נדחה ערעורו של הירשזון: העונש של 5.5 שנים יעמוד על כנו

בית המשפט נענה לבקשת הירשזון לפטור אותו מלהתייצב להקראת פסק הדין

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

בית המשפט העליון דחה הבוקר (ב') את ערעורו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, על הרשעתו בארבע פרשות שונות של גניבת כספים מכספי הסתדרות העובדים הלאומית ועל העונש שנגזר עליו בבית המשפט המחוזי.

הירשזון , המשרת בימים אלה את עונש מאסרו בכלא, ביקש לפטור אותו מלהתייצב להקראת פסק הדין ובית המשפט נענה לבקשתו.

שר האוצר לשעבר הורשע בגניבה של יותר מ-1.7 מיליון שקל מקופת הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל), שבראשה עמד, וביוני 2009 גזר עליו בית המשפט המחוזי בתל אביב מאסר בפועל של חמש שנים וחמישה חודשים. עוד נגזרו עליו שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 450 אלף שקל.

לפי גזר הדין, הגניבות הסתכמו בכ-1.7-1.9 מיליון שקל. השופטת ברכה אופיר תום דחתה בהכרעת הדין את טענתו של הירשזון שלפיה הכספים שקיבל במזומן היו על חשבון דמי הפנסיה שהגיעו לו מהע"ל. "כלום חשב והאמין הנאשם בענייננו באמת ובתמים כי הוא נוהג ביושר כשקיבל לביתו מעטפות עם מזומנים שאיש בתאגיד לא ידע עליהן, לבד מחבריו שישבו על הקופה?", הקשתה.

אברהם הירשזוןצילום: קמחי מוטי

לפי הכרעת הדין בבית המשפט המחוזי , הירשזון גנב באמצעות קבלת תשלומים חודשיים של 25,000-30,000 שקל בכל פעם; גניבה באמצעות קבלת כספים לקראת החגים; גניבת כספים לשם מימון תרופותיו האישיות; וגניבה באמצעות קבלת כספים לקראת נסיעותיו לחו"ל. מרבית הכספים הועברו להירשזון באמצעות מעטפות של מזומנים.

בערעורו טען הירשזון, בין השאר, כי התשלומים החודשיים שולמו לו כ"מעין משכורת" בגין עבודתו בהסתדרות, ועל כן הוא לא גנב אותם. הירשזון טען כי הוא נאלץ להסתיר את התשלומים בשל האיסור על קבלת שכר מכל גוף אחר זולת הכנסת, הקבוע בחוק חסינות חברי הכנסת.

בית המשפט העליון דחה את הטענה וקבע כי גרסה זו עומדת בסתירה לגרסאותיו הקודמות של הירשזון; כי היא הועלתה על ידי ההגנה בשלב מאוחר; וכי היא נוגדת את המציאות הפיננסית והתעסוקתית הרלבנטית, את ההיגיון ואת השכל הישר. "בעולם שבו מזומנים הולכים ונעלמים" - כך נקבע - קבלה שיטתית של כספים באמצעות מעטפות מזומנים, בלא שכספים אלה מתועדים ונרשמים באופן גלוי בדו"חות התאגיד, משמשת אינדיקציה ברורה לאי כשרותם של התשלומים. מעל מעטפות מזומנים כאלה מתנוסס דגל שחור של אי-חוקיות, המטיל, על מקבלן של מעטפות כאלה, נטל כבד להוכיח את כשרות התשלומים", קבע המשנה לנשיאת העליון אליעזר ריבלין.

השופטים ריבלין, עדנה ארבל ועוזי פוגלמן אף דחו את הערעור על העונש שנגזר על הירשזון. לפי פסק הדין, הירשזון יצר מנגנון שיטתי להוצאת כספים בסתר מקופת הסתדרות העובדים הלאומית, תוך שהוא נוטל במזומן את אותם כספים שנועדו לשרת את האינטרסים ואת הצרכים של ציבור העובדים, חברי ההסתדרות, ללא ידיעתם וללא הסכמתם. העונש שנגזר על הירשזון, כך נקבע, משקף, בדוחק מסוים, את חומרת מעשיו.

עורכי דינו של אברהם הירשזון: בעז בן צור, שרון קלינמן ואלירם בקל; מסרו: "מדובר ביום לא פשוט עבור מר הירשזון. מר הרשזון ובני משפחתו תלו תקוות בהליך הערעור הואיל וסברו כי יש מקום להתערבות בפסה"ד של בית המשפט המחוזי. כזאת לא נעשה. פסק הדין של בית המשפט העליון מדבר בעד עצמו, ואנו כמובן מכבדים את פסיקתו של בית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"