העליון דחה ערעורו של מצא: "הפרשה מעידה שנגע השחיתות פשה במינהל הציבורי - העונש מתון"

בית המשפט העליון הותיר על כנו את גזר הדין: 12 חודשי מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של ג'קי מצא, לשעבר מנהל רשות המסים והותיר על כנו את גזר הדין שהושת עליו בבית המשפט המחוזי : 12 חודשי מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי.

השופט אדמונד לוי שכתב את פסק הדין שאורכו ארבעה עמודים בלבד, קבע כי "מצא שכיהן בתפקיד הבכיר ביותר ברשות המסים, מעל באמון שניתן בו, לא הקפיד לקיים את טוהר המידות בו חייבים עובדי הציבור, ובדרך זו פגע פגיעה קשה בתדמיתו של השרות הציבורי ובעובדים רבים העושים את תפקידם בנאמנות ובמסירות".

ג'קי מצאצילום: ניר קידר

השופט הוסיף, כי "הפרשה שנחשפה בערעור זה היא קשה גם מאחר והיא מעידה על כך שנגע השחיתות פשה אף בקרב בכירים במינהל הציבורי. לפיכך, אם לא יוצב כנגד מעשים מסוג זה רף ענישה גבוה, אותה מגמה של השחתת השירות הציבורי תוסיף ותגדל, הואיל ורבים יראו בכך גישה מקלה של בתי המשפט כלפי עבריינים בתחום זה".

הוא דחה את בקשתו של מצא להקל בעונשו בשל הפרסומים הרבים בתקשורת, ופסק: "כל אלה היו תוצאה של התנהלות לא ראויה, בלשון המעטה, בה חטא, שנתנה לגורמים בעלי עניין דריסת רגל והשפעה על גורמים בכירים ברשות המסים. על התנהגות זו היה מצווה בית המשפט להגיב ביד קשה, בייחוד נוכח מעמדו הרם של המערער, ולהשקפתי, לא זו בלבד שאין בעונש רכיב כלשהו של חומרה, אלא שהוא אף מתון עד שאני תוהה אם ניתן בו מענה הולם למטרות הגמול וההרתעה".

השופטים סלים ג'ובראן וחנן מלצר הצטרפו לדעתו של לוי. מלצר הוסיף, כי יש לראות בעונש שהוטל על מצא כמתון וכזה המשקף את הפסוק "מודה ועוזב - ירוחם".

מצא הורשע בחמש עבירות של הפרת אמונים ובעבירה אחת של סיוע לשוחד. בערעור שהגיש מצא באמצעות עו"ד נבות תל צור, הוא טען כי העונש שהושת עליו היה חסר תקדים בחומרתו וגלום בו "עוול גדול". עוד הוא טען, כי נוכח ההשקפה והענישה המחמירה של המחוזי בעניינו עלול העונש לפגוע במוסד הסדרי הטיעון כיוון שהוא יעודד נאשמים שלא ליטול אחריות למעשיהם. מצא הוסיף כי העונש חורג מרמת הענישה הנוהגת והשופט לא התחשב בנסיבותיו האישיות ובעובדה שנטל אחריות על מעשיו והתפטר מתפקידו מיד עם פרסום דבר החקירה.

מצא הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בכך שאיפשר לאנשי העסקים קובי בן גור ויורם קארשי - אחיה של מנהלת לשכתו של אהוד אולמרט, שולה זקן - להשפיע על מינויים ברשות המסים, כשם שהשפיעו על מינויו שלו. זאת, אף שידע שיש לבן גור ולקארשי אינטרסים אישיים ועסקיים ברשות וכי רצו לבסס את השפעתם בה. בכך איפשר מצא לשחיתות לחלחל לתוך המערכת.

מצא הודה כי לאחר שהשניים קידמו את מינויו למנהל הרשות, הם תבעו ממנו לפעול למען האינטרסים שלהם ולמנות, או לקדם, חמישה עובדים שיפעלו לטובתם. כך נענה לדרישותיהם למנות את גלית שמחון לעוזרת בלשכתו ואת יגאל סער לסמנכ"ל ברשות, פעל לזכייתו של עובד הרשות עמוס שמעונוב במכרז, וקידם את יוסי כהן ויוסי שטיינמץ ברשות. בגין מעשים אלה הודה מצא והורשע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה