אגרקסקו: בית המשפט האריך צו הקפאת ההליכים בשבועיים

אלשיך השוותה את טיעוני המדינה לטיעונים של אלי רייפמן שנשלח לכלא; החקלאים מארגנים קבוצת רכישה לחברה

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך האריכה היום (ג) בשבועיים את צו הקפאת ההליכים של חברת אגרקסקו עד ליום ה-20 ליולי 2011. אז ייערך דיון נוסף בפניה.

השופטת הורתה למדינה להעביר חצי מיליון יורו, לבנקים להעביר חצי מיליון יורו, כל בנק לפי חלקו היחסי, תנובה תעביר 350 אלף יורו. העובדים יתרמו, על ידי המשך עבודתם בשבועיים הקרובים ללא שכר, כ-400 אלף יורו. הסכומים יוחזרו לגופים הללו כשיתקבלו כספים בקופת החברה ממכירת החברה ומפעילותה.

ביום חמישי שעבר הוציאה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב צו להקפאת ההליכים המשפטיים נגד אגרקסקו לפי בקשת החברה שיעמוד בתוקפו עד היום בצהריים.

החברה חייבת לנושיה כ-106 מיליון יורו. אתמול נערך דיון בנוגע להארכת צו הקפאת ההליכים במסגרתו סירבו מרבית בעלי המניות בחברה להעמיד מימון לתקופת הקפאלת ההליכים. לאחר לחצים ואיומים מצד השופטת ניאותו מרביתם להעמיד מימון חלקי. מועצת הצמחים, מחזיקה ב-55%, ממניות אגרקסקו עמדה בסירובה להעמיד מימון
השופטת הביעה ביקורת על התנהלות בעלי החוב ובעלי המניות בחברה: המדינה, מועצת הצמחים, תנובה, והבנקים שבמהלך הדיון אתמול סירבו להעמיד מימון לצורך הפעלת החברה בתקופה הקרובה.

לדבריה " במסגרת זו, התדיינו לפני צדדים, אשר כל אחד ואחד מהם עשוי לספוג נזקים כבדים מקריסת החברה, אולם תחת להירתם למטרה המשותפת, גלגלו עיניהם לשמיים, ובחרו לנהל מאבקי כוח, להעלות 'טענות עקרוניות', ולנהוג באורח הגובל כמעט באבסורד לשמו".

השופטת תקפה את פרקליטם של ארגון מגדלי הירקות, עו"ד דורון דינאי, בכותבה "תחילה תהה בדבר עוצמת האינטרס של מרשיו בהישרדות החברה תוך שהוא מערבב, באורח שגוי לחלוטין, בין הסכום המועט יחסית של חובות עבר, לבין השאלה החשובה יותר של אינטרסים הנוגעים להתקשרות ולפעילות בעונת היצוא הקרובה. הוא אף בחר לעזוב את המשך הדיון בלא ליטול רשות מבית המשפט, תוך שהוא מוסר בכך מעין-הצהרה כי 'את שלי אמרתי ואין לי מה להוסיף'. אינני יכולה שלא לומר, כי זו התנהגות שאינה הולמת פרקליט המכבד עצמו, להשאיר את מרשו בלתי מיוצג".

אלשיך מגדירה את התנהלות המדינה, בעלת המניות המרכזית באגרקסקו כ"ליקוי מאורות". היא הזדעזעה מניסיון המדינה לטעון כי אינה שולטת במועצת המגדלים וכתבה "אין לי אלא להביע פליאה על הדרך בה מנסה המדינה להסתתר מאחורי " שרשור סטטוטורי" וטוענת "אין זו אני", באורח הגובל בהיתממות לשמה". היא השוותה את טיעוני המדינה לטיעוניו של אלי רייפמן, שנדון למאסר ממושך לאחר שחזר וטען כי אינו יודע היכן מוחזקות מניות אמבלייז בהן החזיק.

לדבריה "אין לי אלא לתהות עד כמה שונה התנהלות זו באורח מהותי מאותו חייב הטוען כי 'אינו יודע היכן מניותיו', מאחר והסתיר אותן ב"שרשור מסובך", כאשר אין הוא יודע ואין הוא מתערב בשאלה, היכן וכיצד רשם הנאמן שהסמיך הוא עצמו את אותן מניות".

היא מוסיפה כי "התנהלותה של המדינה בפרשה שבפני תמוהה וחמורה אף יותר. זאת, כאשר מישנה חומרה נובע מכך שהתנהלות זו באה מ"אם כל הרשויות", הפועלת בכספי משלם המיסים ומוטלים עליה (ואף על פקידיה) חובות גבוהות במיוחד של אמון וזהירות".

אלשיך יוצאת נגד טענתה של המדינה, לפיה הזרימה לאגרקסקו כ-55 מליון שקל, ולכן איננה רואה עצמה מחויבת עתה כבעל מניות ולהזרים כסף לחברה. לשיטת השופטת "טענה זו לא רק שאינה מסייעת למדינה, אלא אף מעמידה את התנהלותה באור בעייתי וחמור פי כמה. תחילה, מזרימה המדינה סכום עתק לחברה, באורח שנראה בלא פיקוח ובקרה כלשהי. לאחר מכן, היא מסרבת להשקיע סכום צנוע בהרבה, ואף כי יש וודאות גבוהה שיוחזר לה, ולאחר מכן, היא מסרבת להשקיע סכום צנוע בהרבה, ואף כי יש וודאות גבוהה שיוחזר לה".

השופטת הוסיפה כי מנגד אם תפורק אגרקסקו המדינה תיאלץ לשלם סכומים גבוהים הרבה יותר אך לשיטתה המדינה נוקטת באדישות תמוהה. "התעלמות מהקריסה עתה עשויה לחשוף את המדינה לנזקים גבוהים בהרבה בעתיד הקרוב מאד, ואת אלו לא ניתן יהיה להחזיר במסגרת "הוצאות פירוק" או בכלל" כתבה והוסיפה בהתייחס לטיעוני המדינה כי "אני מודה ומתוודה כי לא שמעתי כל הסבר הגיוני לסיבות שיניחו את הדעת".

בנוגע לסירוב הבנקים לאומי והפועלים להעמיד מימון לתקופת הקפאת ההליכים כותבת אלשיך כך : "התנהלות הבנקים, ו"הטעמים העקרוניים" שהעלו מדוע על האחרים (ולא הם) לסייע במימון, הינה - במקרה הטוב - הימור מסוכן בכספם שלהם ובכספי לקוחותיהם. זאת, מטעמים אשר לכל היותר נועדו לשפר עמדות".

בתוך כך, חברת ארקו החזקות של ארי קוטלר הציעה להעמיד מימון בסך 1.25 מיליון יורו לצורך הפעלת חברת אגרקסקו בתקופה הקרובה ולרכוש את החברה. כך עולה מבקשה שהעביר היום לבית המשפט המחוזי נאמן חברת אגרקסקו עו"ד שלמה נס.

נס מציין כי סכום זה יתווסף לכ-1.75 מיליון יורו אותם יזרימו הבנקים, חברת תנובה, המדינה והעובדים והוא יאפשר להפעיל את החברה במשך חודש לפחות. הנאמן ביקש מבית המשפט להאריך את צו הפקאת ההליכים בחודש.

לפי הודעת הנאמן נס לבית המשפט החזר המימון של ארקו יהיה קודם לפרעון כל חוב אחר של החברה. במידה שארקו תיבחר כחברה שתרכוש את אגרקסקו, ייחשב הסכום שהיא מוכנה להזרים כעת כתשלום על חשבון הסכום הכולל לרכישת אגרקסקו. אם ארקו לא תיבחר יוחזר סכום המימון בתוספת ריבית חודשית של 1% בתוספת מע"מ ועמלה חד פעמית בשיעור של 4% מסכום המימון.

שלמה נס: קיבלתי הצעות רבות לאגרקסקו

נאמן בית המשפט לאגרקסקו, רו"ח שלמה נס, מסר היום כי הגיעו אליו הצעות רציניות רבות מישראל ומחו"ל לרכישת החברה. הנאמן מסר כי הוא מאמין שבשבועיים הקרובים בהם נתן בית המשפט פסק זמן למכירת החברה, יימצא קונה ראוי לחברה והיא תמשיך בפעילותה.

נודע כי ארגוני החקלאים בתמיכת מזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור ביחד עם התאגידים הכלכליים האזוריים של הקיבוציים, מגבשים הצעה לרכישת החברה והיא תוגש ככל הנראה בימים הקרובים. קואופרטיב הולנדי מהגדולים בעולם הודיע אף הוא על התעניינות ברכישת בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה