שטייניץ מנסה להכשיר את מינויו של משה טרי למנהל רשות המסים

ועדת האיתור המליצה למנות את משה אשר, אך כעת טוענים גורמים באוצר כי שר האוצר מעוניין למנות בכל זאת את טרי לתפקיד

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> משה אשר, שנבחר בשבוע שעבר על ידי ועדת האיתור של נציבות שירות המדינה למועמד הבלעדי לתפקיד מנהל רשות המסים, נפגש שלשום ואתמול בלילה עם שר האוצר, יובל שטייניץ. בקרוב מאוד, אולי עוד היום, צפוי שר האוצר להחליט אם לקבל את המלצות ועדת האיתור. בלשכת שר האוצר אמרו אתמול כי כל החלטה אפשרית.

בפגישות בין שטייניץ לאשר שנערכו שלשום ואתמול, הציג אשר בפני השר את יכולותיו המקצועיות, ואת תוכניותיו אם וכאשר יתמנה למנהל רשות המסים. החלטה של שטייניץ לפסול את מועמדות אשר, בניגוד לעמדת ועדת האיתור, עלולה ליצור רעידת אדמה באוצר. ועדת האיתור כללה את מנכ"ל האוצר, חיים שני; מנכ"ל האוצר לשעבר ויו"ר בנק לאומי בהווה, דוד ברודט; מי שהיה ממלא מקום נציב שירות המדינה, אודי פראוור; המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט; וד"ר צילי דגן מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן.

מקורות באוצר רמזו כי שטייניץ אינו מקבל את החלטת היועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה, עו"ד רון דול, הנתמכת בחוות דעת דומה של עו"ד מיכאל בלס, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כי למועמדו משה טרי אין את תנאי הסף הנדרשים לתפקיד מנהל שירות המסים הדורשים עשר שנות ניסיון בנושא מסים. ככל הידוע, בנציבות שירות המדינה ובמשרד המשפטים התייעצו בנושא רגיש זה גם ביועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, לפני שקיבלו את ההחלטה. שטייניץ קיים בימים האחרונים התייעצויות ושיחות עם גורמים משפטיים, באפשרות שלא לקבל את המלצות דול ובלס.

המהלכים של שטייניץ, אם יחליט שלא לקבל את המלצת ועדת האיתור, רגישים מאוד מבחינה פוליטית ומבחינת היחסים הפנימיים הבינאישיים בצמרת האוצר - ובראש ובראשונה מבחינה משפטית. ועדת האיתור התכנסה ביום רביעי האחרון, למה שהיתה אמורה להיות ישיבתה האחרונה. בישיבה זו היתה הוועדה אמורה לקבוע את מועמדה או מועמדיה לתפקיד נציב שירות המדינה ולהגיש שם אחד או שניים לשר האוצר מדובר באחד התפקידים החשובים והרגישים בשירות המדינה.

לפני הוועדה היו מונחים שני שמות. משה טרי, שנבחר כמועמד העדיף מבין כל המועמדים החיצוניים שנבחנו לתפקיד, ומשה אשר, שנבחר כמועמד העדיף מבין כל המועמדים הפנימיים של רשות המסים לתפקיד. על פניו נראה כי טרי עדיף גם מכיוון שהיה מועמד שר האוצר, וגם בשל עברו, שכלל גם שני תפקידים בכירים בשירות הציבורי. משה אשר, העומד בראש פשמ"ג (פקיד שומה מפעלים גדולים), הרשים מאוד את ועדת האיתור בהופעותיו בפניה, שכללו גם מצגת על השינויים שיבצע כמנהל רשות המסים במבנה הרשות. יום או יומיים לפני שוועדת האיתור התכנסה לישיבתה האחרונה התקבל בנציבות שירות המדינה מכתב מגורם חיצוני הקובע באופן חד-משמעי כי משה טרי, שנראה אז המועמד הוודאי לתפקיד, אינו עומד באחד מתנאי הסף לתפקיד.

ביום רביעי בערב, כשעתיים לפני שוועדת האיתור עמדה להתכנס במשרד האוצר, קיבל חיים שני מסמך מפורט מדול הקובע חד-משמעית כי "לאור האמור יש להודיע למועמד (משה טרי; מ"ב), כמו גם לחברי הוועדה, שאין אפשרות לקבל את מועמדותו למשרה הנדונה".

העתקים מהמכתב של דול נשלחו לנציב שירות המדינה, משה דיין, ולשני בכירים בנציבות, גבריאלה אשכנזי וחאלד מאסלחה. במכתב ששלח לשני ולדיין מדגיש דול כי "המועמד אינו עומד בתנאי הסף בדבר ניסיון בתחום המסים מהטעמים הבאים: אין לו ניסיון מעשי ומקצועי בתחום המסים". בהמשך כותב דול, כי אף שדרישת הסף לניסיון בתחום המסים נוסחה בהרחבה, לטרי אין ניסיון בתחומי הליבה של המסים, כי בהיותו מנהל מרכז ההשקעות ויו"ר רשות ניירות ערך, עיסוקו בתחום המסים התמצה בלימוד הנושא כדי לשפר את השירות לציבור ולא כחלק אינטגרלי מתפקידו.

דול הדגיש כי "הדרישה לניסיון בתחום המסים היא בגדר תנאי בסיסי הקיים ברוב אם לא בכל המשרות והמקצועות הבכירים ברשות המסים". לדבריו, גם טרי עצמו, במכתבו לוועדת האיתור, מודה למעשה כי אינו מומחה מסים.

באוצר אמרו אתמול כי "גורמים משפטיים החליטו שטרי אינו עומד בתנאי הסף. גורמים משפטיים אחרים, עם אותו ניסיון של טרי ואותם נתונים, יכולים לומר כי האיש כן מתאים. אם שר האוצר יחליט כי אשר מתאים לתפקיד - הסיפור גמור. אם השר יחליט אחרת, ייתכנו התפתחויות מעניינות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"