איש העסקים עודד דסאו הורשע בגניבה בידי מנהל, מרמה והפרת אמונים

השופטת: "נחשפו ערמומיותו ומהלכיו המניפולטיביים"

הילה רז
הילה רז
הילה רז
הילה רז

איש העסקים עודד דסאו הורשע היום (ד') בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, גניבה בידי מנהל, אי גילוי מידע ופרסום מטעה בידי נושא משרה בכיר בתאגיד, הדחה בחקירה וגרימת הכללת פרט מטעה בדו"ח מיידי. גזר דינו של דסאו יינתן לאחר שישמעו הטיעונים לעונשו.

דסאו, חבר הבורסה ליהלומים ברמת-גן, רכש בחודש יולי 2005 תמורת 8 מיליון שקל את גרעין השליטה, 56.25% מהון המניות המונפק, של חברת "גולן מלאכת מחשבת (1977) בע"מ", חברה ציבורית רשומה למסחר בבורסה לניירות ערך בתל-אביב שעסקה בעבר בייצור תכשיטי זהב ונקלעה לקשיים.

דסאו מינה את גיל פרס למנהלה הכללי של גולן ואת יובל לוי לחשב. בדירקטוריון של גולן כיהנו רעייתו של עודד, ורדה דסאו; רואה החשבון משה שכטר, רוני קינן וששון נמרודי. באוגוסט 2005 מיד עם תחילת פעילותה של גולן, התכנס הדירקטוריון וקיבל שורת החלטות, ובין השאר, למנות את דסאו ליו"ר הדירקטוריון, למנות את משרד עורכי הדין זליגמן ושות' לשמש יועציה המשפטיים של גולן, וכן, למנות את משרד רואי החשבון פהאן-קנה ושות' לשמש רואי החשבון ומבקרי החברה.

ששון נמרודי מונה כיו"ר ועדת הביקורת ורואה החשבון אורי אילן מונה כמבקר הפנים של החברה. בנובמבר 2005 אושרה הקצאה פרטית של מניות לדסאו, כך שאחזקותיו גדלו כדי 73.04% מהון המניות המונפק שלה והוא הפך לבעל השליטה בגולן.

דסאו הואשם במשיכת 1.6 מיליון שקל בתחילת אוגוסט 2005 בהוראה טלפונית, מחשבונה של גולן והעברתו לחשבונו הפרטי. בסכום הוחזר לגולן ב-22.8.05. בנוסף הוא הואשם בהעברת 4.695 מיליון שקל בנובמבר 2005 מחשבונה של גולן לחשבונה של חברה פרטית בשליטתו. חודש לאחר מכן לאור פנייתו של פרס, החזיר דסאו את הסכום האמור לגולן.

עודד דסאו

לפי אישום שלישי בינואר 2006 משך דסאו מחשבונה של גולן פעם נוספת סכום של 4.7 מיליון שקל והעבירו לחשבונו הפרטי. הוא החזיר את הסכום האמור לגולן בפברואר 2006. אישום אחר מפרט חמש פעולות של משיכת כספים שביצע הנאשם בתקופה בת ימים אחדים שהסתכמו בכ-18.7 מיליון שקל שלא הוחזרו לגולן. הפרקליטות טענה עוד כי דסאו מסר לדירקטוריון ולבעלי התפקידים בגולן מידע כוזב במטרה להטעותם, בידיעה שהמידע כוזב, ובידיעה שמסירתו עלולה לפגוע פגיעה ממשית ביכולת החברה לקיים את התחייבותה.

כתוצאה מכך, כללו שלושת הדו"חות המיידיים פרטים כוזבים לגבי ייעודם של הכספים שמשך הנאשם מחשבונה של גולן. דסאו, נטען, גרם לכך שבדו"חות המיידיים האמורים נכללו פרטים מטעים, במטרה להטעות משקיע סביר.

דסאו הודה בהעברות הכספים וטען להגנתו כי כל פעולותיו נועדו לקידום מטרותיה ותכליתה של גולן, והוא לא התכוון לרמות ולא להפר אמונים, וגם לא להטעות משקיע סביר. לגישת סניגוריו של דסאו, עוה"ד גיורא ואורן אדרת, הוא פעל לאורך כל הדרך בתום לב, ומעשיו נעדרו כוונה פלילית.

לשיטתם, הוא הגיע לניהול החברה הבורסאית מענף היהלומים, שבו הפעילות העסקית שונה באופייה ובלתי פורמאלית לחלוטין. דסאו, הסבירו פרקליטיו, פעל והתנהל בגולן על פי הדפוסים שהכיר בעסקי המסחר ביהלומים.בראשונה בחייו הוא שלט בחברה ציבורית וכיהן בה כיו"ר דירקטוריון ולכן התקשה בראשית דרכו להפנים את הנורמות החוקיות הבלתי מתפשרות אשר מתחייבות מהפעילות העסקית בחברה ציבורית ולפעול על פיהן ללא כחל וסרק. בכל הנוגע לתיעוד, לאישור פעולותיו, ולדיווח עליהן, לטענתו הוא סמך על תִפקודו התקין של המנכ"ל ועל היועצים המעולים ששכר ואשר עמדו בקשר הדוק עם המנכ"ל. ציפייתו הייתה שיפעלו וידווחו כנדרש בחוק.

השופטת דניאלה שריזלי מבית המשפט השלום בתל אביב דחתה את טענותיו של דסאו כי דיווח על משיכות הכספים לגורמים בחברה, וכי פעל תמיד בשקיפות מלאה. לדבריה "הוכח באמצעות בעלי התפקידים שהעידו כי למעט במקרה אחד שנגע למשיכה בסך 4.7 מיליון שקל לא ידע איש מהם על כך שהנאשם הורה למשוך את הסכומים ולהעבירם לחשבונותיו הפרטיים. דסאו לא דיווח לאיש מהם מראש על כוונתו לעשות כן... אף אחת מהעסקאות האמורות לא הובאה לדיון ולאישור ועדת הביקורת, הדירקטוריון והאסיפה הכללית".

השופטת הוסיפה כי "טענת דסאו כי פעל בתום לב ובשקיפות, כי לא היה מודע לפסול במעשיו ובמחדליו, וכי לא נלוותה אליהם כוונה פלילית - איננה אמינה עלי.... בתשובותיו נחשפה שוב ושוב ערמומיותו; נחשפו שוב ושוב מהלכיו המניפולטיביים, והעדפת האינטרס האישי על פני האינטרס של החברה".

בהמשך מוסיפה השופטת כי "הנאשם לא היה מהימן עליי; חלקים ניכרים בעדותו לא היו גלויי לב וכנים, והגרסאות שהשמיע ביחס לאחדות מהפרשיות התגלו כבדויות".

השופטת פסקה עוד "עדות הנאשם, אשר כללה פרטים עובדתיים רבים, שזורה הייתה אמירות שהסתברו כמניפולטיביות או כמופרכות; פרטים שונים שמסר נסתרו בעדויותיהם של אחרים, וחלקן נסתרו על ידי הנאשם עצמו".

"כך, לגבי טענתו כי אינו יודע לומר למה שימשו הכספים שמשך מקופת גולן, וכך גם, לגבי הטענה כי דיווח בעצמו לאורגנים האחרים על המשיכות, ולו בדיעבד, טענה שנסתרה על ידי האורגנים". היא סיכמה את התרשמותה מדסאו "עדות הנאשם אופיינה בחוסר עקביות, ובחוסר סבירות והיגיון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה