כשכבר מכירים היטב את הרשת החברתית, ממליץ סיקלאי להקים בפייסבוק עמוד עסקי למשרד. עמוד כזה צריך לכלול פרטי התקשרות, תיאור כללי של המשרד, תחומי העיסוק ושמות עורכי הדין. העמוד העסקי צריך לשדר תכנים רלוונטיים לקהלי היעד של המשרד ולשמש פלטפורמה לשיחה עם לקוחות פוטנציאלים. עמוד המשרד גם יכול להוות אמצעי מצויין לעדכונים ולשימור קשרים עם לקוחות קיימים.

מלבד כל אלה, מציע סיקלאי ברמה המקומית להצטרף לרשת החברתית TheMarker Cafe. "זה המקום להיחשף לקהל גדול מאוד של אנשים, לכתוב בלוג בתחום המקצועי, ולהשתתף באופן פעיל בקהילות השונות".

שיחות סביב התוכן

לאחר שבחרתם את הזירה המתאימה, אפשר להתחיל בשיחה, אבל לא לפני שהגדרתם את המטרות, היעדים והנושאים לשיחה. לדברי סיקלאי, "התוכן שאתם מפיצים ברשתות החברתיות חייב להיות בעל ערך מוסף, כזה שעשוי לתרום ולחדש לקורא גם אם לא "רכש את המוצר" בזה הרגע.

"על עורכי הדין להפנים כי הקמת תשתית במדיה חברתית, רק במטרה לשתול תכנים אינפורמטיביים מהאתר ובלי לקיים שיחה סביב התוכן, לא תועיל ואף עלולה להזיק, משום שהיא תותיר את הנוכחות שהקמתם ברשת החברתית ריקה ושוממת מאדם ומשיחה.

לפי סיקלאי, אתר שהוא אינפורמטיבי בלבד, נתפש כמנוכר ובלתי נגיש. למרות היתרונות הרבים שבשימוש במדיה החברתית ככלי עבודה, הוא מזכיר לעורכי הדין כי "במדיה החברתית לא תוכלו להיעזר במומחים חיצוניים (מקדמי אתרים, יח"צנים וכו') שיעשו לכם את העבודה. את מרבית העבודה עליכם לעשות בעצמכם. אף אדם מלבדכם לא יוכל לנהל עבורכם שיחה מתמשכת ברשת ולהשיב עבורכם על שאלות בתחום התמחותכם".

איך מספקים ללקוחות תוכן בעל ערך מוסף דרך המדיה החברתית?

סיקלאי: "במדיה שבה פעילים עורכי דין ואנשים שאינם עורכי דין כאחד, ערך מוסף הוא תוכן המספק למשתתפים הכוונה רלוונטית, מענה על שאלות המונעות מלכתחילה כניסה לתסבוכות משפטיות, סיוע באבחון ראשוני של בעיה משפטית, והפנייה למומחה בתחום".

במדיה החברתית, מוסיף סיקלאי, נוצרות קהילות, כשבדרך כלל הקהילה כוללת מקצוענים מתחומים שונים כשכל אחד תורם מהידע שלו. "עבודה חכמה מצד עורך דין במדיה חברתית היא להשתלב בקהילה המקוונת ולבסס את מעמדו כמומחה בשעת הצורך".

בשאר הזמן, מציע סיקלאי לעורכי הדין להתנהג כאחד האדם ולא כבעלי מקצוע, להשתתף בשיחה, להביע עמדה, ולפרגן לחברים. "עורך דין שרוצה לבנות אמון לטווח ארוך צריך לקחת בחשבון שרוב הזמן עליו להימנע מתוכן שיווקי שנועד לקדם את האג'נדה המסחרית שלו ודווקא להבליט צדדים אישיים, אנושיים וחברתיים".

לדבריו, "זה לא יהיה לא נכון להיות 'דוחף תוכן' אגרסיבי שאין לו שום הקשר מלבד האינטרס השיווקי כעורך דין. צריך להבין שקהל היעד נחשף להרבה מאוד תוכן ועורך הדין הוא רק עוד אחד מבין רבים שמנסים למשוך את תשומת לבו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות