די למרוח את המשקיעים

הסדרי חוב חצופים צריכים לקבל את המגיע להם - דחייה נחרצת

אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן

הנה בא עוד גל. עוד גל של הסדרי חוב והקפאות הליכים למיניהן. הנה בא עוד גל שמאיים לסחוף ולשטוף את מי שכבר הוריד את ראשו וצלל אל תוך המים העכורים של החוצפה והאדישות בגל ההסדרים הקודם שהתרגש עלינו לרעה.

הנה בא עוד סחף מלא שברי קרשים ורסיסי אמון שהתנפצו על ראשנו בפעם האחרונה, כשהמבוגרים האחראיים, הממוסדים, המוסדיים, נתנו יד ורקדו סביב מדורת ההסדר, מבושמים מעט ופקוחי עיניים פחות. הנה בא עוד גל כזה, וסביר שאחריו יבואו עוד כאלה - אם לא ישתנה דפוס ההתנהגות המלווה את נציגי הנושים, בייחוד מקרב מחזיקי האג"ח, בייחוד מקרב הנושים הלא מובטחים.

בימים כאלה כולם מחפשים את בר כוכבא - זה שיניף את נס המרד בשוק ההון. אם ההיגיון הבריא היה אמור להביא את המשקיעים המתוחכמים ובעלי התובנה והכלים לפעול ראשונים, הרי שבמציאות העגומה של המשק הישראלי, דרושה קודם דוגמה של אחרוני הצרכנים, קטני המשקיעים, וכשנחלי קוטג' ומזון תינוקות כבר ממלאים את הים הגדול של ההודעות לעיתונות והכותרות הראשיות, קולם של אלה שאמורים להוביל את המחנה ולהיות שומרי הסף האמיתיים בשוק ההון - הוא עדיין קול ענות חלושה.

מה יועילו לנו ועדות שונות עם שמות משונים כמו "הוועדה לקביעת פרמטרים להתייחסות גופים מוסדיים המעמידים אשראי באמצעות רכישת איגרות חוב לא ממשלתיות", אם בסופו של יום הים הוא אותו ים, הדגים הם אותם דגים והכרישים הם אותם כרישים. במציאות שלנו, סופו של אג"ח קונצרני להפוך את המשקיעים בו למשקיעי שימורים - דחוסים כדגים קטנים ומסכנים בקופסת פח, מחכים שמישהו ימרח אותם בפעם המי יודע כמה. כבר מספיק פעמים "התענגנו" על הלקרדה הזאת שהאכילו אותנו חזור והאכל.

הפעם צריכים המוסדיים לנער את עצמם מתרדמת החורף התמידית הרובצת עליהם גם עם בוא הקיץ. האדישות והפסיביות צריכות לפנות את מקומן לטובת שיקולי רוחב משמעותיים יותר. לווים גדולים ובעלי השליטה בהם צריכים לקבל שיעור ממשי בכלכלת שוק בריאה. אם אותם משקיעים מוסדיים לא מסוגלים להפוך בן לילה לבר כוכבא, הם לפחות צריכים להעמיד פני אריות בכלוב.

בעלי האג"ח אינם נושים מסוג ג' שניתן לעשות עליהם סיבוב פעם אחר פעם מבלי לשלם את המחיר המתבקש. הסדרים חצופים צריכים לקבל את היחס המגיע להם - דחייה בשתי ידיים. חברות הנשלטות על ידי בעלי שליטה שלא הפנימו את חוקי המשחק, צריכות להחליף ידיים ולעבור לשליטת בעלי החוב. כך יוכלו אותם תאגידים להשתחרר מהמושלים בהם לעתים תוך מציצת לשדם באמצעות טובות הנאה הכרוכות בשליטה, פרמיות שליטה בשיעורים שערורייתיים ושאר מחלות מתחום החוצפה והכוח. ריקוד הטנגו הזה בין הון לחוב - ראוי שיחליף מוביל. בעתות מצוקה שכאלה, ההון עובר להיות מובל ולנגן כינור שני.

בגל הסדרי החוב והקפאות ההליכים המתרגש עלינו הפעם, חוקי המשחק צריכים להשתנות. מעגל האינטרסים הקרוב, הצולב והריכוזי בין מי ששולט בגופים הפיננסיים הגדולים לבין אנשי הגוש הריאלי צריך להיפרץ. במקומו צריכה לבוא מערכת שיקולים רחבה, שקולה ומאוזנת יותר, המביאה בחשבון את האינטרס המשקי הכולל ואת ההגנה על המשקיע הסופי - אותו עמית המפקיד את כספי החיסכון ארוך הטווח שלו בידיו הנאמנות (כך היינו רוצים להאמין) של המוסדי.

אותו צופה מסכים חרד שנתפתה לשים את כספו על קרנה של אג"ח קונצרנית זו או אחרת שמנפיקיה דאגו לרומם אותו בהבטחות אין קץ. כל אלה, צריכים לזכות להגנה ממשית הפעם. אחרת, יבוא עוד גל ומי יודע כמה מאתנו יצליחו לאסוף מספיק אוויר כדי לצלול תחתיו ולעבור גם אותו, ובאיזה מחיר?

הכותב הוא שותף מייסד משרד מן-ברק עורכי דין ונוטריון, העוסק במשפט מסחרי בינלאומי ומייצג בין השאר בעלי אג"ח ובעלי מניות מיעוט בחברות ציבוריות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה