בשל תלונות על אי סדרים: לשכת המבקרים הפנימיים העולמית ניתקה קשריה עם ישראל

לשכת המבקרים העולמית ניהלה חקירה באמצעות חוקרים פרטיים נגד לשכת המבקרים הישראלית לפני שהודיעה על שלילת הזכיון

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

כבר חודשיים אין למבקרים הפנימיים בישראל "אבא". לפני כחודשיים הודיעה לשכת המבקרים הפנימיים העולמית (ה-IAA) כי היא מנתקת את קשריה עם הלשכה הישראלית ומאז אין גוף המאגד את בעלי המקצוע הזה במסגרת בעלת הכרה בינלאומית.

הלשכה הבינלאומית שללה מהלשכה הישראלית את הזכות לייצגה ולעשות שימוש בשמה ובחומרים המקצועיים המופקים על ידה. שלילת הזכיון מהלשכה הישראלית אירעה על רקע מתיחות רבת שנים בין לשכת המבקרים הישראלית לבין לשכת רואי החשבון.

רואי חשבון בישראל העוסקים בביקורת פנים טוענים מזה זמן כי לשכת המבקרים הפנימיים מכשילה את האפשרות של רואי חשבון להיות חברים בלשכת המבקרים כדי למנוע השתלטות של פירמות רואי החשבון על לשכת המבקרים. עיקר הטענות הופנו נגד מי שהיה נשיא לשכת המבקרים הפנימיים עד לאחרונה, שלמה קלדרון.

כעת מתברר כי לשכת המבקרים העולמית ניהלה חקירה באמצעות חוקרים פרטיים נגד לשכת המבקרים הישראלית לפני שהודיעה על שלילת הזכיון. חקירת הלשכה העולמית נפתחה לאחר פרסום כתבה ב-TheMarker בחודש אוגוסט 2010 ולפיה לשכת המבקרים הפנימיים בישראל מערימה קשיים על רואי חשבון המבקשים להיות חברים בה.

בעקבות הכתבה, הוגשו תלונות ללשכה הבינלאומית בדרישה שתפתח בחקירה.
ריצ'רד צ'יימברס, יו"ר ומנכ"ל לשכת המבקרים העולמית, אישר ל-TheMarker כי הלשכה הבינלאומית קיבלה מספר רב של תלונות ממבקרי פנים בישראל. עם זאת, צ'יימברס לא היה מוכן לפרט את ממצאי החקירה.

במכתב ששלח החודש פיל טריילינג, סגן יושב ראש לשכת המבקרים העולמית ליו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון, הסביר טריילינג כי חילוקי דעות לאורך 18 החודשים האחרונים וביניהם מחלוקת לגבי מדיניות החברות שהנהיגה הלשכה בישראל, צורת ההדרכה שלה, מדיניות הנהגת הלשכה והשימוש בתקנים שונים מהתקנים אותה הכתיבה הרשות הבינלאומית גרמו ללשכה העולמית לנתק את הקשרים עם מקבילתה הישראלית.

בחוזה בין הלשכה העולמית והלשכה הישראלית נכלל סעיף לפיו רשאית הלשכה העולמית לנתק את קשריה עם הלשכה הישראלית ללא כל נימוק. "סעיף זה איפשר לנו לסיים את מערכת היחסים מבלי להגיב או להתייחס לצורת ההנהגה של הלשכה הישנה ולטענות שאתם מעלים ושאותן אני לא יכול להכחיש או לאשר", אמר צ'יימברס.

מלשכת המבקרים הפנימיים בישראל נמסר כי "עד היום לא עלה בידינו לקבל שום בסיס לטענות. לאור העובדה שניתוק הקשר הוא תמוה בעינינו, יש מהלך של הידברות עם הלשכה העולמית בניסיון לראות כיצד ניתן לשקם את היחסים בין הלשכות".

צ'יימברס אישר כי הלשכה הישנה פנתה בבקשה לחדש את הקשרים שנותקו וציין כי הבקשה תובא בפני ועדת הקבלה של הלשכה הבינלאומית המונה 36 חברים אשר הצביעו בעבר פה אחד על ניתוק הקשרים. להערכתו, נדרשים שינויים מהותיים בהנהגת הלשכה הישנה כדי להביא לשינוי בהחלטת הניתוק. "כיוון שטרם קיבלתי כל מידע חדש ואני לא רואה כי ייתכן מצב בו מידע חדש אכן יסבר את אוזני החברים בוועדה, אני לא רואה מצב שהיא תשנה את דעתה ותעניק בחזרה את הזיכיון ללשכה הישנה".

ריצ'רד צ'יימברס, יו"ר ומנכ"ל לשכת המבקרים העולמית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"