השר להגנת העורף: ב-2013 ל-40% מהאזרחים לא תהיינה ערכות מגן

יו"ר ועדת הכספים: במציאות של המזרח התיכון חובה להגיע ל -100% הצטיידות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"בסוף החלוקה הנוכחית של ערכות מגן בתחילת 2013, שיעור ההצטיידות של האזרחים יעמוד על 60% בלבד", כך הודיע בצהריים השר להגנת העורף מתן וילנאי בוועדת הכספים.

וילנאי ציין שהעלות הכוללת של חלוקת הערכות תעמוד על כ-1.5 מיליארד שקלים עם סיום החלוקה בתחילת 2013. וילנאי עדכן על-כך שהוציא הנחייה לצייד ב-100% את מערכי המפעלים החיוניים, כוחות ההצלה דוגמת מד"א, המשטרה, מערך כיבוי האש, פיקוד העורף ואחרים. עוד אמר, שהמטרה לחלק סטים משפחתיים, כך ש"לא יהיה מצב שבו להורים יש ערכות ולילדים לא".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דרש מהשר ומאנשי האוצר תשובה בתוך חודש באשר לשאלה כיצד ניתן להגדיל תקציבים על-מנת להבטיח אספקת ערכות מגן לכלל האוכלוסייה. "כדאי מאוד שלא נגיע ליום שבו נעסוק בבהילות בהצטיידות מיידית של האוכלוסייה בערכות מגן,, אמר גפני. "אנחנו במזרח התיכון, ובכל רגע נתון קיימים איומים על אזרחי ישראל ועל-כן, אין להמתין בעניין".

לדברי גפני, "הבעיה בישראל היא שעוסקים במלוא המרץ רק בנושאים הבוערים. כעת עוסקים רק במחאה הציבורית, הצודקת בהחלט, ושעליה התריעה ועדת הכספים כבר לפני שנתיים. עתה קיים חשש שבצורה לא מבוקרת, יבצעו צעדים נדרשים לטיפול בבעיות החברתיות".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) קרא לשר וילנאי לקדם הצטיידות בערכות המתאימות לבעלי זקנים. וילנאי אמר ש"השאיפה הינה להצטייד בכל המלאי הדרוש של ערכות המגן המיוחדות, בעלות המפוח המתאימות גם לבעלי זקנים".

סא"ל ליאור גבאי מפיקוד העורף סקר את ההצטיידות בערכות מגן עד כה, ואמר שחולקו עד היום ערכות ל-40% מהאזרחים (כ-3 מיליון ערכות). לדבריו, "בכל חודש מחולקות כ-180 אלף ערכות, וההתמקדות היא באזורים צפופי אוכלוסין". עוד ציין, שעד ינואר 2013, יחולקו כ-4.3 מיליון ערכות לכ-60% מהאזרחים".

עוזר שר הביטחון להתגוננות, זאב שניר, סקר את העלות התקציבית של ההצטיידות בערכות המגן. לדבריו, "עלותה של ערכה רגילה למבוגר היא 250 שקל, ואילו ערכות לילדים, לבעלי בעיות בריאותיות ולבעלי זקנים עומדות על עלות של 550 שקל". שניר הוסיף, שאורך חייה של ערכה רגילה הינו כ-25 שנה בעקבות השבחה שנעשתה בתעשייה לצורך כך, ואילו אורך חייה של הערכה המיוחדת בעלת המפוח עומד על כ-8 שנים בלבד - תלוי באורך חייהן של הסוללות. עוד אמר, ש"חלוקת הערכות המיוחדות, מחייבת קיום מערך לוגיסטי מיוחד".

שניר סקר את ההתפתחות בנושא ערכות המגן החל מ- 2003, אז לדבריו, "עמדנו בכשירות מלאה עם חלוקת ערכות ל-100% אזרחי ישראל. אלא שבעקבות המלחמה במפרץ אז, הוחלט לפתוח את הערכות ומרגע שפותחים אותן, אורך חייהן הולך ומתקצר". מאז אמר, "היתה תחושה שהאיום פחת, לא הועברו תקציבים הוחלט לאסוף את הערכות מהאזרחים ולהצטייד בעתיד עד שיעור של 70% בלבד". יחד עם זאת ציין, "ב-2007 החלה עבודת מטה, לפיה יש לצייד כל אזרח בערכת מגן. ב-2008 אף התקבלה החלטת ממשלה ברוח זו, אך טרם הועברו כל התקציבים הדרושים לשם כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"